Spider-Man

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy fikcyjnej postaci. Zobacz też: inne znaczenie tego terminu.
Spider-Man
Peter Benjamin Parker
Postać z m.in. The Amazing Spider-Man, The Spectacular Spider-Man, Marvel Team-Up i inne.
Ilustracja
Spider-Man
Pierwsze wystąpienie Amazing Fantasy vol. 1 #15 (sierpień 1962)
Twórca Stan Lee, Steve Ditko, Jack Kirby
Dane biograficzne
Pochodzenie amerykańska
Przynależność Avengers
New Avengers
Secret Defenders
Heroes for Hire
Płeć Mężczyzna
Miejsce urodzenia Nowy Jork
Rodzina May Parker (ciotka), Ben Parker (wujek), Mary Parker (matka), Richard Parker (ojciec), Mary Jane Watson-Parker (żona), May „Mayday” Parker (córka)
Inne informacje
Umiejętności • nadludzka siła, kondycja i zręczność
• walka wręcz
duża inteligencja
pajęczy zmysł
• zdolność chodzenia po ścianach
• wystrzeliwanie sztucznej pajęczyny

Spider-Man (człowiek pająk), pełne imię i nazwisko: Peter Benjamin Parker – fikcyjna postać (superbohater) znany z komiksów wydawanych przez Marvel Comics. Została stworzona przez scenarzystę Stana Lee, rysownika Steve’a Ditko, a także Jacka Kirby'ego[1]. Postać ta po raz pierwszy pojawiła się w Amazing Fantasy vol. 1 #15 z sierpnia 1962[1][2]. Inspirowany był m.in. występującą w pulp magazine'ach postacią pogromcy zbrodni o pseudonimie Spider, bohatera z komiksów Archie Comics o pseudonimie Fly, postacią Silver Spidera z lat pięćdziesiątych, a także złoczyńcą znanym jako Spider-Man, która pojawiła się jednorazowo w komiksie Whiz Comics vol. 1 #89 o przygodach Kapitana Marvela (wydawanych wówczas przez wydawnictwo Fawcett Comics)[3][4].

Spider-Man (pisownia z dywizem jest preferowana przez Stana Lee, jako odróżniającą od Supermana z wydawnictwa DC Comics) to, według jego twórców, bohater, z którym czytelnik może się utożsamiać. Mimo posiadania fantastycznych mocy Peter Parker musi się zmagać z codziennością: opiekuje się samotną ciotką, ma nieprzyjemnego szefa, choruje, nie dosypia. Jego postać różniła się znacznie od dotychczasowych komiksowych superbohaterów, albowiem z początku jego alter ego – Peter Parker był w wieku nastoletnim, co tradycyjnie było zarezerwowane dla pomagierów superbohaterów, takich jak Robin (pomocnik Batmana), czy też Bucky (pomocnik Kapitana Ameryki). Walka z przestępczością na ulicach Nowego Jorku nie jest dla niego odpowiedzią na wezwanie czy dumnym przywilejem, ale codziennym obowiązkiem, którego się podjął. Po walkach długo leczy rany i połamane żebra. Jednocześnie musi znosić podejrzenia, że wcale nie jest superbohaterem, a superzłoczyńcą.

Tożsamość Spider-Mana przez lata pozostawała tajemnicą dla mieszkańców Uniwersum Marvela, jednak po wydarzeniach w miniserii Wojna Domowa, Spider-Man ujawnił swoją tożsamość w związku z Ustawą Rejestracji. Sekretna tożsamość została mu jednak przywrócona przez Mephisto, w kontrowersyjnej historii One More Day. Ostatecznie poniósł śmierć w historii Ostatnie Życzenie (wydawanej od listopada do grudnia 2012 w ramach historii Amazing Spider-Man vol. 1 #698-700). Powrót Petera Parkera/Spider-Mana zapowiedziano na kwiecień 2014 wraz z numerem Amazing Spider-Man vol. 3 #1[5].

Marvel wprowadził również nowego Spider-Mana o nazwisku Miles Morales w serii Ultimate Spider-Man[6].

Od swojego debiutu w 1962 roku Spider-Man pojawiał się między innymi w seriach: The Amazing Spider-Man, Marvel Team-Up, The Spectacular Spider-Man, Web of Spider-Man, Peter Parker: Spider-Man, Ultimate Spider-Man i The Superior Spider-Man. Podobnie jak postacie Batmana i Supermana, także postać Spider-Mana stała się ikoną kultury popularnej, rozpoznawaną na całym świecie (przez jakiś czas był elementem logo Marvel Comics). Przygody Spider-Mana opisywane były także w serialach animowanych lub telewizyjnych i pełnometrażowych filmach kinowych. W emitowanym w latach 1977–1979 serialu telewizyjnym The Amazing Spider-Man i powiązanych z tym serialem filmach telewizyjnych Człowiek pająk podejmuje walkę (Spider-Man Strikes Back) z 1978 i Spider-Man: The Dragon's Challenge z 1979, w rolę tytułową wcielił się aktor Nicholas Hammond. W wyprodukowanym przez japońskie studio Toei Company serialu Spider-Man (jap. スパイダーマン Supaidāman), w role Takuya Yamashiro/Spider-Mana wcielił się japoński aktor Shinji Todō. W wyreżyserowanej przez Sama Raimiego trylogii z lat 2002–2007, zapoczątkowanej filmem Spider-Man tytułową rolę zagrał Tobey Maguire. W 2012 powstał reboot serii, w ramach, którego zostały stworzone filmy: Niesamowity Spider-Man i Niesamowity Spider-Man 2 (oba w reżyserii Marca Webba), w rolę Petera Parkera/Spider-Mana wcielił się aktor Andrew Garfield. W 2015 ogłoszono włączenie postaci Spider-Mana do filmowej franczyzy Marvel Cinematic Universe, a jego odtwórcą został Tom Holland, który zadebiutował w filmie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów[7][8].

W zestawieniu 50 najlepszych postaci komiksowych magazynu filmowego Empire Spider-Man zajął piąte miejsce[9], a w zestawieniu 100 największych komiksowych bohaterów serwisu internetowego IGN zajął on miejsce trzecie[10].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W komiksie Amazing Fantasy vol. 1 #15 pierwszy raz ukazano genezę superbohatera. Peter Parker był sierotą, którym opiekowało się kochające stryjostwo May i Bena Parkerów. Nieśmiałość Petera i jego zainteresowanie nauką uczyniły z niego samotnika. Podczas pokazu naukowego, na którym przebywał Peter, przypadkowy pająk został poddany ogromnej dawce promieniowania[2]. Następnie ukąsił Petera w rękę i zginął. Po jakimś czasie chłopak odkrył, że w wyniku tego zdarzenia nabył pajęcze zdolności m.in. chodzenie po ścianach, nadludzką siłę i zręczność, zmysł przewidywania zagrożenia. Własnoręcznie uszył kostium zawierający motywy pająka, a także skonstruował urządzenie do wystrzeliwania sztucznej pajęczyny (web-shooters). Początkowo używał swoich nowo nabytych zdolności dla zarabiania pieniędzy, walcząc w zawodach wrestlingu, lub udzielając wywiadów dla telewizji w przebraniu pod pseudonimem „The Amazing Spider-Man” (niesamowity człowiek pająk). Zmęczony po jednym ze spotkań z prasą, chciał wrócić do domu. Kiedy udawał się do windy, pozwolił uciec rabusiowi, tłumacząc ścigającemu go strażnikowi, że to nie jego sprawa[2]. Kilka dni później, gdy wrócił do domu, odkrył, że ten sam przestępca zamordował jego wujka Bena podczas próby napadu rabunkowego. Rozwścieczony zaczął ścigać mordercę swojego wujka, aż w końcu go dopadł[2]. Wtedy zrozumiał, że wielka moc niesie ze sobą wielką odpowiedzialność i przysiągł sobie od tej pory walczyć w obronie sprawiedliwości[1].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Na obu przegubach Spider-Man nosi urządzenia zwane sieciowodami. Służą one do wystrzeliwania sieci (sieciosplotu). Mogą tworzyć trzy rodzaje sieci: pojedynczą nić, grubsze mocne włókno oraz skomplikowaną sieć. Powstaje ona z szybko schnącej (ok. 1/10 s) cieczy, która jest przechowywana w pojemnikach pod ciśnieniem. Właściwości sieci: mocna, elastyczna oraz kleista, po upływie około jednej godziny wysycha i zmienia się w proszek.

Strzał następuje poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się w śródręczu, środkowym i serdecznym palcem i jednoczesnym wygięciu dłoni. Zasięg strzału wynosi ok. 70 m. Spider-Man posiada także pas na zapasowe pojemniki z siecią oraz na aparat fotograficzny, którym robi zdjęcia do gazety Daily Bugle, a także „pajęcze pluskwy” – nadajniki wyczuwane przez jego pajęczy zmysł.

Całe wyposażenie zaprojektował sam Peter Parker, wykorzystując do tego szkolne laboratorium. Po crossoverze „Avengers: Upadek Avengers” ciało Spider-Mana samo zaczęło produkować sieć, podobnie, jak ma to miejsce w filmach z jego udziałem (trylogia Sama Raimiego). Ta moc została jednak mu odebrana w wyniku wydarzeń z komiksowej historii „One More Day”.

W The Amazing Spider-Man #529 Spider-Man otrzymuje od Iron Mana specjalny uniform wykonany z żaroodpornych mikrowłókien z Kevlaru, posiadający specjalne wyposażenie pomagające Peterowi w walce. Tony Stark podczas budowy swojej zbroi uzyskał odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie niezbędne do wykonywania tego typu strojów. W nowym kombinezonie Człowiek-pająk ma zainstalowaną specjalną pajęczą siatkę dzięki której może szybować na krótkie dystanse, wbudowany skaner radia straży pożarnej, policji i pogotowia oraz wzmocniony dźwięk, obraz, ultrafiolet, podczerwień oraz GPS. Oprócz drobnych gadżetów uniform posiada w okolicach ust filtry karbonowe chroniące przed toksynami i specjalne pajęcze odnóża do ataku na niewielkie odległości, a wszystko to obsługiwane jest przez skomputeryzowany system umieszczony w tytanowym napierśniku.

Antagoniści[edytuj | edytuj kod]

Współtwórca postaci Spider-Mana, Stan Lee

Na łamach komiksów opisujących przygody Spider-Mana przez lata pojawiła się ogromna ilość superzłoczyńców, którzy w większości, podobnie jak człowiek pająk, uzyskali swoje niezwykłe zdolności w wyniku wypadków przy różnego rodzaju eksperymentach naukowych. W galerii jego przeciwników pojawiali się także zwykli bandyci, szaleni naukowcy, szefowie świata przestępczego a nawet stworzenia pochodzenia pozaziemskiego, a także, z uwagi na przenikanie się światów bohaterów komiksów firmy Marvel, negatywne postacie kojarzone z innymi superbohaterami uniwersum Marvela.

Przeciwnicy:

 • Carnage (Cletus Kasady) – stwór powstały z połączenia człowieka i czerwonego symbiota, potrafi tworzyć z rąk różne bronie.
 • Doktor Octopus (Otto Octavius) – naukowiec, który w wyniku nieudanego eksperymentu został przyczepiony do maszyny z mackami. Musi także nosić ciemne okulary.
 • Green Goblin (Zielony Goblin) (Norman Osborn) – bogaty biznesmen, zyskał niezwykłą siłę podczas wybuchu w laboratorium. Nosi hallowenową maskę i lata na małym odrzutowcu w kształcie nietoperza.
 • Demogoblin (Jason Philip Macendale) – ukradł oryginalną broń Goblina.
 • Hobgoblin (Roderick Kingsley) – złodziej przebrany za goblina i latający na gliderze, używa „dyniobomb”.
 • Lizard (Curt Connors) – nauczyciel Petera, który zmienił się w jaszczurkę, po tym, jak wstrzyknął sobie jej krew.
 • Sandman (Flint Marko) – przestępca, który po ucieczce z więzienia znalazł się na plaży, gdy testowano potężny generator. Potrafi kontrolować piasek.
 • Skorpion/Venom (MacDonald „Mac” Gargan) – został wyposażony w kostium i moce skorpiona przez J. Jonaha Jamesona, by zabił Spider-Mana. Potem zaczął działać na własną rękę. Ma szczypce i żądło. Później też nosiciel symbiontu.
 • Tombstone (Lonnie Thompson Lincoln) – gangster o twardej jak skała skórze i niesamowitej sile.
 • Venom/Anti-Venom (Eddie Brock) – kiedy Spider-Man pozbył się pozaziemskiego organizmu – symbiontu (który wkomponował się w kostium superbohatera w czasie Secret Wars), organizm znalazł nowego nosiciela, którym był Eddie Brock. Brock nienawidził Spider-Man za utratę pracy i nadszarpnięcie jego reputacji. Dzięki symbiontowi, Brock (znany odtąd jako Venom), posiadł identyczne moce co Spider-Man, ochronę przed jego „pajęczym zmysłem”, oraz wiedzę o sekretnej tożsamości Parkera. Brock później zyskał nowego symbionta i jako Anti-Venom, stawił czoło Mac Garganowi.
 • New Goblin (Harry Osborn) – przyjaciel Petera, który po śmierci swego ojca przejął rolę Goblina.
 • Rhino (Aleksei Sytsevich)-Były mafijny egzekutor. Został uwięziony w zbroi przypominającej Nosorożca która daje mu niezwykłą siłę i wytrzymałość.
 • Electro (Max Dillon) – został porażony piorunem i zyskał moc generowania prądu.
 • Kingpin (Wilson Fisk) – światowy boss przestępców i król przestępczości w Nowym Jorku. Nieco otyły.
 • Vulture (Adrian Toomes) – ma skrzydła, magnetyczną uprząż i potrafi latać. Wysysa również młodość z ofiar, aby samemu odmłodnieć.
 • Mysterio (Quentin Beck) – nosi szklany słój na głowie, umie powodować różne złudzenia optyczne.
 • Chameleon (Dmitri Smerdyakov) – Rosyjski agent który ma pas, dzięki któremu potrafi przybrać dowolną postać.
 • Hydroman (Morrie Banch) – posiada zdolność zmieniania się w ciecz.
 • Black Cat (Felicia Hardy) – była dziewczyna Petera Parkera, złodziejka.
 • Shocker (Herman Schultz) – przestępca z rękawicami wytwarzającymi fale sejsmiczne.
 • Beetle (Abner Jenkins) – naukowiec, który zbudował specjalną zbroję, dzięki której może latać.
 • Mister Negative (Martin Li) – Pochodzący z Chin filantrop i założyciel F.E.A.S.T (miejsce gdzie pracuje ciocia May). Pewnego dnia otruty narkotykiem odkrył w sobie ciemną stronę, przez co umie,,zakażać,, ludzi aby mu służyli i wytwarzać broń z tzw. Negatywnej energii.

Niektórzy z przeciwników tworzą Sinister Six (w tłumaczeniu z języka angielskiego: Podstępna Szóstka, Złowieszcza Szóstka) – drużynę wrogów Spider-Mana. W jej skład wchodzili Doktor Octopus, Electro, Mysterio, Vulture, a także kolejno Kraven Myśliwy, i Sandman, Hobgoblin i Sandman oraz Gog i Hobgoblin. Wrogami Spider-mana byli też Sinister Syndicate w składzie: The Beetle, Boomerang, Hardshell, Hydro-Man, Rhino, Shocker, Speed Demon, oraz Frightful Four – Wizard, Meduza, Sandman i Hydro-Man. Sprzymierzeńcami byli z kolei Avengers, New Avengers, Fantastyczna Czwórka, X-Men, Six American Warriors.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Aktor Nicholas Hammond w roli Spider-Mana w serialu The Amazing Spider-Man z lat 70.
Odtwórca Spider-Mana w MCUTom Holland (2016)

Na bazie komiksów powstało kilka seriali animowanych, jak też pełnometrażowe filmy telewizyjne i kinowe, które nie odnosiły wielkiego sukcesu, prawdopodobnie ze względu na mały budżet, niepozwalający w realistyczny sposób oddać sposobu poruszania się bohatera po mieście[potrzebny przypis]. Dopiero w roku 2002 film wytwórni Sony PicturesSpider-Man, który wyreżyserował Sam Raimi, spotkał się z większym zainteresowaniem publiczności[potrzebny przypis]. W roku 2004 film doczekał się kontynuacji, która odniosła nie mniejszy sukces niż pierwsza część. W trzech częściach tytułowego Spider-Mana grał Tobey Maguire, a Mary Jane Watson – Kirsten Dunst. W roku 2012 ukazał się czwarty film, który jest rebootem historii człowieka pająka, a dwa lata później – jego sequel. Na lipiec 2017 roku zapowiedziany został kolejny reboot serii, tym razem przy współpracy Marvel Studios z Sony Pictures. Postać została włączona do Marvel Cinematic Universe[11].

Filmy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Spider-Man w filmie.

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Do tej pory powstało 9 seriali animowanych z Człowiekiem-Pająkiem w roli głównej:

Seriale telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Spider-Man pojawił się również w 2 serialach aktorskich:

 • The Amazing Spider-Man (1977-79)
 • Spider-Man (jap. スパイダーマン Supaidāman) (1978)

Komiksy wydane w Polsce w wydaniu zbiorczym[edytuj | edytuj kod]

Tytuł polski Tytuł angielski Zawartość Wydawnictwo Uwagi
Essential 5 – The Amazing Spider-Man, część 1 brak danych Amazing Fantasy #15, The Amazing
Spider-Man #1-20 oraz Annual #1
Mandragora Tom został wydany czarno-biały; Amazing Fantasy #15 został wydany również w zbiorach Hulk: Planeta Hulka, Początki Marvela: Lata Sześćdziesiąte i Spider-Man z Superbohaterów Marvela w kolorze; The Amazing Spider-Man Annual #1 został wydany również w zbiorze Spider-Man z Superbohaterów Marvela w kolorze.
Essential 10 – The Amazing Spider-Man, część 2 brak danych The Amazing Spider-Man #21-43 oraz Annual #2-3 Mandragora Tom został wydany czarno-biały; ostatnie zawarte tu zeszyty są pierwowzorem historii przedstawionej w „Spider-Manie: Niebieskim”.
The Amazing Spider-Man: Nigdy Więcej Spider-Mana[12] The Amazing Spider-Man: Spider-Man No More The Amazing Spider-Man #44-50 Hachette Część zawartych tu zeszytów jest pierwowzorem historii przedstawionej w „Spider-Manie: Niebieskim”.
The Amazing Spider-Man: Śmierć Stacych[13] The Amazing Spider-Man: Death Of The Stacys The Amazing Spider-Man #88-92 oraz 121-122 Hachette
The Amazing Spider-Man: Potwór znany jako... Morbius! The Amazing Spider-Man: A monster called... Morbius! The Amazing Spider-Man #101 Hachette Część zawartości Marvel Horror.
The Amazing Spider-Man: Punisher uderza dwukrotnie The Amazing Spider-Man: The Punisher strikes twice The Amazing Spider-Man #129 Mandragora Część zawartości Essential – 7 – Punisher, część 1.
Spider-Man: Marvel Team-Up[14] Spider-Man: Marvel Team-Up Marvel Team-Up #59-70 Hachette Zbiór 1- i 2-zeszytowych historii, w których Spidey sprzymierza się z innym bohaterem Marvela.
The Amazing Spider-Man: Narodziny Venoma The Amazing Spider-Man: Birth of Venom The Amazing Spider-Man #252, 256-259, 300
oraz Web of Spider-Man #1
Hachette 2 zeszyty zostały wcześniej wydane przez TM-Semic.
The Amazing Spider-Man: Ostatnie Łowy Kravena The Amazing Spider-Man: Kraven Last Hunt Web of Spider-Man #31-32, The Amazing Spider-Man #293-294 oraz Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #131-132 Hachette Historia została wydana również w zeszytach przez TM-Semic.
The Amazing Spider-Man: Powrót do Domu The Amazing Spider-Man: Coming Home The Amazing Spider-Man (vol. 2) #30-35 Hachette Historia została wydana również w zeszytach przez Dobry Komiks.
The Amazing Spider-Man: Wyznania The Amazing Spider-Man: Revelations The Amazing Spider-Man (vol. 2) #37-39 Hachette Część zeszytów została wydana również przez Dobry Komiks.
The Amazing Spider-Man: Prędzej Zgasną Gwiazdy[15] The Amazing Spider-Man: Until the Stars Turn Cold The Amazing Spider-Man (vol. 2) #40-45 Hachette Wydane razem z Wyznaniami.
The Amazing Spider-Man: Wszystkiego Najlepszego[16] The Amazing Spider-Man: Happy Birthday The Amazing Spider-Man (vol. 2) #57-58
oraz (vol. 1) #500-502
Hachette Wydane jako część Spider-Mana z Superbohaterów Marvela.
Ultimate Spider-Man: Moc i Odpowiedzialność Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility Ultimate Spider-Man #1-7 Hachette 6 zeszytów zostało wydane również przez Fan Media.
Spider-Man: Niebieski Spider-Man: Blue Spider-Man: Blue #1-6 Hachette
i Mucha Comics[17]
Część „kolorowej” serii Loeba i Sale'a; wydanie Muchy zapowiedziane.
Marvel Knights Spider-Man: Śmiertelna Trwoga Marvel Knights Spider-Man: Down Among the Dead Men Marvel Knights Spider-Man #1-4 Hachette Pierwsza z trzech historii opowiadających o śledzeniu porywacza cioci May prowadzonym przez Spider-Mana.
Marvel Knights Spider-Man: Jadowity Marvel Knights Spider-Man: Venomous Marvel Knights Spider-Man #5-8 Hachette Druga z trzech historii opowiadających o śledzeniu porywacza cioci May prowadzonym przez Spider-Mana.
Spider-Man: Władza[18] Spider-Man: Reign Spider-Man: Reign #1-4 Mucha Comics
Ultimate Spider-Man: Śmierć Spider-Mana[19] Ultimate Spider-Man: Death of Spider-Man Ultimate Spider-Man #153-160 Hachette Finał serii Ultimate Spider-Man, która została zastąpiona przez Ultimate Comics Spider-Man.
The Amazing Spider-Man: Pajęcza Wyspa[20] The Amazing Spider-Man: Spider-Island Spider-Island: Deadly Foes,
The Amazing Spider-Man #666-672 oraz Venom #6-9
Hachette W Polsce ten komiks został wydany w dwóch tomach.
Superior Spider-Man: Ostatnie Życzenie[21] The Amazing Spider-Man: Dying Wish The Amazing Spider-Man #698-700 Egmont Polska
Hachette
Jubileuszowa historia zamykająca serię The Amazing Spider-Man i zapowiadająca The Superior Spider-Man.
Superior Spider-Man: Mój własny najgorszy wróg[22] Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy Superior Spider-Man #1-5 Egmont Polska
Hachette
Hachette wydało to razem z "Ostatnim życzeniem", ale pod nazwą tego zbioru.
Superior Spider-Man: Kłopoty z Głową[23] Superior Spider-Man: Troubled Mind Superior Spider-Man #6-10 Egmont Polska
Superior Spider-Man: Nie Ma Ucieczki[24] Superior Spider-Man: No Escape Superior Spider-Man #11-16 Egmont Polska
Superior Spider-Man: Zło Konieczne[24] Superior Spider-Man: Necessary Evil Superior Spider-Man #17-21 Egmont Polska
Superior Spider-Man: Superior Venom[25] Superior Spider-Man: Superior Venom Superior Spider-Man #22-26 oraz Annual #1 Egmont Polska
Superior Spider-Man: Lud Goblinów[26] Superior Spider-Man: Goblin Nation Superior Spider-Man #27-31 oraz Annual #2 Egmont Polska Finał serii.
Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera[26] Amazing Spider-Man: Parker Luck Amazing Spider-Man (vol. 3) #1-6 Egmont Polska Powrót zamkniętej wcześniej serii.
Amazing Spider-Man: Preludium do Spider-Versum[26] Amazing Spider-Man: Spider-Verse Prelude Amazing Spider-Man (vol. 3) #7-8
oraz Superior Spider-Man #32-33
Egmont Polska
Amazing Spider-Man: Spider-Versum[27] Amazing Spider-Man: Spider-Verse Egmont Polska
Amazing Spider-Man: Nocna Zmiana[27] Amazing Spider-Man: Graveyard Shift Egmont Polska

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Norman G. Ali: Encyclopedia of Comic Books and Graphic Novels. M. Keith Booker (red.). Wyd. 2. Santa Barbara: Greenwood, maj 2010, s. 587-589. ISBN 978-0-313-35746-6. (ang.)
 2. a b c d Tom Brevoort: The Marvel Encyclopedia: The Definitive Guide to the Characters of the Marvel Universe. Wielka Brytania: Dorling Kindersley, 2006, s. 280-281. ISBN 978-0756623586. (ang.)
 3. Andrew O'Hehir: Spider-Man and Holden Caulfield: A secret history (ang.). Salon.com, 3 lipca 2012. [dostęp 31 stycznia 2014].
 4. Cyriaque Lamar: The first Spider-Man in comics wasn't Peter Parker, but a pervert supervillain (ang.). io9 – We come from the future, 28 czerwca 2012. [dostęp 31 stycznia 2014].
 5. Ethan Sacks: Exclusive: Peter Parker to return from death in 'Amazing Spider-Man' #1 this April (ang.). New York Daily News, 12 stycznia 2014. [dostęp 1 lutego 2014].
 6. Czarnoskóry Spider-Man. Wirtualna Polska, 8 sierpnia 2011. [dostęp 12 stycznia 2014].
 7. Marcin Pietrzyk: A jednak! Spider-Man w uniwersum Marvela. Filmweb, 10 lutego 2015. [dostęp 30 czerwca 2015].
 8. Marcin Pietrzyk: Niemożliwe! Spider-Man wybrany. Filmweb, 25 czerwca 2015. [dostęp 30 czerwca 2015].
 9. The 50 Greatest Comic Book Characters – 05. Spider-Man (ang.). Empire. [dostęp 31 stycznia 2014].
 10. Top 100 Comic Book Heroes – 03. Spider-Man (ang.). IGN. [dostęp 31 stycznia 2014].
 11. Sony Pictures Entertainment Brings Marvel Studios Into The Amazing World Of Spider-Man (ang.).
 12. „Spider-Man No More” po polsku. komiks.gildia.pl. [dostęp 2016-02-10].
 13. „Death Of The Stacys” po polsku. komiks.gildia.pl. [dostęp 2016-09-24].
 14. A tomy #92-94 Kolekcji to.... polskigeek.pl. [dostęp 2016-05-11].
 15. Tłumaczenie zaczerpnięte z #45.
 16. Superbohaterowie Marvela – 1 – Spider Man.. komiks.gildia.pl. [dostęp 2016-12-23].
 17. Wznowienie „Spider-Mana: Niebieskiego”. facebook.pl. [dostęp 2016-09-24].
 18. Spider-Man: Reign po polsku. facebook.pl. [dostęp 2016-04-23].
 19. "Ultimate Spider-Man: Death of Spider-Man" po polsku. facebook.pl. [dostęp 2016-12-125].
 20. 11 stycznia 2017 r. do sprzedaży trafi tom nr 108 zatytułowany THE AMAZING SPIDER-MAN: PAJĘCZA WYSPA, CZĘŚĆ 1.. komiks.gildia.pl. [dostęp 2016-02-10].
 21. Katalog Marvel w wydawnictwie Egmont Polska. egmont.pl. [dostęp 2015-09-26].
 22. „Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy” po polsku. egmont.pl. [dostęp 2015-10-24].
 23. „Superior Spider-Man: Troubled Mind” po polsku. komiks.gildia.pl. [dostęp 2016-02-10].
 24. a b Egmont Komiksy katalog 2016. swiatkomiksu.pl. [dostęp 2016-04-23].
 25. „Superior Spider-Man: Superior Venom” po polsku. komiks.gildia.pl. [dostęp 2016-12-25].
 26. a b c Egmont Komiksy katalog 2017. swiatkomiksu.pl. [dostęp 2017-04-28].
 27. a b Egmont Komiksy katalog 2018. swiatkomiksu.pl. [dostęp 2018-11-27].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]