Kongijska Partia Pracy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kongijska Partia Pracy
Parti Congolais du Travail
Roundel of Congo 1970.svg
Lider Denis Sassou-Nguesso
Data założenia grudzień 1969
Adres siedziby Brazzaville
Ideologia polityczna socjaldemokracja

Kongijska Partia Pracy (fran. Parti Congolais du Travail, PCT) – socjaldemokratyczna partia polityczna z Republiki Konga[1][2].

Historia[edytuj]

Partia założona została w 1969 roku[2]. Sprawowała jednopartyjną władzę w Ludowej Republice Konga[3]. Przyjęła doktrynę marksistowską. Pierwszym przewodniczącym Komitetu Centralnego partii był Marien Ngouabi[1]. W tym czasie partia realizowało program reofrm radykalnie lewicowych. W polityce zagranicznej prowadziła politykę niezaangażowania i rozwijania relacji z blokiem wschodnim[4]. W 1977 roku Marien Ngouabi został odsunięty od władzy i skrytobójczo zabity[4]. W następstwie zabójstwa władzę w partii objął Joachim Yhombi-Opango. Polityk ten uchodził za prawicowego. W 1979 roku został odsunięty od władzy przez Denisa Sassou-Nguesso z inicjatywy partyjnej lewicy[5][6]. Pomimo marksistowskiego rodowodu Sassou-Nguesso prowadził politykę bardziej pragmatyczną aniżeli lewicową. W polityce zagranicznej doszło do przeorientowania się na kurs prozachodni[7]. Od połowy lat 80. wraz z trudnościami gospodarczymi partia rozpoczęła liberalizację ustrojową. W 1990 roku zrezygnowała z marksizmu i przyjęła doktrynę socjaldemokratyczną a w 1991 roku zlikwidowała republikę ludową. W 1992 roku przeprowadzono wolne wybory prezydenckie i parlamentarne które zakończyły się dla partii porażką[7][1][3].

Partia ponownie objęła władzę w Kongo w wyniku wojny domowej z 1997 roku. Na czele sił rebelianckich stanął wówczas Sassou-Nguesso który po wojskowym sukcesie mianował się prezydentem. Rządy jego i PCT potwierdziły wybory które odbyły się w 2002 roku[1][3].

Przypisy