Konserwatorium Petersburskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Petersburskie Państwowe Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa
Санкт-Петербургская государственная консерватория имени Н.А. Римского-Корсакова
Saint Petersburg Conservatory
Ilustracja
Konserwatorium Petersburskie w 1913 roku
Data założenia

1862

Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Petersburskie Państwowe Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Petersburskie Państwowe Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa”
Ziemia59°55′33″N 30°17′53″E/59,925833 30,298056
Strona internetowa

Petersburskie Państwowe Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa (ros. Санкт-Петербургская государственная консерватория имени Н.А. Римского-Корсакова) – najstarsza wyższa szkoła muzyczna w Rosji, utworzona w 1862 roku. Jest, wraz z Konserwatorium Moskiewskim, jedną z najlepszych rosyjskich uczelni muzycznych, która wykształciła wiele pokoleń doskonałych muzyków, kompozytorów i teoretyków, niejednokrotnie o sławie światowej.

Budynek konserwatorium (2013)

Założycielem Konserwatorium był Anton Rubinstein, a pierwsi wykładowcy to m.in. Polacy Henryk Wieniawski, Teodor Leszetycki, a także Ernesto Cavallini, Leopold Auer, Nikołaj Rimski-Korsakow, Aleksandr Głazunow. Jednym z pierwszych absolwentów w 1865 roku w klasie kompozycji był Piotr Czajkowski, a po nim m.in. Anatolij Ladow, Witold Maliszewski, Nikołaj Miaskowski, Siergiej Prokofjew, Jascha Heifetz, Olga Olgina, Dmitrij Szostakowicz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Muzykalnaja Encyklopedia, Moskwa 1978, t 4.