Anatolij Ladow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anatolij Ladow

Anatolij Konstantinowicz Ladow (rzadziej używa się wersji nazwiska Liadow, ros. Анатолий Константинович Лядов) (ur. 11 maja 1855 w Petersburgu, zm. 28 sierpnia 1914 w Połynowce k. Nowogrodu) - rosyjski kompozytor, pedagog i badacz rosyjskich pieśni ludowych.

Był synem dyrygenta operowego i działał jako kapelmistrz operowy. Kształcił się pod kierunkiem Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w konserwatorium petersburskim (w wieku 22 lat asystował Rimskiemu przy orkiestracji Tańców Połowieckich z opery Kniaź Igor Borodina), obdarzony również wielką wrażliwością kolorystyczną, posiadł podobnie znakomity warsztat instrumentacyjny. W 1878 został wykładowcą teorii muzyki, potem także kompozycji w konserwatorium w Petersburgu. Jego uczniami byli m.in. Siergiej Prokofjew i Nikołaj Miaskowski.

Jego twórczość, mająca narodowy charakter, pozostawała pod wpływami Chopina, Schumanna oraz Potężnej Gromadki, w późniejszych latach także Skriabina i impresjonistów.

Znaczną część swojej działalności skupił na studiach nad folklorem rosyjskim.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Ladow komponował bardzo powoli, niewiele (jego przyjaciele mówili nawet, że komponował przy pomocy lupy, zaś skomponowanie 3-minutowego poematu symfonicznego Baba Jaga zajęło mu 10 lat), ponadto bardzo krytycznie podchodził do swojej twórczości - stąd pozostawiony przez niego dorobek kompozytorski jest raczej skromny. Osiągnął mistrzostwo w kompozycjach orkiestrowych, do dziś zachwycających gęstą i bogatą fakturą oraz wspaniałą instrumentacją. Ponadto opracowywał utwory ludowe.

Był autorem pomysłowych w instrumentacji poematów symfonicznych, opartych na baśniowej tematyce rosyjskiego folkloru (Baba Jaga, Zaczarowane jezioro, Kikimora). Motywy rosyjskie występują również w 8 ludowych Pieśniach rosyjskich na orkiestrę (1906). W utworze symfonicznym Z Apokalipsy (1913) przejawia się wpływ Aleksandra Skriabina.

Ważną pozycję w twórczości Ladowa stanowią kompozycje fortepianowe, gdzie wyraźnie zaznaczają się wpływy twórczości Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina — etiudy, bagatele, Barkarola Fis-dur (1898), mazurki, preludia, popularna Tabakierka (1893), Wariacje na temat polski).

Wybrane utwory[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]