Kot w butach (Shrek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy postaci z cyklu filmów o Shreku. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Kot w butach
Puszek Okruszek
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie Shrek 2
Ostatnie wystąpienie Przygody Kota w Butach
Dubbing Stany Zjednoczone Antonio Banderas
Polska Wojciech Malajkat

Kot w butach (Puszek Okruszek) znany także jako Wiesław K. ps. Kicur[1]– fikcyjna postać z cyklu pełnometrażowych filmów animowanych Shrek, wzorowana na baśniowym Kocie w butach. W oryginale głosu użycza mu Antonio Banderas, a w polskiej wersji językowej Wojciech Malajkat.

Kot w butach posiada cechy zwierzęce (np. ciało kota, niektóre kocie zachowania i odruchy) oraz ludzkie (np. wyprostowana postawa, możliwość mówienia). Ma hiszpański akcent i jest bardzo honorowy. Luźno nawiązuje do postaci Zorro – do walki używa szpady i pazurów. Postać po raz pierwszy pojawiła się w filmie Shrek 2 jako płatny zabójca, któremu Król Harold i Wróżka Chrzestna zlecają zabójstwo Shreka. Szybko jednak obaj bohaterowie zaprzyjaźniają się.

Kot w butach jest także bohaterem własnych produkcji. W roku 2011 powstał animowany komputerowo film Kot w butach opowiadający historię życia Kota, zanim poznał Shreka[2]. W roku 2012 powstał film krótkometrażowy Kot w butach: Trzy Diabły, a od 2015 emitowany jest serial animowany pt. Przygody Kota w Butach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shrek 2
  2. Kot w butach w bazie Filmweb