Kościół i klasztor Bernardynek w Grodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Matki Boskiej, śś. Antoniego i Kazimierza
Kościół Panien Bernardynek
Касьцёл бэрнардынак
od 1928
Ilustracja
Kościół po 1933 r.
Państwo

 ZSRR

Republika związkowa

 Białoruska SRR

Miejscowość

Grodno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Narodzenia Matki Boskiej, św. Antoniego i św. Kazimierza

Położenie na mapie Grodna
Mapa konturowa Grodna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Matki Boskiej, śś. Antoniego i Kazimierza”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Matki Boskiej, śś. Antoniego i Kazimierza”
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Matki Boskiej, śś. Antoniego i Kazimierza”
Ziemia53°40′31,4″N 23°49′39,0″E/53,675389 23,827500

Kościół Narodzenia Matki Boskiej, śś. Antoniego i Kazimierza oraz klasztor Bernardynek w Grodnie – zespół kościoła i klasztoru zbudowanego w Grodnie w 1 połowie XVII wieku w stylu barokowym. Zbombardowany w 1941 roku i zburzony w latach 60. XX wieku.

Początki działalności[edytuj | edytuj kod]

Kościół Bernardynek (po prawej) i Bernardynów (po lewej) około 1860 r.
Kościół około 1860 (po lewej), po przeróbkach rosyjskich z pocz. XX wieku (po prawej)
Widok na kościół przed 1934 r.
Wnętrze z umieszczonym przez Rosjan ikonostasem (1910)
Kazimierz Lew Sapieha - fundator kościoła i klasztoru (wg P. Landry, 1663)

Zgromadzenia panien Bernardynek zostało założone w Grodnie w 1617 lub na początku 1618 roku, gdy siostry pojawiły się w mieście z inicjatywy prowincjała zakonu Krzysztofa Scipio del Campo. W 1618 roku grodzieńskie bernardynki otrzymały od króla Zygmunta III Wazy przywilej na cegielnię i ogród oraz w 1619 roku zapis Janusza Skumina Tyszkiewicza na place i domy w mieście. Pierwsza przełożona placówki, przybyła z Wilna Urszula Mielecka, za 2000 florenów kupiła od wojskiego grodzieńskiego Jerzego Scipiona del Campo plac z budynkami, ogrodami i sadami, gdzie wybudowała ze środków książąt Czartoryskich, drewniany klasztor. Drewniany początkowo był także znajdujący się przy klasztorze kościół pod wezwaniem Matki Boskiej z Ara Coeli. W 1618 roku starosta żmudzki Hieronim Wołłowicz legował bernardynkom majątek na swojej wsi Zalesie. Podstawą utrzymania klasztoru były sumy posagowe panien Bernardynek lokowane na kahale grodzieńskim. W 1621 roku wzniesiono murowany budynek klasztoru w kształcie litery L. W 1624 roku ze środków Teofili Sapieżanki Bernardynki kupiły folwarki Żarosławka, Wiszniewicze, Adamowicze i Plebanowce. Klasztor powiększył swoje posiadanie także w 1 połowie XVIII wieku, m.in. o położony na Podolu dworek podstarościego grodzieńskiego Antoniego Micuty i place sędziego trockiego Andrzeja Turłaja. Jurydyka bernardynek w Grodnie znajdowała się w obrębie ul. Mostowej, Klasztornej, Rowem Zamkowym i między pałacami Ogińskiego i Radziwiłłów do Niemna[1].

Kościół i klasztor[edytuj | edytuj kod]

Murowany kościół został zbudowany w 1645 roku, a sfinansował jego budowę podkanclerzy litewski Kazimierz Leon Sapieha. Fundatorką bogatego wyposażenia kościoła była jego żona Teodora Krystyna z Tarnowskich. Przełożoną klasztoru była w tym czasie Teofila Sapieżanka. Kościół pod wezwaniem Narodzenia Matki Boskiej, św. Antoniego z Padwy i św. Kazimierza został konsekrowany 21 listopada 1651 roku przez biskupa wileńskiego Jerzego Tyszkiewicza, który zezwolił przy tym na procesję w oktawie Bożego Ciała.

Zbudowany w stylu wczesnego baroku kościół miał jedna nawę, ponad 23 metry długości i 9 metrów szerokości. W fasadzie znajdowała się masywna wieża z kruchtą w przyziemiu, przy prezbiterium były dwie zakrystie (kapłańska i zakonna). Prezbiterium doświetlone było dwoma rzędami okien, w podobny sposób jak w także fundowanych przez Kazimierza Leona Sapiehę kościele w Siemiatyczach i kościele w Drui. Nad wejściem od strony północnej widniał wycięty w alabastrze pozłocony herb fundatora sapieżyński Lis w wysokim reliefie i ujęty labrami akantowych zwojów oraz łacińską inskrypcją. Dachy były kryte dachówką. Cały teren był otoczony murem, w którym znajdowała się dwukondygnacyjna brama na zamknięciu ulicy Mostowej biegnącej w kierunku Rynku[1].

We wnętrzu znajdowało się siedem częściowo pozłacanych ołtarzy. W ołtarzu głównym znajdował się obraz Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w srebrnej sukience, a powyżej obraz Imienia Marii, w zwieńczeniu obraz Duch św. w obłokach; po bokach stały rzeźby św. Antoniego i św. Franciszka. Na chórze znajdował się 10-głosowy pozytyw. Na wieży znajdowały się dwa dzwony z sentencjami łacińskimi i datami 1545 i 1672. Na wieżyczce nad klasztorem znajdowała się niewielka sygnaturka[1].

W 1656 roku świątynia ucierpiała w wyniku pożaru wznieconego podczas najazdu wojsk moskiewskich, które splądrowały także klasztor.

W XVIII wieku przy kościele działały dwa bractwa od 1701 Imienia Marii, a od 1718 Boskiej Opatrzności. W połowie XVIII wieku do klasztoru w kształcie litery L dobudowano nowe skrzydło na osi wschód-zachód oraz korytarz wiodący od klasztoru do zakrystii wzdłuż południowej elewacji kościoła. W 1763 roku w klasztorze mieszkało 21 sióstr. W obrębie klasztornego muru znajdował się cmentarz oraz ogrody.

W 1797 roku majątki klasztoru znalazły się za nową granicą po stronie pruskiej, co spowodowało gwałtowny spadek dochodów na utrzymanie. W latach 1804-1828 zakonnice prowadziły w klasztorze szkołę dla dziewcząt, gdzie uczono m.in. czytania i pisania. W 1819 ściany kościoła i klasztoru zostały wyremontowane. W 1828 roku w kościele stanął nowy ołtarz Opatrzności Bożej, a w 1841 roku trzy nowe ołtarze murowane w miejsce starych drewnianych. W 1838 roku wymieniono dachówki i pobielono ściany. W 1848 roku siostry wyremontowały piece, drzwi, podłogi i okna.

Listem z 14 października 1853 roku rosyjski Minister Spraw Wewnętrznych nakazał wileńskiemu generał-gubernatorowi odebrać klasztor i kościół Bernardynkom i przekazać je duchowieństwu prawosławnemu. W wyniku tej decyzji władze rosyjskie wypędziły siostry do klasztorów w Wilnie i Słonimiu. Wyposażenie kościoła, jako nieprzydatne prawosławnym, przekazano do innych kościołów, m.in. do kościoła w Hożej, gdzie do dzisiaj znajdują się pochodzące z niego dwa obrazy: Madonna z Dzieciątkiem z 1 poł. XVIII wieku i Chrystus przywiązany do słupa z 2 poł. XVIII w. Kościół zamieniono na cerkiew pod wezwaniem śś. Borysa i Gleba, niedługo po tym jak cerkiew na Kołoży pod tym wezwaniem częściowo runęła do Niemna. W 1896 postanowiono kościół przebudować, w związku z czym wykonano inwentaryzację. Następnie prawosławni dodali na dachu drewnianą, pozorną kopułę na tamburze, a nad prezbiterium niewielki cebulasty hełm, poza tym nadbudowano elewacje boczne dodając kokosznikowe szczyty oraz usunięto pierwotny barokowy hełm i zamiast niego osadzono wysoki namiotowy. W 1900 roku na gruncie klasztornym zbudowano trzy murowane budynki składów tytoniowych Szereszewskiego.

W związku z ofensywą niemiecką w 1915 roku mnisi prawosławni uciekli do Rosji. Klasztor zajął komitet pomocy wojennej, redakcja gazety, białoruski klub poselski. W 1920 roku Komisja Opieki nad Zabytkami Sztuki i Kultury ziemi grodzieńskiej stwierdziła, że kościół i klasztor zachowały swoje pierwotne formy, a rosyjskie przeróbki będą łatwe do usunięcia. W 1925 roku w jednym z budynków klasztoru ulokowano Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie. W drugim mieścił się internat i mieszkanie dyrektora. Dyrektor Seminarium Józef Biegański doprowadził do wyremontowania refektarza, zachowując dawne elementy wystroju architektonicznego. W 1928 roku kościół został uznany za zabytek chroniony przez prawo. W 1932 roku prezydent Grodna Maurycy O’Brien de Lacy powołał Tymczasowy Komitet Ratunkowy konserwacji i odbudowy d.kościoła Bernardynek, a sekcja miejscowych inżynierów naprawiła dach, usuwając przy okazji drewnianą kopułę dodaną przez Rosjan w XIX wieku. W 1935 roku przypuszczalnie z inicjatywy kustosza Józefa Jodkowskiego wykonano rysunkową inwentaryzację bramy wjazdowej z kaplicą na piętrze oraz projekt zrealizowanego remontu, który wykonał grodzieński inżynier Bronisław Żywna[1].

Epilog[edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej, w dniu 22 czerwca 1941 roku zespół klasztoru i kościoła Bernardynek został zniszczony w wyniku ostrzału niemieckiego, razem z pałacem Radziwiłłów, pałacem Ogińskiego, Dworem Zamkowym na rogu ulic Zamkowej i Mostowej i Rynkiem Siennym. Wypalone mury kościoła i klasztoru zostały rozebrane w latach 60. XX wieku podczas poszerzania ulicy Dawida Horodzieńskiego.

Na terenie należącym niegdyś do bernardynek znajduje się budynek teatru, którego budowę ukończono w 1984 roku[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piramidowicz Dorota, Kościół p.w. Narodzenia Matki Boskiej, śś. Antoniego i Kazimierza oraz klasztor Bernarynek, [w:] Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej, część IV, Kościoły Grodna, tom 3, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2016, s. 133-160.
  • Piramidowicz Dorota, Feniks świata litewskiego. Fundacje i inicjatywy artystyczne Kazimierza Leona Sapiehy, Warszawa 2012, s. 160.
  • Piramidowicz Dorota, Fundacje zakonne Kazimierza Leona Sapiehy, Menotyra, 21, 2014, nr 4, s. 271-288.
  • Kałamajska-Saeed M., Kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i dawny klasztor Brygidek, [w:] Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej, cz. IV, Kościoły Grodna tom 1, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2012, s. 93, 127.
  • Karpowicz M., Portal kościoła w Zdzięciole, [w:] Świat pogranicza, red. M.Nagielski, A.Rachuba, S.Górzyński, Warszawa 2003, s. 199-200.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Dorota Piramidowicz, Kościół p.w. Narodzenia Matki Boskiej, śś. Antoniego i Kazimierza oraz klasztor Bernarynek, [w:] Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej, część IV, Kościoły Grodna, tom 3, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2016, s. 133-160.