Królestwo Czech na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Królestwo Czech na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908
Czechy (kraina)
Kod MKOl BOH
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908
Londyn
Chorąży Miroslav Šustera
Liczba zawodników 19 w 5 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 17.
Złoto
0
Srebro
0
Brąz
2
Razem
2

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 w Londynie Królestwo Czech wysłało niezależną, liczącą dziewiętnastu sportowców reprezentację (wyłącznie mężczyźni), choć wówczas była częścią Austro-Węgier. Były to drugie igrzyska z udziałem sportowców z Czech. Wówczas reprezentacja zadebiutowała w szermierce i zapasach. Poza tym czescy zawodnicy wystartowali jeszcze w gimnastyce, lekkoatletyce i tenisie. Najmłodszym zawodnikiem był tenisista Bohuslav Hykš (19 lat 60 dni), zaś najstarszym szermierz-szablista Vilém Goppold von Lobsdorf (39 lat 57 dni), zdobywca dwóch brązowych medali.

Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]

Bronze medal.svg Vilém Goppold von Lobsdorf – Szermierka – Szabla indywidualnie
Bronze medal.svg Vilém Goppold von Lobsdorf, Jaroslav Tuček, Vlastimil Lada-Sázavský, Otakar Lada, Bedřich Schejbal – Szermierka – Szabla drużynowo

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gymnastics (artistic) pictogram.svg Gimnastyka[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Wynik Miejsce
Wielobój indywidualnie[1] Josef Čada nieznany 25.
Bohumil Honzátko nieznany 36.

Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinały Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce
Bieg na 5 mil[2] Arnošt Nejedlý nieznany 3. w swoim biegu → Nie awansował dalej
Maraton[3] Arnošt Nejedlý 3-26:26,20 18.
Rzut dyskiem[4] Miroslav Šustera nieznany 12-42
František Souček nieznany 12-42
Rzut dyskiem greckim[5] Miroslav Šustera nieznany 11-23
Rzut oszczepem w stylu wolnym[6] František Souček nieznany 10-33

Fencing pictogram.svg Szermierka[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Runda I Runda II Półfinały Finał
Szpada indywidualnie[7] Vilém Goppold von Lobsdorf 4 : 2 2 : 2 → Nie awansował dalej
Vilém Tvrzský 3 : 3 2 : 2 → Nie awansował dalej
Vlastimil Lada-Sázavský 5 : 1 0 : 4 → Nie awansował dalej
Jaroslav Tuček 4 : 2 1 : 3 → Nie awansował dalej
Bedřich Schejbal 1 :4 → Nie awansował dalej
Otakar Lada 2 : 4 → Nie awansował dalej
František Tuček 0 : 6 → Nie awansował dalej
Szabla indywidualnie[8] Vilém Goppold von Lobsdorf 7 : 0 5 : 2 3 : 1 4 : 2 Bronze medal.svg
Bedřich Schejbal 3 : 2 1 : 2 → Nie awansował dalej
Otakar Lada 3 : 1 2 : 2 → Nie awansował dalej
Vilém Tvrzský 3 : 2 0 : 3 → Nie awansował dalej
Vlastimil Lada-Sázavský 3 : 2 1 : 3 → Nie awansował dalej
Jaroslav Tuček 1 : 4 → Nie awansował dalej
František Tuček 2 : 4 → Nie awansował dalej
Szpada drużynowo[9] Otakar Lada
Vlastimil Lada-Sázavský
Vilém Goppold von Lobsdorf
Vilém Tvrzský
 Włochy 7:12 → Drużyna nie awansowała dalej
Szabla drużynowo[10] Vilém Goppold von Lobsdorf
Jaroslav Tuček
Vlastimil Lada-Sázavský
Otakar Lada
Bedřich Schejbal
 Holandia 9:8  Francja 9:7  Węgry 7:9
Bronze medal.svg[11]

Tennis pictogram.svg Tenis ziemny[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Runda I Runda II Runda III Półfinały Finał Klas. końcowa
Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik
Gra pojedyncza[12] Bohuslav Hykš Jenő von Zsigmondy (HUN) W 3:1
(7:6, 6:4, 3:6, 6:0)
Charles Dixon (GBR) P 0:3
(1:6, 2:6, 3:6,)
→ Nie awansował dalej 9.
David Slíva Charles Brown (CAN) P 0:3
(2:6, 1:6, ?:6,)
→ Nie awansował dalej 9.
Ladislav Žemla Robert Powell (CAN) P 1:3
(6:2, 0:6, 4:6, 1:6,)
→ Nie awansował dalej 16.
Josef Gruss Ede Tóth (HUN) P 0:3
(6:2, 3:1, r)
→ Nie awansował dalej 26.
Debel[13] Bohuslav Hykš
David Slíva
Victor Gauntlett
Harry Kitson (RSA)
P 0:3 (0:6, 4:6, 3:6,) → Nie awansowali dalej 11.

Wrestling pictogram.svg Zapasy[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Runda I Runda II Runda III Półfinały Finał Klas. końcowa
Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik
Waga lekka w stylu klasycznym[14] Karel Halík William Wood (GBR) P → Nie awansował dalej 17.
Waga średnia w stylu klasycznym[15] Jaroslav Týfa Jaap Belmer (NLD) P → Nie awansował dalej 9.
Josef Bechyně Frithiof Mårtensson (SWE) P → Nie awansował dalej 17.
Waga półciężka w stylu klasycznym[16] Miroslav Šustera William West (GBR) P → Nie awansował dalej 17.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gymnastics at the 1908 London Summer Games: Men's Individual All-Around (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  2. Athletics at the 1908 London Summer Games: Men's 5 mile (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  3. Athletics at the 1908 London Summer Games: Men's Marathon (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  4. Athletics at the 1908 London Summer Games: Men's Discus Throw (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  5. Athletics at the 1908 London Summer Games: Men's Discus Throw, Greek Style (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  6. Athletics at the 1908 London Summer Games: Men's Javelin Throw, Freestyle (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  7. Fencing at the 1908 London Summer Games: Men's Épée, Individual (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  8. Fencing at the 1908 London Summer Games: Men's Sabre, Individual (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  9. Fencing at the 1908 London Summer Games: Men's Épée, Team (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  10. Fencing at the 1908 London Summer Games: Men's Sabre, Team (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  11. Drużyna Bohemii nie stanęła do walki z repasażach z drużyną włoską, dlatego srebro zostało przyznane Włochom, a brąz Bohemii.
  12. Tennis at the 1908 London Summer Games: Men's Singles (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  13. Tennis at the 1908 London Summer Games: Men's Doubles (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  14. Wrestling at the 1908 London Summer Games: Men's Lightweight, Greco-Roman (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  15. Wrestling at the 1908 London Summer Games: Men's Middleweight, Greco-Roman (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  16. Wrestling at the 1908 London Summer Games: Men's Light-Heavyweight, Greco-Roman (ang.). [dostęp 2012-01-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Skład reprezentacji