Kromer (herb szlachecki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Kromer
Herb Kromer - wariant pierwszy
Herb Kromer - wariant drugi (Kromer I)
Herb Kromer - wariant trzeci (Kromer II, Kromer b)

Kromer (Cromer) – polski herb szlachecki.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Zachowały się przekazy o trzech wariantach tego herbu:

Kromer: W polu czerwonym pół orła srebrnego z wieńcem laurowym na szyi.

Kromer I: Na tarczy dzielonej w pas, w polu górnym, czerwonym, pół orła srebrnego z wieńcem laurowym na szyi; w polu dolnym, czerwonym, tarcza srebrna z pasem czerwonym. Klejnot: Pół orła dwugłowego, czarnego, o orężu złotym.

Kromer II, Kromer b: Na tarczy dzielonej w pas, w polu górnym, czerwonym, pół orła srebrnego z wieńcem laurowym na szyi; w polu dolnym, czerwonym, pas srebrny. Klejnot: Dwie głowy orle, czarne, zwrócone tyłem do siebie, o orężu złotym.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Według Józefa Szymańskiego, pierwszy z wymienionych herbów został nadany 14 marca 1552 Marcinowi, Bartłomiejowi i Mikołajowi Kromerom[1]. Juliusz Karol Ostrowski przytacza herby Kromer I i Kromer II, z których pierwszy miał być nadany podwójną polsko-austriacką nobilitacją (orzeł polski w górnym polu, z austriackim pasem w dolnym polu), zaś drugi miał być wariantem pierwszego z herbarza Siebmachera[2]

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Cromer, Kromer.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Gajl: Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku : ponad 4500 herbów szlacheckich 37 tysięcy nazwisk 55 tysięcy rodów. L&L, 2007. ISBN 978-83-60597-10-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Szymański: Herbarz rycerstwa polskiego z XVI wieku. Warszawa: DiG, 2001, s. 140. ISBN 83-7181-217-5.
  2. Juliusz Karol Ostrowski: Księga herbowa rodów polskich. T. 2. Warszawa: Główny skład księgarnia antykwarska B. Bolcewicza, 1897, s. 162.