Kryłatskoje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kryłatskoje
Крылатское
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Data otwarcia

31 grudnia 1989

Głębokość stacji

9,5 m


Arbatsko-Pokrowskaja
Poprzednia stacja

Strogino

Następna stacja

Mołodiożnaja

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kryłatskoje”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kryłatskoje”
Ziemia55°45′24″N 37°24′28″E/55,756667 37,407778
Portal Transport szynowy

Kryłatskoje (ros. Крылатское) – stacja moskiewskiego metra linii Arbacko-Pokrowskiej (kod 066). Do 2008 roku stanowiła stację końcową linii Filowskiej. Nazwa pochodzi od rejonu Kryłatskoje w zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy, gdzie jest położona. Wyjścia prowadzą na Osennij Bulwar.

Podział i specyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Stacja pierwotnie została otwarta 31 grudnia 1989 na linii Filowskiej na odcinku Mołodiożnaja – Kryłatskoje. Zawracanie składów rozwiązano dość niezwykle - za stacją nie było miejsca do nawrotu, przez co składy musiały wyjeżdżać ze stacji tym samym torem, którym przyjechały. W południowym tunelu znajdowała się zwrotnica umożliwiająca przejście na właściwy tor. W 2008 roku przyłączono stację do linii Arbacko-Pokrowskiej jako element nowo powstałego odcinka Park Pobiedy – Strogino. Odległość do następnej stacji (Strogino) wynosi aż 6627 metrów (planuje się budowę stacji pośredniej Troice-Łykowo, co skróci tę odległość do 4454m).

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest jednokomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron. Motywem przewodnim jest gimnastyka i sport. Hall stacji ozdobiono podobiznami sportowców z brązu. Ściany nad torami pokrywa biały marmur z szarymi pasami. Podłogi wyłożono szarym granitem. Asymetryczny kształt sufitu (wykonanego ze zbrojonego betonu) z 25 lampami sprawia, że jedna strona jest jaśniejsza, a druga ciemniejsza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]