Sławianskij Bulwar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławianskij Bulwar
Славянский бульвар
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 7 września 2008
Długość peronu 162,0 m
Głębokość stacji 10,0 m
Moskwa Metro Line 3.svg
Arbatsko-Pokrowskaja
Poprzednia stacja Kuncewskaja
Następna stacja Park Pobiedy (Парк Победы)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Sławianskij Bulwar”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Sławianskij Bulwar”
Ziemia55°43′47″N 37°28′17″E/55,729722 37,471389
Portal Transport szynowy

Sławianskij Bulwar (ros. Славянский бульвар - Słowiański bulwar) – stacja moskiewskiego metra linii Arbacko-Pokrowskiej. Położona w rejonie Fili-Dawydkowo w zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy. Otwarta później jako pojedyncza stacja na istniejącym już odcinku linii. Wyjścia prowadzą na ulice Kutuzowskij Prospekt, Rublewskoje Szosse, Gerasima Kurina i Sławjanskij Bulwar.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo odcinek między stacjami Kuncewskaja i Park Pobiedy miał mieć dwie stacje zamiast jednej, jak jest obecnie. Pierwsza miała nazywać się Minskaja (ulokowana koło ulicy Minskaja), a druga właśnie Sławianskij Bulwar (położona koło ulicy Sławianskij Bulwar, stąd nazwa). Rząd zmienił plany zmniejszając długość tuneli i liczbę stacji, a także ich położenie. Początkowo pierwsza stacja była typowana do budowy, ale pod presją działaczy lokalnych plany budowy odłożono na bliżej nieokreślony czas. Drugą stację postanowiono zbudować, ale zmiana przebiegu tuneli zmieniła jej pierwotne położenie.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Jednopoziomowa, płytka stacja z jedną komorą i jednym peronem. Stacja jest wykończona w stylu secesyjnym (trzy ławki w kształcie łodzi z nazwą stacji i lampy w kształcie drzew) stylizowanym na paryskie metro. Ściany nad torami (o wysokości 4.5m) pokryto zielonym marmurem "Verde Guatemala" i nierdzewną stalą i zamontowano oświetlenie sufitu. W górnej części znajdują się dekoracje kwiatowe wykonane z kutego żelaza. Podłogi wyłożono czarnym marmurem "Verde Bahia".

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]