Strogino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Strogino (stacja metra))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strogino
Строгино
Zdjęcie Strogino
Data otwarcia 7 stycznia 2008
Długość peronu 162 m
Szerokość peronu 12 m
Głębokość stacji 8.0 m
Arbacko-Pokrowska
(Park Pobiedy – Strogino)
Poprzednia stacja Miakinino (Мякинино)
Następna stacja Kryłatskoje (Крылатское)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Strogino
Strogino
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Strogino
Strogino
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Strogino
Strogino
Ziemia 55°48′14″N 37°24′10″E/55,803889 37,402778
Portal Portal Transport szynowy

Strogino (ros. Строгино) – stacja moskiewskiego metra linii Arbacko-Pokrowskiej (kod 211). Przez rok służyła jako stacja końcowa linii. Nazwa pochodzi od rejonu Strogino w północno-zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy, gdzie jest położona. Wyjścia prowadzą na ulice Marszałka Katukowa, Kułakowa, Tallinskaja i Bulwar Stroginskij.

Historia[edytuj]

Budowę rozpoczęto w 1991 roku jako zachodniego wydłużenia linii Kalinińskiej. Zbudowano tylko dwie ściany szczelinowe i kilkaset metrów tunelu w kierunku stacji Wołokołamskaja. Po kryzysie gospodarczym pracę wznowiono i kontynuowano od 1993 aż do 2005 roku. 12 października 2006 otwarto Północno-Zachodni Tunel w którym linia biegnie w stronę centrum. Stacja miała zostać otwarta jeszcze w 2007 roku, jednakże postanowiono poczekać, aż reszta odcinka zostanie wykończona.

Konstrukcja i wystrój[edytuj]

Stacja Alameda w Walencji

Stacja jest jednokomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron (szerszy o 2 metry niż standardowo). Śnieżnobiały sufit i jasnoszare podłogi z granitu powiększają optycznie stację. Lampy w kształcie dużych kropli umieszczono we wnękach w suficie. Na stacji ustawiono ławki w kształcie łuków wykonane z drewna i stali nierdzewnej. W 2008 stacja otrzymała rosyjską nagrodę w dziedzinie architektury - Kryształowego Dedala (Хрустальный Дедал). Wielu ludzi dopatruje się znaczących podobieństw do stacji Alameda (Metro w Walencji - linia 5).

Rozwój[edytuj]

Niektóre plany zakładały możliwość przesiadki tutaj na rozbudowywaną linię Kalinińską. Projekty zakładają budowę drugiej stacji pod obecną stacją. Jednakże obecnie plany te są zagrożone.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]