Baumanskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baumanskaja
Бауманская
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Data otwarcia

18 stycznia 1944

Głębokość stacji

32.5 m


Arbatsko-Pokrowskaja
Poprzednia stacja

Kurskaja (Курская)

Następna stacja

Elektrozawodskaja (Электрозаводская)

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Baumanskaja”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Baumanskaja”
Ziemia55°46′21,3″N 37°40′43,7″E/55,772583 37,678806

Baumanskaja (ros. Бауманская) – stacja moskiewskiego metra linii Arbacko-Pokrowskiej (kod 047). Nazwana na cześć rosyjskiego rewolucjonisty Nikołaja Baumana (1873-1905). Powstała w trzecim etapie budowy metra na odcinku Kurskaja - Partizanskaja. Wyjścia prowadzą na ulicę Baumanskaja.

Pasażerowie[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest drugą najbardziej zatłoczoną stacją w moskiewskim metrze (po stacji Wychino). Wynika to z bliskości trzech uczelni: Moskiewskiego Uniwersytetu Technicznego im. Baumana, Moskiewskiego Uniwersytetu Inżynierii Lądowej i Moskiewskiej Akademii Prawniczej.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Jednopoziomowa stacja typu pylonowego z trzema komorami i jednym peronem. Tematem wystroju jest praca na froncie podczas wielkiej wojny ojczyźnianej. Kolumny obłożono różowym marmurem z dwoma pasami polerowanych porfirów. W hallu stacji znajdują się rzeźby czerwonoarmistów, partyzantki, pracownika, rolnika i innych. Na końcu znajduje się mozaika przedstawiająca Lenina na tle powiewających sztandarów. Szary i czarny marmur pokrywa ściany nad torami, a szary, czarny i czerwony podłogi. W westybulu stacji stoi popiersie Baumana i znajduje się mozaika "Chwała Armii Sowieckiej" (Слава Советской Армии). W planach jest budowa drugiego wyjścia ze stacji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]