Baumanskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baumanskaja
Бауманская
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 18 stycznia 1944
Głębokość stacji 32.5 m
Moskwa Metro Line 3.svg
Arbatsko-Pokrowskaja
Poprzednia stacja Kurskaja (Курская)
Następna stacja Elektrozawodskaja (Электрозаводская)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Baumanskaja”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Baumanskaja”
Ziemia55°46′21,3″N 37°40′43,7″E/55,772583 37,678806
Portal Transport szynowy

Baumanskaja (ros. Бауманская) – stacja moskiewskiego metra linii Arbacko-Pokrowskiej (kod 047). Nazwana na cześć rosyjskiego rewolucjonisty Nikołaja Baumana (1873-1905). Powstała w trzecim etapie budowy metra na odcinku Kurskaja - Partizanskaja. Wyjścia prowadzą na ulicę Baumanskaja.

Pasażerowie[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest drugą najbardziej zatłoczoną stacją w moskiewskim metrze (po stacji Wychino). Wynika to z bliskości trzech uczelni: Moskiewskiego Uniwersytetu Technicznego im. Baumana, Moskiewskiego Uniwersytetu Inżynierii Lądowej i Moskiewskiej Akademii Prawniczej.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Jednopoziomowa stacja typu pylonowego z trzema komorami i jednym peronem. Tematem wystroju jest praca na froncie podczas wielkiej wojny ojczyźnianej. Kolumny obłożono różowym marmurem z dwoma pasami polerowanych porfirów. W hallu stacji znajdują się rzeźby czerwonoarmistów, partyzantki, pracownika, rolnika i innych. Na końcu znajduje się mozaika przedstawiająca Lenina na tle powiewających sztandarów. Szary i czarny marmur pokrywa ściany nad torami, a szary, czarny i czerwony podłogi. W westybulu stacji stoi popiersie Baumana i znajduje się mozaika "Chwała Armii Sowieckiej" (Слава Советской Армии). W planach jest budowa drugiego wyjścia ze stacji.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Na jednej ze ścian stacji znajduje się dziwny napis. Położony jest przy tunelu w stronę stacji Szczołkowskaja, poniżej ostatniego wlotu wentylacji. Inskrypcja jest głęboko wyrzeźbiona w marmurze, około 120cm ponad podłogą, a jej wymiary to 8cm na 1,5cm. Są to dwie daty: 19 14/XI 46 - 19 15/XII 54 (14 listopada 1946 - 15 grudnia 1954). Stylistyka napisu jest zbliżona do napisów na nagrobkach. Pochodzenie napisu jest nieznane. Więcej informacji znajduje się pod linikiem (ros.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]