Krystyna Borecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krystyna Borecka
Data i miejsce urodzenia

1948
Włoszczowa

doktor habilitowany nauk chemicznych
Specjalność: chemia ogólna, chemia środowiska, dydaktyka chemii
Alma Mater

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu

Doktorat

1983
Politechnika Warszawska

Habilitacja

1994

nauczyciel akademicki
Uczelnia

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu
Uniwersytet Opolski

Krystyna Maria Borecka (ur. 1948 we Włoszczowie) – polska chemik, specjalizująca się w chemii ogólnej, chemii środowiska, dydaktyce chemii oraz dydaktyce przedmiotowej, nauczyciel akademicki, związana z Uniwersytetem Opolskim.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1948 roku we Włoszczowie w województwie świętokrzyskim jako drugie dziecko Mieczysław i Ludmiły Hubczeńków. W związku z tym, że jej ojciec udzielał się w Armii Krajowej, dla zatarcia śladów swojej konspiracyjnej przeszłości przed Urzędem Bezpieczeństwa musiał przenieść się z rodziną do Nowogardu na Pomorzu Zachodnim, gdzie Krystyna Borecka spędziła swoje dzieciństwo. W 1959 po raz kolejny wraz z rodzicami przeniosła się do Opola. Uczęszczała tam do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, które ukończyła w 1967 pomyślnie zdanym egzaminem maturalnym[1].

Podjęła studia chemiczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, które ukończyła z wyróżnieniem magisterium, napisanym pod kierunkiem prof. Barbary Rzeszotarskiej. Bezpośrednio po studiach została zatrudniona na swojej macierzystej uczelni jako asystent w Instytucie Chemii, wychodząc w tym samym czasie za mąż za swojego kolegę z roku, Józefa Boreckiego. Stopień naukowy doktora otrzymała w 1983 roku na Politechnice Warszawskiej. Jej promotorem był prof. Andrzej Górski. Przez kilka kolejnych lat przebywała na stażach naukowych za granicą. W 1994 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych ze specjalnością dydaktyka chemii[2]. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Opolskim. Ponadto wykłada na Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie[3].

W latach 1996–2002 jako druga kobieta w dziejach opolskiej uczelni pełniła funkcję prorektora ds. dydaktyki[4]. W czasie jej kadencji na tym stanowisku udało się uruchomić nowy kierunek studiów, którym była ochrona środowiska. Podjęła także działania na rzecz promocji uniwersytetu. Przyczyniła się także do utworzenia studiów magisterskich z zakresu administracji i socjologii. Wdrażała system ECTS oraz wprowadziła "nagrodę Quality" dla szczególnie wyróżniających się pracowników pod względem dydaktyki. Aktywnie angażowała się w procesy inwestycyjne na uczelni[5]. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Ekologicznej w Zakładzie Monitoringu i Zagospodarowania Przestrzennego Katedry Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego[6].

Od 1997 roku jest członkiem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej i członkiem Komisji Nagród Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Poza działalnością akademicką mocno angażowała się w odbudowę kościoła franciszkanów w Opolu oraz działalność Duszpasterstwa Nauczycieli Akademickich[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, Opole 2004, s. 241.
  2. S. Nicieja, op. cit., s. 241-242.
  3. Dr hab. Krystyna Maria Borecka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2012-02-25].
  4. S. Nicieja, op. cit., s. 240.
  5. a b S. Nicieja, op. cit., s. 242.
  6. Informacje na stronie KOPZ UO. kopz.uni.opole.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-20)]. [on-line] [dostęp: 22.02.2012]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]