Krzeczek naziemnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzeczek naziemnik
Trochosa terricola
Thorell, 1856
Krzeczek naziemnik
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Infrarząd Araneomorphae
Rodzina pogońcowate
Rodzaj Trochosa
Gatunek krzeczek naziemnik

Krzeczek naziemnik (Trochosa terricola) – gatunek średniej wielkości pająka z rodziny pogońcowatych (Lycosidae).

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Należy do większych pogońcowatych, może osiągać ponad 12 mm długości. Jest bardzo podobny do innych pająków z rodzaju Trochosa[1], takich jak krzeczek polny (Trochosa ruricola). Samice krzeczka naziemnika odróżniają się od samic krzeczka polnego m.in. brakiem pazura na stopie nogogłaszczka[2].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Licznie występuje w lasach liściastych, na ich obrzeżach oraz zarośniętych murawach. Preferuje środowiska średnio wilgotne i zacienione. Prowadzi nocny tryb życia, dnie spędza przeważnie w krótkiej rurce, często znajdującej się pod kamieniami, w której samice pilnują kokonów. Za wybór określonego siedliska odpowiadają temperatura, cechy podłoża, wilgotność oraz ilość światła[1].

Biogeografia[edytuj | edytuj kod]

Jest gatunkiem holarktycznym. Występuje w północnej Europie i Ameryce Północnej od Alaski do Nowej Fundlandii i na południe do północnych granic Kalifornii i Arizony oraz południowo-środkowego Teksasu i Alabamy. Jest pospolity na większości obszaru występowania. Na Wyspach Brytyjskich często współwystępuje z krzeczkiem polnym[2]. Jest najpospolitszym przedstawicielem rodzaju Trochosa w Europie Środkowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Barbara Baehr, Martin Baehr: Jaki to pająk?. Warszawa: MULTICO, 2008, s. 92. ISBN 978-83-7073-635-4.
  2. a b Thomas R. Prentice. Distinguishing the females of Trochosa terricola and Trochosa ruricola (Araneae, Lycosidae) from populations in Illinois, USA. „Journal of Arachnology”. 29 (3), s. 427–430, 2001. DOI: 10.1636/0161-8202(2001)029%5B0427:DTFOTT%5D2.0.CO;2 (ang.).