Krzysztof Margol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Margol
Ilustracja
Krzysztof Margol w czasie Dnia Motyla, Garncarska Wioska w Kamionce (16 sierpnia 2014)
Data urodzenia

1957

Zawód, zajęcie

działacz społeczny, pedagog, samorządowiec

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Krzysztof Margol, Rajskie Ogrody w Garncarskiej Wiosce w Kamionce koło Nidzicy (16 sierpnia 2014)

Krzysztof Margol (ur. 1957[1]) – polski działacz społeczny, pedagog i samorządowiec, były burmistrz Nidzicy, współzałożyciel i prezes zarządu Nidzickiej Fundacji Rozwoju "Nida".

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi spod Biłgoraja, ukończył studia pedagogiczne w Tarnowie, w trakcie których poznał swoją żonę Barbarę. Pracował jako wychowawca przedszkolny (a później dyrektor) w Waplewie i Janowcu Kościelnym, zajmował się także produkcją i sprzedażą wyrobów hafciarskich. W latach 80. wraz z żoną zaangażował się w lokalną działalność społeczną, organizując m.in. spartakiady dla dzieci czy akcję na rzecz budowy toalet w wiejskich szkołach[2]. Po przemianach politycznych i utworzeniu samorządu terytorialnego rada miejska w 1990 powołała go na urząd burmistrza Nidzicy, którą to funkcję pełnił przez cztery lata.

W 1994 nie ubiegał się o reelekcję. W tym samym roku wraz z lokalnym przedsiębiorcami utworzył Nidzicką Fundację Rozwoju "Nida", w której objął stanowisko prezesa zarządu. Organizacja ta zaczęła działalność na obszarze o znacznym bezrobociu wynikającym m.in. z upadku PGR-ów[2]. Przyczyniła się do powołania pierwszego w Polsce funduszu poręczeń kredytowych dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy, zorganizowała system pozyskiwania mikro pożyczek. Fundacja zainicjowałam.in. powstanie Nidzickiego Funduszu Lokalnego (stowarzyszenia charytatywnego, na czele którego stanęła Barbara Margol) i utworzenie Garncarskiej Wioski w Kamionce[2]. Kierowana nieprzerwanie przez Krzysztofa Margola instytucja swoim wsparciem objęła kilkadziesiąt tysięcy osób, na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. Dwukrotnie fundacja była nagradzana w Konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską "Pro Publico Bono", w 2008 otrzymała nagrodę główną[3]. Rozszerzając prowadzoną działalność społeczną, Krzysztof Margol współtworzył i wchodził w skład zarządu Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych. Wstąpił też do Międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych Ashoka[4].

W 2009 w plebiscycie tygodnika "Newsweek Polska" Krzysztof i Barbara Margol zostali uhonorowani tytułami "Społeczników Roku"[2], a w 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ich Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Margol. ktokogo.pl. [dostęp 2011-06-08].
  2. a b c d Dariusz Wilczak: Pasja według Margolów. newsweek.pl, 22 marca 2009. [dostęp 2011-06-08].
  3. Lista laureatów Nagrody Pro Publico Bono w latach 1999–2009. propublicobono.pl. [dostęp 2018-12-17].
  4. Krzysztof Margol (ang.). ashoka.org. [dostęp 2014-08-31].
  5. Lista odznaczonych działaczy organizacji pozarządowych. prezydent.pl, 4 czerwca 2011. [dostęp 2011-06-08].