Krzysztof Nitsch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Nitsch
Data i miejsce urodzenia 1948
Zabrze
Narodowość polska
Alma Mater Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Dziedzina sztuki rzeźba, medalierstwo
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Krzysztof Nitsch, rzeźba Ku słońcu, Plac Rzeźniczy w Gliwicach (2018)

Krzysztof Nitsch (ur. 1948 w Zabrzu) − polski rzeźbiarz i medalier.

Urodził się w 1948 roku w Zabrzu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1973 roku mieszka w Gliwicach. W połowie lat siedemdziesiątych XX wieku wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków, następnie później – do Związku Artystów Rzeźbiarzy. W 1993 roku założył Pracownię Odlewnictwa w ASP w Krakowie, którą prowadzi samodzielnie. Uzyskał stopień naukowy profesora.

Krzysztof Nitsch jest autorem wielu rzeźb w Gliwicach. Do jego dzieł należą m.in. kompozycja rzeźbiarska przy historycznej Radiostacji, fontanna „Żywy obraz” na dziedzińcu Willi Caro, monumentu „Ofiarom wojen i totalitaryzmów” w Parku Chopina, kompozycja rzeźbiarska „TORA” w miejscu dawnej synagogi żydowskiej, symboliczny ołtarz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Brał udział w ogólnokrajowych wystawach i w prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia artystyczne. W 2009 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[1] oraz został Honorowym Obywatelem Gliwic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Medale Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. mkidn.gov.pl, 2009-05-26. [dostęp 2012-11-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]