Sośnica (Gliwice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sośnica
Dzielnica Gliwic
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Gliwice

Data założenia

1260

W granicach Gliwic

1 stycznia 1927

SIMC

0940105

Populacja (30.06.2018)
• liczba ludności


18 189[1]

Strefa numeracyjna

032

Kod pocztowy

44-103, 44-119

Tablice rejestracyjne

SG

Położenie na mapie Gliwic
Położenie na mapie
Portal Polska

Sośnica (niem. Sosnitza) – dzielnica miasta Gliwice[2] od 1 stycznia 1927 roku.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica położona jest we wschodniej części Gliwic na granicy z miastem Zabrze. Składa się z tak zwanej Starej Sośnicy i Nowej Sośnicy. Starsza część obejmuje poniemieckie bloki mieszkalne usytuowane w centralnej części dzielnicy. Na jej terenach wokół znajdują się osiedla mieszkaniowe powstałe w okresie powojennym, między innymi osiedle mieszkaniowe Józefa Bema, osiedle mieszkaniowe Stefana Żeromskiego. Znajdują się tam również nieliczne domki jedno- lub wielorodzinne. Nowszą część charakteryzują m.in. nowsze zabudowania, w tym obiekty szkolne, sportowe, kulturowe, kościelne, itd.

Przez dzielnicę przepływa rzeka Kłodnica, która wyznacza granicę między Sośnicą a Ligotą Zabrską. Przez zachodnie obrzeża przebiega natomiast autostrada A1 (północ-południe), zaś przez południowe obrzeża autostrada A4, przecięcie tych autostrad tworzy największy węzeł autostradowy w Polsce.

Sośnica charakteryzuje się dużą ilością zieleni, są stawy rybne, ogródki działkowe, kryty basen kąpielowy, a także stadion, na którym odbywają się imprezy rekreacyjno-sportowe oraz mecze Klubu Sportowego Sośnica Gliwice. Działa także filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która oprócz wypożyczania książek uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców pracuje w istniejącej nadal KWK Sośnica.

30 czerwca 2018 roku dzielnicę zamieszkiwało 18 189 osób.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Teren, na którym powstała Sośnica, był porośnięty lasami sosnowymi. Stąd zapewne wywodzi się jej nazwa. Przez pewien czas wieś miała nawet swój herb: 3 sosny na tarczy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sośnica z lotu ptaka (2020)
Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica, wieża szybu VII (2011)
Kościół św. Jacka w Sośnicy (2012)

Sośnica dawniej była wsią usytuowaną między Zabrzem i Gliwicami. Założył ją biskup wrocławski Tomasz I po uzyskaniu w 1260 roku zgody księcia opolsko-raciborskiego Władysława na kolonizację Biskupic i okolicy.

Ludność zajmowała się hodowlą bydła i rolnictwem. Uprawiano głównie chmiel potrzebny do produkcji piwa. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku rozwijający się na Śląsku przemysł spowodował, że ludność powoli zamieniała swoje rolnicze zajęcia na pracę w pobliskich hutach i kopalniach oraz na kolei, gdyż od 1846 roku przez Sośnicę przebiegała linia kolejowa łącząca Mysłowice z Berlinem.

Od roku 1873 Sośnica stała się samodzielną gminą podległą powiatowi zabrskiemu. Od tej pory nastąpił jej gwałtowny rozwój. Rozbudowano drogi, wybudowano bloki mieszkalne, kościół, przeprowadzono elektryfikację, powołano ochotniczą straż pożarną. W 1888 roku uruchomiono linię kolejową GliwiceOrzesze. 17 października 1917 roku wydobyto pierwsze tony węgla z nieistniejących już dzisiaj szybów kopalni „Sosnitza” tzw. Pole "Wschód". Znacznie wzrosła liczba ludności napływającej do pracy i osiedlającej się w Sośnicy. W 1911 roku wybudowano kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych.

Po podziale Górnego Śląska w wyniku plebiscytu w 1921 roku gmina Sośnica pozostała na terenach niemieckich. Rząd pruski zarządził regulację granic komunalnych i dlatego sąsiadujące ze sobą miasta Zabrze i Gliwice były zainteresowane włączeniem Sośnicy w swoje granice. Ostatecznie Sejm Górnośląski zdecydował, że od 1 stycznia 1927 roku gmina Sośnica licząca 6493 mieszkańców stanie się piątą dzielnicą Gliwic. W latach międzywojennych Sośnica przekształciła się w typową górnośląską dzielnicę robotniczą. W 1926 roku otwarto Zasadniczą Szkołę Górniczą. W latach 30. Sośnica posiadała własny dworzec kolejowy, bibliotekę i pocztę. W 1943 roku uruchomiono kopalnię „Oehrigen” tzw. pole "Zachód", łącząc Pole „Wschód” (Sośnica) z nowo powstałym Polem „Zachód” na terenie Ligoty Zabrskiej. W 1955 roku w kopalni "Sośnica" doszło do największej katastrofy górniczej, w jej dotychczasowej historii, w podziemnym pożarze zginęło 55 górników. W latach 80. XX wieku uruchomiono kolejne szyby tzw. pole "Bojków", równocześnie rozpoczęło się stopniowe wyłączanie pola "Wschód", które ostatecznie zniknęło w latach 90. XX wieku. Dzisiaj w tym miejscu na pamiątkę stoi kapliczka Św. Barbary.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Katolicyzm[edytuj | edytuj kod]

Kościoły rzymskokatolickie:

Od 2003 roku Sośnica ma drugi kościół – św. Jacka, o który zabiegał od 1980 roku już nieżyjący proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych ks. Brunon Ploch[potrzebny przypis].

Świadkowie Jehowy[edytuj | edytuj kod]

Zbory Świadków Jehowy[3]:

 • Gliwice - Sośnica Północ
 • Gliwice - Sośnica Południe

Od 2017 roku zbór Sośnica Północ spotyka się na Sali Królestwa przy ul. Wiertniczej 9[3].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoły podstawowe:

 • Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Żeromskiego
 • Szkoła Podstawowa nr 15 (a obecnie biurowiec poświęcony m.in. badaniom laboratoryjnym)
 • Szkoła Podstawowa nr 21 im. Henryka Sienkiewicza

Gimnazja:

 • Gimnazjum Numer 6 w ZSO-14 im. Janusza Korczaka - obecnie placówka łączy szkołę podstawową z liceum ogólnokształcącym nr 10

Licea ogólnokształcące:

 • Liceum Ogólnokształcące nr 10 (razem z Gimnazjum nr 6 tworzy ZSO nr 14)
 • Liceum Ogólnokształcące Prawno-Filozoficzne
 • Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego

Szkoły zawodowe i techniczne:

 • Zespół Szkół Ekonomiczno–Technicznych

Sport[edytuj | edytuj kod]

Z Sośnicy wywodzi się wielu znanych piłkarzy, m.in. Włodzimierz Lubański (wielokrotny reprezentant Polski, piłkarz m.in. Górnika Zabrze), Lukas Podolski (reprezentant Niemiec), Jacek Wiśniewski (obrońca Rozwoju Katowice, były zawodnik klubów Górnik Zabrze i Cracovia), Patryk Rachwał (były kapitan reprezentacji olimpijskiej i gracz m.in. Górnika Zabrze, Widzewa Łódź, obecnie Zagłębie Lubin), Joachim Marx (były król strzelców polskiej ekstraklasy i mistrz olimpijski 1972, zawodnik Gwardii Warszawa, Ruchu Chorzów, RC Lens), Michał Wróbel (były gracz Górnika Zabrze i Wisły Kraków, obecnie Olimpia Grudziądz), Stefan Florenski (były zawodnik Górnika Zabrze).

Węzeł autostradowy[edytuj | edytuj kod]

Od nazwy dzielnicy pochodzi nazwa węzła autostradowego Gliwice Sośnica łączącego autostradę A1 z autostradą A4 i drogą krajową 44, a także z planowaną wewnętrzną obwodnicą Gliwic. Jest to jeden z największych węzłów drogowych w Polsce. Węzeł leży jednak na terenie dzielnicy Ligota Zabrska.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Urząd Miejski w Gliwicach: Raport o stanie miasta Gliwice za okres 2014–30.06.2018. [dostęp 2018-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-21)]. (pol.).
 2. BiP Urząd Miejski w Gliwicach. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-28)].
 3. a b Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2018-07-07].