Krzywiczyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzywiczyny
wieś
Ilustracja
Kościół Świętej Trójcy w Krzywiczynach
Państwo  Polska
Województwo  opolskie
Powiat kluczborski
Gmina Wołczyn
Liczba ludności (2011) 618[1]
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 46-264
Tablice rejestracyjne OKL
SIMC 0505065
Położenie na mapie gminy Wołczyn
Mapa lokalizacyjna gminy Wołczyn
Krzywiczyny
Krzywiczyny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krzywiczyny
Krzywiczyny
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Krzywiczyny
Krzywiczyny
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kluczborskiego
Krzywiczyny
Krzywiczyny
Ziemia51°03′48″N 18°03′03″E/51,063333 18,050833

Krzywiczynywieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Wołczyn[2].

W latach 1945–1954 siedziba gminy Krzywiczyny.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość nosiła dwie nazwy polską Krzywiczyny oraz niemiecką Schonfeld. W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod polską nazwą Krziwiczinna we fragmencie „Krziwiczinna, nach herschel polnische Benennung von Schonfeld Kr. Kreuzburg[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Krzywiczyn wiążą się z budownictwem sakralnym. Miejscowość figuruje na mapie D.T. Sotzmanue wydanej w 1791 r. oraz atlasie szkolnym z 1806 r. na mapie K.G. Kipferlinga.

W miejscowości wychowywał się ks. prof. Józef Herbut[4].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[5]:

 • zespół pałacowy, z k. XVIII w.:
  • Pałac w Krzywiczynach, zabytkowy, zbudowany w 1780 roku w stylu klasycystycznym na miejscu poprzedniej konstrukcji. Wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta z podjazdem od frontu, murowany, otynkowany, piętrowy, częściowo podpiwniczony piwnicami o kolebkowych sklepieniach. Ściany dzielą pilastry dźwigające profilowany gzyms koronujący. Pałac posiada dwutraktowy układ wnętrza. Obiekt posiada ok. 1100 m kw. powierzchni użytkowej. W okolicach pałacu są zachowane czworaki oraz zabudowania gospodarcze, które znajdują się poza rejestrem
  • park Krzywiczyny, znajduje się w bezpośrednim otoczeniu pałacu. Park założony w stylu krajobrazowym o układzie opartym na pięknie przyrodniczych form naturalnych, nieuregulowanych układów drzew, wyeksponowanych form szkieletowych (Ogrody Polskie). Drzewa pozostawione w formie naturalnej, swobodnie rozrośniętej (płacząca forma lipy, dębu, buka, trójigliczni). Zachowała się jedyna w formie zabytkowej aleja klonowa. Najstarsze egzemplarze drzew to 2 dęby, które mają od 200 do 250 lat. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest klon pospolity. Współdominujacym gatunkiem jest grab i lipa drobnolistna. Gatunki iglaste są reprezentowane nielicznie przez cyprysik Lawsona i nutkajski, żywotnik olbrzymi. Park ma powierzchnię 3,77 ha. Od 1853 r. do 1945, posiadłość znajdowała się we władaniu rodziny Watzdorf. Z faktem przejęcia posiadłości przez tę rodzinę należy wiązać drugi etap formowania parku – wiek drzew ok. 120 lat. Park jest wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego pod numerem KS-A-17/77.
 • kościół ewangelicki, obecnie rzym.-kat. parafialny pw. Świętej Trójcy, drewniany, zbudowany z bali w 1623 r., przez cieślę Krzysztofa Bittnera, co upamiętnia napis na belce tęczowej. Ściany przechodzące w górnej kondygnacji w ośmiobok, szalowane. Ośmioboczny dach namiotowy kryty gontem. Okna w prezbiterium zamknięte łukiem spłaszczonym. Nad wejściem do zakrystii data budowy. Na zewnątrz ściany z wyjątkiem zakrystii nieszalowane. Dach siodłowy o jednej kalenicy, kryty gontem, przechodzący nad zakrystię i tworzący przy północnej ścianie nawy wsparte na słupach. W wejściu z kruchty do nawy drzwi ze starymi okuciami. Ołtarz główny klasycystyczny z ok. 1800 r. ławy z XVIII w. Dwa zydle ludowe. Pająk mosiężny z XVII w. (niekompletny). Misa chrzcielna cynowa z 1730 r. Dwa lichtarze cynowe z początku XIX w. Dwa dzwony: 1.ufundowany przez Kaspra Henryka von Frankenberga, odlany w 1696 r. przez Zygmunta Gota we Wrocławiu, 2. z 1849 r., wypisany z księgi rejestru

inne zabytki:

 • dwa stanowiska archeologiczne również wpisane do rejestrów zabytków województwa opolskiego. Pod numerem KS A-468/78 wpisana jest osada z epoki brązu (kultura łużycka), czyli sprzed 3 tys. lat i z okresu średniowiecza. Osada położona jest w odległości 150 m na zachód od drogi z Krzywiczyn do Wołczyna, na północ od samotnych zabudowań przy tejże drodze znajdujących się na terenie Walsztatu, obok lasku. Pod numerem KS A-483/78 znajduje się osada datowana na średniowiecze. Stanowisko przylega od zachodu do sadu i ruin majątku leżącego na wschód od centrum wsi, przy drodze do Skałąg.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Krzywiczyny posiadają drużynę piłkarską w lidze B – klasa namysłowska.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ludność w miejscowościach statystycznych według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2019-07-12].
 2. Sołectwa Gminy Wołczyn. http://bip.wolczyn.pl.+[dostęp 2012-12-08].
 3. Johann Knie 1830 ↓, s. 382.
 4. Śp. ks. prof. Józef Herbut. diezecja.opole.pl. [dostęp 2018-03-10].
 5. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 45. [dostęp 2012-12-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Johann Knie: Alpabetisch, Statistisch, Topographische Uebersicht aller Dorfer, Flecken, Stadt und andern Orte der Konigl. Preus. Provinz Schliesen... Breslau: Barth und Comp., 1830.
 • Krzywiczyny w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. IV: Kęs – Kutno. Warszawa 1883.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]