Kubit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Graficzne przedstawienie kubitu na sferze Blocha. Dla stanu kwantowego amplitudy prawdopodobieństwa dane są zależnościami: oraz
Po wykonaniu na kubicie pomiaru, znajdzie się on:
z prawdopodobieństwem w stanie
z prawdopodobieństwem w stanie

Kubit (ang. qubit od quantum bit, bit kwantowy) – najmniejsza i niepodzielna jednostka informacji kwantowej.

Z fizycznego punktu widzenia kubit jest kwantowomechanicznym układem opisanym dwuwymiarową przestrzenią Hilberta – wobec czego różni się od klasycznego bitu tym, że może znajdować się w dowolnej superpozycji dwóch stanów kwantowych. Jako model fizyczny kubitu najczęściej podaje się przykład cząstki o spinie ½, np. elektronu, lub polaryzację pojedynczego fotonu. Kubitem może też być kropka kwantowa, a dokładnie – jej ładunek.

Podobnym pojęciem jest „ebit”, oznaczający „splątany bit” (entangled bit)[1].

Nazwa kubit (ang. qubit) po raz pierwszy pojawiła się w 1995 roku w pracy Quantum coding amerykańskiego fizyka Benjamina Schumachera, w której uogólnił on do przypadku kwantowego twierdzenie Shannona o kodowaniu informacji klasycznej. Praca Schumachera okazała się podwaliną rozważań teoretycznych na temat kwantowego kodowania informacji[2].

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Niech będzie dwuwymiarową przestrzenią Hilberta nad ciałem zespolonym o bazie ortonormalnej Kubit reprezentowany jest przez unormowany wektor w tej przestrzeni:

gdzie liczby zespolone to amplitudy prawdopodobieństwa spełniające warunek Dowolny stan kubitu jest opisany przez kombinację liniową wektorów bazowych. Współczynniki oraz tej kombinacji liniowej nazywa się amplitudami stanu (wektora). Stosując notację Diraca można zapisać:

Po wykonaniu na kubicie pomiaru, znajdzie się on z prawdopodobieństwem w stanie i z prawdopodobieństwem w stanie Zatem dokonanie pomiaru trwale zmienia stan kubitu.

Interpretacja uzyskanego wektora jako 0 lub 1 jest wykorzystywana w klasycznych obliczeniach. Jeśli wartość kubitu była początkowo nieznana, określenie wartości oraz jest niemożliwe. Dlatego w celu zwiększenia wiarygodności wyniku do generowania pojedynczego bitu można wykorzystać układy wielu kubitów.

Zbiór kubitów nazywa się rejestrem kwantowym.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alvin Gonzales, Eric Chitambar, New Bounds on Instantaneous Nonlocal Quantum Computation, „arXiv:1810.00994 [quant-ph]”, 1 października 2018, arXiv:1810.00994 [dostęp 2018-10-03].
  2. Benjamin Schumacher. Quantum coding. „Physical Review A”. 51 (4), s. 2738–2747, 1 kwietnia 1995. DOI: 10.1103/PhysRevA.51.2738. ISSN 1050-2947. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]