Kubit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Graficzne przedstawienie wartości kubitu na sferze Blocha.
Po wykonaniu na kubicie pomiaru, znajdzie się on:
z prawdopodobieństwem w stanie
z prawdopodobieństwem w stanie

Kubit (ang. qubit od quantum bit, bit kwantowy) – najmniejsza i niepodzielna jednostka informacji kwantowej.

Z fizycznego punktu widzenia, kubit jest kwantowomechanicznym układem opisanym dwuwymiarową przestrzenią Hilberta – w związku z tym, różni się od klasycznego bitu tym, że może znajdować się w dowolnej superpozycji dwóch stanów kwantowych. Jako model fizyczny kubitu najczęściej podaje się przykład cząstki o spinie ½, np. elektronu, lub polaryzację pojedynczego fotonu. Kubitem może też być kropka kwantowa, a dokładnie – jej ładunek.

Podobnym pojęciem jest „ebit”, oznaczający „splątany bit” (entangled bit)[1].

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Niech będzie dwuwymiarową przestrzenią Hilberta o bazie ortonormalnej Kubit reprezentowany jest przez unormowany wektor w tej przestrzeni:

gdzie liczby zespolone spełniają warunek Dowolny stan kubitu jest opisany przez kombinację liniową wektorów bazowych. Współczynniki oraz tej kombinacji liniowej nazywa się amplitudami stanu (wektora). Stosując notację Diraca można zapisać:

Po wykonaniu na kubicie pomiaru, znajdzie się on z prawdopodobieństwem w stanie i z prawdopodobieństwem w stanie Zatem dokonanie pomiaru trwale zmienia stan kubitu.

Interpretacja uzyskanego wektora jako 0 lub 1 jest wykorzystywana w klasycznych obliczeniach. Jeśli wartość kubitu była początkowo nieznana, określenie wartości oraz jest niemożliwe. Dlatego, w celu zwiększenia wiarygodności wyniku, do generowania pojedynczego bitu można wykorzystać układy wielu kubitów.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alvin Gonzales, Eric Chitambar, New Bounds on Instantaneous Nonlocal Quantum Computation, „arXiv:1810.00994 [quant-ph]”, 1 października 2018, arXiv:1810.00994 [dostęp 2018-10-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]