Kunal Nayyar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kunal Nayyar
Ilustracja
Imię i nazwisko Kunal Nayyar
Data i miejsce urodzenia 30 kwietnia 1981
Londyn
Zawód Aktor
Współmałżonek Neha Kapur

Kunal Nayyar (hindi: कुणाल नैयर, ur. 30 kwietnia 1981 w Londynie) – indyjski aktor urodzony w Wielkiej Brytanii. Występował w roli dr. Rajesha Koothrappali w serialu Teoria wielkiego podrywu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 30 kwietnia 1981 w Londynie, jednak większość dzieciństwa spędził w Nowym Delhi w Indiach. Obecnie mieszka w Los Angeles. Nayyar grał w szkole w badmintona i uczestniczył w rozgrywkach regionalnych w północnych Indiach. Jest również fanatycznym kibicem krykieta. Podobno dysponuje zabójczym uderzeniem. Według Nayyara jego imię oznacza „ten, który widzi piękno we wszystkim” i pochodzi od himalajskiego ptaka złotosłonki. Kunal Nayyar już od najmłodszych lat występował w musicalach i sztukach. Po ukończeniu liceum opuścił Indie i przeniósł się do USA, gdzie studiował ekonomię i uczęszczał na liczne zajęcia z aktorstwa na uniwersytecie w Portland. Na ostatnim roku został nominowany do nagrody za najlepszą rolę w sztuce „The Rose Tattoo” i zaproszony na festiwal teatralny American College Theater Festival (ACTF) do uczestnictwa w konkursie aktorskim, gdzie ostatecznie zdobył nagrodę Marka Twaina za świetny występ komediowy oraz stypendium prestiżowego Sundance Theater Lab. Tytuł magistra sztuk pięknych (Masters of Fine Arts) uzyskał na Temple University w Filadelfii.

Na swoim koncie ma już sukcesy teatralne – nagrodę Garland Award za najlepszą męską rolę w sztuce na zachodnim wybrzeżu za występ w „Huck and Holden” w teatrze Dalia w Los Angeles. Grał również w sztuce „Loves Labors Lost” w Royal Shakespeare Company w Stratford-upon-Avon w Anglii.

Rola Kunala Nayyara w „Teorii wielkiego podrywu” jest jego pierwszym regularnym występem w produkcji telewizyjnej. Wcześniej wystąpił gościnnie w serialu NCIS jako terrorysta. Nayyar pisze obecnie scenariusz swojego pierwszego filmu fabularnego. W Nowym Delhi grają jego dobrze przyjętą przez krytyków sztukę „Cotton Candy”.

Rajesh Koothrappali, jego serialowa postać, to pochodzący z Indii astrofizyk, dręczony przez fobie społeczne – do kobiet potrafi przemówić dopiero po spożyciu napojów wyskokowych. Mieszka w skromnym mieszkanku, które nazywa Raj Mahal. Nadopiekuńczy rodzice swatają go nawet przez Internet.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy

Rok Polska nazwa filmu Oryginalna nazwa filmu Rola
2016 Trolle Trolls Gwidon Diament (głos)
2004 S.C.I.E.N.C.E - Doręczyciel pizzy

Seriale TV

Rok Polska nazwa filmu Oryginalna nazwa filmu Rola
2007 Teoria wielkiego podrywu Big Bang Theory, The Rajesh Koothrappali
2003 Agenci NCIS Navy NCIS: Naval Criminal Investigative Service Youssef Zidan (gościnnie)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]