Przejdź do zawartości

Kunal Nayyar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kunal Nayyar
Ilustracja
Kunal Nayyar (2017)
Data i miejsce urodzenia

30 kwietnia 1981
Londyn

Zawód

Aktor

Współmałżonek

Neha Kapur

Kunal Nayyar (hindi: कुणाल नैयर, ur. 30 kwietnia 1981 w Londynie) – indyjski aktor urodzony w Wielkiej Brytanii. Popularność przyniosła mu rola dr Rajesha Koothrappaliego w serialu Teoria wielkiego podrywu.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 30 kwietnia 1981 w Londynie, jednak większość dzieciństwa spędził w Nowym Delhi. Według Nayyara jego imię oznacza „ten, który widzi piękno we wszystkim” i pochodzi od himalajskiego ptaka – złotosłonki.

W latach szkolnych grał w badmintona i uczestniczył w rozgrywkach regionalnych w północnych Indiach. Jest również fanatycznym kibicem krykieta. Jako dziecko występował w musicalach i sztukach. Po ukończeniu liceum opuścił Indie i przeniósł się do USA, gdzie studiował ekonomię i uczęszczał na liczne zajęcia z aktorstwa na uniwersytecie w Portland. Na ostatnim roku został nominowany do nagrody za najlepszą rolę (w sztuce The Rose Tattoo) i zaproszony na festiwal teatralny American College Theater Festival (ACTF) do uczestnictwa w konkursie aktorskim, na którym ostatecznie zdobył nagrodę im. Marka Twaina za „świetny występ komediowy” oraz stypendium Sundance Theater Lab. Tytuł magistra sztuk pięknych (Masters of Fine Arts) uzyskał na Temple University w Filadelfii.

Za występ w spektaklu Huck and Holden w teatrze Dalia w Los Angeles otrzymał nagrodę Garland Award za najlepszą męską rolę w sztuce na zachodnim wybrzeżu. Zagrał również w sztuce Loves Labors Lost w Royal Shakespeare Company w Stratford-upon-Avon w Anglii.

Wystąpił gościnnie w roli terrorysty w serialu NCIS. Powszechną rozpoznawalność przyniosła mu rola Rajesha Koothrappaliego w Teorii wielkiego podrywu. Wyreżyserował sztukę Cotton Candy, którą wystawił w Nowym Delhi.

W 2011 się ożenił[1]. Mieszka w Los Angeles.

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Filmy

Rok Polska nazwa filmu Oryginalna nazwa filmu Rola
2016 Trolle Trolls Gwidon Diament (głos)
2004 S.C.I.E.N.C.E - Doręczyciel pizzy

Seriale TV

Rok Polska nazwa filmu Oryginalna nazwa filmu Rola
2007 Teoria wielkiego podrywu Big Bang Theory, The Rajesh Koothrappali
2003 Agenci NCIS Navy NCIS: Naval Criminal Investigative Service Youssef Zidan (gościnnie)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jessica Radloff: Teoria Wielkiego Podrywu. Za kulisami serialu, który pokochały miliony. Magda Witkowska (tłum.). Wydawnictwo SQN, 2023, s. 369. ISBN 978-83-8210-981-8.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]