Kunsthalle Bremen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kunsthalle Bremen
Ilustracja
Muzeum Bremen
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Brema

Adres

Am Wall 207, 28195 Bremen

Zakres zbiorów

sztuka

Położenie na mapie Bremy
Mapa konturowa Bremy, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kunsthalle Bremen”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kunsthalle Bremen”
Ziemia53°04′22″N 8°48′48″E/53,072778 8,813333
Strona internetowa

Kunsthalle Bremen – muzeum sztuki w Bremie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało założone przez Stowarzyszenie Sztuki w Bremie istniejące od 1823 roku. Jest to jedno z pierwszych stowarzyszeń artystycznych w Niemczech, które prowadzi muzeum do dnia obecnego z własnych funduszy. Budynek muzeum został wzniesiony w latach 1847–1849, na terenach podarowanych przez władze miasta, a jego projekt wykonał bardzo młody wówczas niemiecki architekt Lüder Rutenberg. Jego praca została wybrana na podstawie przeprowadzonego konkursu. Projekt budynku zakładał prosty dwukondygnacyjny budynek z arkadową fasadą. W latach 1898–1902, w celu powiększenia powierzchni ekspozycji, budynek zmodernizowano. Remont został sfinansowany z datków kupców Carla Schüttego, Hermanna Melchersa i Josepha Hacheza. Wykonawcami byli dwaj architekci Albert Dunkel i Eduard Gildemeister. Dunkel zaprojektował nową fasadę oraz rozbudowę budynku wraz z przystosowaniem wnętrz do ekspozycji[1].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja dzieł obejmuje okres od XIV wieku do XXI i koncentruje się głównie na rzeźbie i malarstwie europejskim od średniowiecza do współczesności, fotografii, międzynarodowej sztuce nowych mediów oraz gromadzi liczne grafiki i rysunki[1].

Większa część kolekcji związana jest ze sztuką niemiecką i francuską; kolekcja składa się z prac artystów skupionych wokół tzw. szkoły z Barbizon, nabistów, kolekcji obrazów Eugène Delacroix, niemieckich i francuskich impresjonistów, obrazów i grafik Pabla Picassa oraz Maxa Beckmanna, Pauli Modersohn-Becker i niemieckich ekspresjonistów[2].

W Kunsthalle znajduje się ponadto 200 tysięcy rysunków i arkuszy graficznych, w tym grafiki Albrechta Dürera i 350 grafik Picassa. W odpowiednich salach prezentowane są materiały audiowizualne, m.in. wystąpienie Johna Cage’a „Writing Through On The Duty of Civil Disobedience”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kunsthalle. Landesamtes für Denkmalpflege Bremen. [dostęp 2017-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-26)]. (niem.).
  2. a b Kunsthalle Bremen. euromuse.net. [dostęp 2017-03-07]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]