Kunsthaus Graz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Sztuki w Grazu
Kunsthaus Graz
Ilustracja
Widok ogólny z Góry Zamkowej
Państwo  Austria
Miejscowość Graz
Adres Lendkai 1
Położenie na mapie Styrii
Mapa lokalizacyjna Styrii
Dom Sztuki w Grazu
Dom Sztuki w Grazu
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Dom Sztuki w Grazu
Dom Sztuki w Grazu
Ziemia47°04′15,9996″N 15°26′03,0768″E/47,071111 15,434188

Kunsthaus Graz – budynek galerii sztuki zlokalizowany w centrum Grazu (Austria), na narożniku Südtiroler Platz i Lendkai.

Dwupiętrowy obiekt o powierzchni użytkowej 11.000 m²[1] został zaprojektowany przez Petera Cooka i Colina Fourniera, dwóch londyńskich architektów[1]. Wzniesiono go w 2003, w roku gdy Graz był Europejską Stolicą Kultury. Obiekt dobudowano do tzw. Eiseners Haus z połowy XIX wieku, który został zbudowany przez Josefa Benedicta Withalma i był w owym czasie obiektem bardzo nowoczesnym[2].

Według różnych interpretacji budynek wykonany z żelbetu i paneli pleksiglasowych, przypomina serce wyjęte z ciała lub krowie wymię. Barwiony na niebiesko pleksiglas kryje pod sobą 900 lamp neonowych, tworząc inteligentną fasadę. Poziom parteru i holu głównego zlokalizowany jest dokładnie na poziomie ulicy, co umożliwia swobodny przepływ pieszych i stanowić ma zachętę do odwiedzania muzeum[2].

Obiekt pozbawiony jest stałej kolekcji sztuki, koncentrując się na ekspozycjach czasowych. Na wystawie inaugurującej działalność galerii pokazywano m.in. prace Henryka Stażewskiego. Inni prezentowani tu na różnych wystawach artyści to m.in.: Salvador Dalí, Arnold Böcklin, Albert Oehlen, Maria Lassnig, Liz Larner, Sol LeWitt, John Baldessari i Karel Teige[2].

Pierwszym dyrektorem galerii był Peter Pakesch, austriacki krytyk i kurator[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kunsthaus Graz (niem.). Universalmuseum Joanneum. [dostęp 2017-01-18].
  2. a b c d Dorota Jarecka. Jak nowe muzeum odmieniło Graz. „Gazeta Wyborcza”. 21.4.2006. s. 16.