Kupczino (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kupczino
Купчино
Ilustracja
Architektura stacji
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Data otwarcia

25 grudnia 1972

Linia Moskiewsko-Piotrogrodzka
Poprzednia stacja

Zwiozdnaja

Następna stacja

Ostatnia stacja

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „KupczinoКупчино”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „KupczinoКупчино”
Ziemia59°49′46,42″N 30°22′33,04″E/59,829561 30,375844

Kupczino (ros. Ку́пчино) – osiemnasta i ostatnia stacja linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stacja Kupczino została dopuszczona do ruchu pasażerskiego 25 grudnia 1972 roku i jest to stacja typu naziemnego[1]. Autorami projektu architektonicznego obecnej postaci stacji są: K. N. Afonskaja (К. Н. Афонская), A. S. Gieckin (А. С. Гецкин), I. J. Siergiejewa (И. Е. Сергеева), S. S. Kostienko (С. С. Костенко), a wsparcie inżynieryjne zapewnili: K. J. Panow (К. Е. Панов), I. Ch. Cełolichina (И. X. Целолихина) i W. I. Chiarginen (В. И. Хяргинен)[1]. Stacja położona jest w południowo-wschodniej części Petersburga, przy prospekcie Witiebskim i placu Bałkańskim[1]. Jest to jedyna stacja metra w tym rejonie miasta[1]. Według początkowych planów miała ona nosić nazwę Witiebskaja (Витебская)[2]. Stacja składa się z dwóch peronów dostępnych dla pasażerów i jednego technicznego oraz posiada ona połączenie z pobliską stacją kolejową o tej samej nazwie, z której odchodzą pociągi m.in. w kierunku Pawłowska i Puszkina[1][2]. Z uwagi na trudne warunki hydrologiczne budowa odcinka między Kupczino a Zwiozdnają była bardzo skomplikowana i czasochłonna[3]. Nazwa pochodzi od tradycyjnego określenia tej części miasta[3]. Kupczino uchodzi za jedną z najbrzydszych stacji w Petersburgu[4]. Wizualny stan stacji dodatkowo pogarszał fakt, że w pobliżu znajdowało się kolejowe składowisko węgla, przez co stacja sprawiała wrażenie brudnej i zaniedbanej[2]. Od 2007 do 2009 roku prowadzono tu prace remontowe, zamontowano m.in. rampę dla osób niepełnosprawnych, odnowiono przejścia, wymieniono oświetlenie[2]. Ich jakość okazała się jednak marna, już w kilka miesięcy po zakończeniu renowacji niektóre elementy stacji zaczynały odpadać i psuć się, a dach zaczął przeciekać[2]. W 2010 roku asfaltowe posadzki wymieniono na płyty z granitu[2]. W 2008 roku otwarto tunel prowadzący na prospekt Witebski[1].

Kupczino jest drugą naziemną stacją, po nieistniejącym już Diewiatkinie, oddanym do użytku w systemie petersburskiego metra i jest to ostatnia stacja Linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej[4]. Ruch pociągów odbywa się tutaj od godziny 5:30 do północy i w tym czasie jest ona dostępna dla pasażerów[1][5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g S-pb.in: Станция Метро Купчино. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  2. a b c d e f Metro.vpeterburge.ru: Станция "Купчино". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  3. a b Karta-metro.ru: Станция метро Купчино. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  4. a b Metrowalks.ru: Купчино. [dostęp 2013-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-16)]. (ros.).
  5. Metromap.spb.ru: Режим работы станций петербургского метро. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).