Wasileostrowskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wasileostrowskaja
Василеостровская
Ilustracja
Architektura stacji
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Data otwarcia

3 listopada 1967

Głębokość stacji

64 m

Linia Newsko-Wasileostrowska
Poprzednia stacja

Primorskaja

Następna stacja

Gostinyj Dwor

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „WasileostrowskajaВасилеостровская”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „WasileostrowskajaВасилеостровская”
Ziemia59°56′33,5″N 30°16′41,8″E/59,942639 30,278278

Wasileostrowskaja (ros. Василеостро́вская) – druga stacja linii Newsko-Wasileostrowskiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pawilon stacji

Stacja Wasileostrowskaja w Petersburgu została wprowadzona do ruchu pasażerskiego 3 listopada 1967 roku, a zastosowany został na niej system automatycznie rozsuwanych drzwi peronowych[1]. Autorami projektu architektonicznego obecnej postaci stacji są: A. J. Maczeriet (А. Я. Мачерет), A. I. Pribulskij (А. И. Прибульский), Ł. S. Czupina (Л. С. Чупина), a także A. S. Gieckin (А. С. Гецкин) i W. P. Szuwałowa (В. П. Шувалова)[1]. Położona jest przy Sriednim Prospekcie, na terenie Wyspy Wasiljewskiej[1]. Swą nazwę czerpie właśnie od tej wyspy i jest ona jedyną stacją metra tam zlokalizowaną[1]. W czasie budowy wyburzonych zostało kilka budynków zlokalizowanych w pobliżu dzisiejszego wejścia do stacji[1]. Wasileostrowskaja jest mniejsza od innych stacji tej linii, a uzyskane w ten sposób dodatkowe miejsce przeznaczone zostało na pomieszczenia magazynowe i powierzchnię biurową[2]. Wejście znajduje się na podwyższeniu, co sprawia, że w przypadku potencjalnej powodzi nie zostanie ono zalane[2]. Ściany stacji wyłożone zostały białym marmurem, od półkolistego białego sklepienia oddziela się pas płytek[3]. Posadzki wykonane zostały z płyt granitowych[3]. Oświetlenie zapewniają aluminiowe lampy[3]. Według wstępnych planów stacja miała nosić nazwę Sriednij prospiekt (Средний Проспект) lub Wos´maja Linija (Восьмая Линия), ostatecznie jednak zdecydowano się na obecną[2].

Wasileostrowskaja położona jest na głębokości 64 metrów[4]. Jest to jedna z petersburskich stacji o najwyższym natężeniu ruchu, miesięcznie przewija się przez nią około 2 milionów pasażerów[1]. Sytuację pogarsza dodatkowo fakt jej małej wielkości[5]. Sprawia to, że w godzinach szczytu jest ona bardzo zatłoczona[2]. Władze metra planują zastąpić pochodzący z lat sześćdziesiątych budynek wejściowy, nową historyzującą budowlą, która lepiej będzie wpisywać się w zabytkowe otoczenie[2]. Docelowo znaleźć się tam ma centrum handlowe[2]. Ruch pociągów odbywa się tutaj od godziny 5:33 do godziny 0:34 i w tym czasie jest ona dostępna dla pasażerów[1][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g S-pb.in: Станция Метро Василеостровская. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  2. a b c d e f Metro.vpeterburge.ru: Станция "Василеостровская". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  3. a b c Karta-metro.ru: Станция метро Василеостровская. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  4. Subway2009.narod.ru: Станция "Василеостровская". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  5. Metrowalks.ru: Василеостровская. [dostęp 2013-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-11-19)]. (ros.).
  6. Metromap.spb.ru: Режим работы станций петербургского метро. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).