Parnas (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parnas
Парнас
Ilustracja
Peron stacji
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Petersburg
Data otwarcia 22 grudnia 2006
Spb metro line2.svg Linia Moskiewsko-Piotrogrodzka
Poprzednia stacja Początek linii
Następna stacja Prospiekt Proswieszczenija
Położenie na mapie Petersburga
Mapa lokalizacyjna Petersburga
Parnas Парнас
Parnas
Парнас
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Parnas Парнас
Parnas
Парнас
Ziemia60°04′01,70″N 30°20′03,24″E/60,067139 30,334233
Portal Portal Transport szynowy

Parnas (ros. Парна́с) – pierwsza stacja linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra. Jest to najdalej na północ wysunięta stacja metra na obszarze Federacji Rosyjskiej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Petersburski Parnas został oddany do użytku 22 grudnia 2006 roku jako jedna z najmłodszych stacji w petersburskim metrze i jest ona przykładem stacji typu naziemnego[1]. Autorami projektu architektonicznego obecnej postaci stacji są: W. G. Chilczenko (В. Г. Хильченко), N. W. Romaszkin-Timanow (Н. В. Ромашкин-Тиманов) i M. W. Pawłowa (М. В. Павлова)[1]. Nad rzeźbami, dekoracjami i witrażami pracowali: A. K. Bystroje (А. К. Быстрое), J. A. Bystroje (Е. А. Быстрое), G. A. Gukasow (Г. А. Гукасов), S. A. Chwałon (С. А. Хвалон)[1]. Parnas położony jest w północnej części Petersburga i jest to także najdalej na północ wysunięta stacja metra w Rosji[1]. Planowano wznieść ją jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku, razem z oddawanymi wówczas do użytku Prospiektem Proswieszczenija i Ozierkami, ale ostatecznie z uwagi na brak środków finansowych do tego nie doszło[2]. W połowie lat dziewięćdziesiątych, już po rozpadzie Związku Radzieckiego, wprowadzono zmiany do początkowego projektu i rozpoczęto przygotowania do budowy[1]. Stacja miała początkowo nosić nazwę Parnasskaja (Парнасская)[2]. Jest to jedna z kilku petersburskich stacji wzniesionych w typie naziemnym[2]. W maju 2005 roku rozpoczęły się prace nad wzniesieniem stacji, a ukończone zostały w grudniu 2006 roku[2].

Nazwa stacji nawiązuje do mitologii greckiej[1]. Ściany wyłożone zostały białym marmurem, a posadzki płytami z połyskującego granitu[3]. Ozdabiają ją wielokolorowe witraże nawiązujące do mitów starożytnych Greków[3]. Dwa większe zawierają wyobrażenia bogini Nike i Heliosa powożącego ognisty rydwan[3]. Na dwóch mniejszych umieszczono Europę oraz Argonautów[3]. Stacja dysponuje windami przeznaczonymi dla niepełnosprawnych, lecz osoby te skarżą się że polityka zarządu metra utrudnia korzystanie z nich[4]. Ruch pociągów odbywa się tutaj od godziny 5:47 do północy i w tym czasie stacja jest dostępna dla pasażerów[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f S-pb.in: Станция Метро Парнас (ros.). [dostęp 2013-03-03].
  2. a b c d Metro.vpeterburge.ru: Станция "Парнас" (ros.). [dostęp 2013-03-03].
  3. a b c d Subway2009.narod.ru: Станция "Парнас" (ros.). [dostęp 2013-03-03].
  4. Amacumara.ru: Станция Метро Парнас (ros.). [dostęp 2013-03-03].
  5. Metromap.spb.ru: Режим работы станций петербургского метро (ros.). [dostęp 2013-03-03].