Parnas (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parnas
Парнас
Ilustracja
Peron stacji
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Data otwarcia

22 grudnia 2006

Spb metro line2.svg Linia Moskiewsko-Piotrogrodzka
Poprzednia stacja

Początek linii

Następna stacja

Prospiekt Proswieszczenija

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ParnasПарнас”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „ParnasПарнас”
Ziemia60°04′01,70″N 30°20′03,24″E/60,067139 30,334233
Portal Transport szynowy

Parnas (ros. Парна́с) – pierwsza stacja linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra. Jest to najdalej na północ wysunięta stacja metra na obszarze Federacji Rosyjskiej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Petersburski Parnas został oddany do użytku 22 grudnia 2006 roku jako jedna z najmłodszych stacji w petersburskim metrze i jest ona przykładem stacji typu naziemnego[1]. Autorami projektu architektonicznego obecnej postaci stacji są: W. G. Chilczenko (В. Г. Хильченко), N. W. Romaszkin-Timanow (Н. В. Ромашкин-Тиманов) i M. W. Pawłowa (М. В. Павлова)[1]. Nad rzeźbami, dekoracjami i witrażami pracowali: A. K. Bystroje (А. К. Быстрое), J. A. Bystroje (Е. А. Быстрое), G. A. Gukasow (Г. А. Гукасов), S. A. Chwałon (С. А. Хвалон)[1]. Parnas położony jest w północnej części Petersburga i jest to także najdalej na północ wysunięta stacja metra w Rosji[1]. Planowano wznieść ją jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku, razem z oddawanymi wówczas do użytku Prospiektem Proswieszczenija i Ozierkami, ale ostatecznie z uwagi na brak środków finansowych do tego nie doszło[2]. W połowie lat dziewięćdziesiątych, już po rozpadzie Związku Radzieckiego, wprowadzono zmiany do początkowego projektu i rozpoczęto przygotowania do budowy[1]. Stacja miała początkowo nosić nazwę Parnasskaja (Парнасская)[2]. Jest to jedna z kilku petersburskich stacji wzniesionych w typie naziemnym[2]. W maju 2005 roku rozpoczęły się prace nad wzniesieniem stacji, a ukończone zostały w grudniu 2006 roku[2].

Nazwa stacji nawiązuje do mitologii greckiej[1]. Ściany wyłożone zostały białym marmurem, a posadzki płytami z połyskującego granitu[3]. Ozdabiają ją wielokolorowe witraże nawiązujące do mitów starożytnych Greków[3]. Dwa większe zawierają wyobrażenia bogini Nike i Heliosa powożącego ognisty rydwan[3]. Na dwóch mniejszych umieszczono Europę oraz Argonautów[3]. Stacja dysponuje windami przeznaczonymi dla niepełnosprawnych, lecz osoby te skarżą się, że polityka zarządu metra utrudnia korzystanie z nich[4]. Ruch pociągów odbywa się tutaj od godziny 5:47 do północy i w tym czasie stacja jest dostępna dla pasażerów[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f S-pb.in: Станция Метро Парнас. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  2. a b c d Metro.vpeterburge.ru: Станция "Парнас". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  3. a b c d Subway2009.narod.ru: Станция "Парнас". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  4. Amacumara.ru: Станция Метро Парнас. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  5. Metromap.spb.ru: Режим работы станций петербургского метро. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).