Kwartalnik Pedagogiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kwartalnik Pedagogiczny
Częstotliwość

Kwartalnik

Państwo

 Polska

Adres

ul. Nowy Świat 4, 00–497 Warszawa

Wydawca

Uniwersytet Warszawski

Tematyka

edukacja

Pierwszy numer

1956

Redaktor naczelny

Adam Fijałkowski

ISSN

0023-5938

Strona internetowa

Kwartalnik Pedagogiczny – polskie czasopismo naukowe poświęcone tematyce pedagogicznej, prowadzące współpracę międzynarodową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo zostało założone w 1956 z inicjatywy prof. Bogdana Suchodolskiego w okresie odwilży październikowej[1], jako jedna z inicjatyw wydawniczych tego naukowca. Bliskimi współpracownikami przy tworzeniu tytułu byli profesorowie Wincenty Okoń i Ryszard Wroczyński. W 1957 na łamach czasopisma ukazał się programowy artykuł prof. Suchodolskiego Pedagogika ideałów i pedagogika życia[2].

Wydawcą jest Uniwersytet Warszawski we współpracy z Wydziałem Pedagogicznym tej uczelni. Jest pismem punktowanym, umieszczonym w bazie ERIH, CEEOL oraz CEJSH. Zgodnie z wykazem czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 31 lipca 2019 za publikację w piśmie przysługuje autorowi tekstu 20 punktów. Tytuł jest objęty Programem Wsparcia dla Czasopism Naukowych MNiSW[3].

Redaktorem naczelnym jest dr hab. Adam Fijałkowski (2020)[3].

Cele[edytuj | edytuj kod]

Celem działalności czasopisma jest umożliwianie i pobudzanie dyskusji naukowej wokół najważniejszych dla współczesności problemów edukacyjnych oraz problematyki dziedzin pokrewnych pedagogiki, w tym m.in. pedeutologii, andragogiki, historii wychowania, pedagogiki porównawczej, dydaktyki, pedagogiki społecznej, psychologii edukacji, filozofii edukacji i wychowania estetycznego[3].

Działy[edytuj | edytuj kod]

Głównie działy pisma to: artykuły, teksty w językach angielskim lub niemieckim z polskimi streszczeniami (colloquia), materiały i sprawozdania z badań, edukacja w innych krajach oraz recenzje wydawnicze[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]