Kwartalnik Pedagogiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kwartalnik Pedagogiczny
Częstotliwość

Kwartalnik

Państwo

 Polska

Adres

ul. Nowy Świat 4, 00–497 Warszawa

Wydawca

Uniwersytet Warszawski

Tematyka

edukacja

Pierwszy numer

1956

Redaktor naczelny

Adam Fijałkowski

ISSN

0023-5938

Strona internetowa

Kwartalnik Pedagogiczny – polskie czasopismo naukowe poświęcone tematyce pedagogicznej, prowadzące współpracę międzynarodową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo zostało założone w 1956 z inicjatywy prof. Bogdana Suchodolskiego w okresie odwilży październikowej[1], jako jedna z inicjatyw wydawniczych tego naukowca. Bliskimi współpracownikami przy tworzeniu tytułu byli profesorowie Wincenty Okoń i Ryszard Wroczyński. W 1957 na łamach czasopisma ukazał się programowy artykuł prof. Suchodolskiego Pedagogika ideałów i pedagogika życia[2].

Wydawcą jest Uniwersytet Warszawski we współpracy z Wydziałem Pedagogicznym tej uczelni. Jest pismem punktowanym, umieszczonym w bazie ERIH, CEEOL oraz CEJSH. Zgodnie z wykazem czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 31 lipca 2019 za publikację w piśmie przysługuje autorowi tekstu 20 punktów. Tytuł jest objęty Programem Wsparcia dla Czasopism Naukowych MNiSW[3].

Redaktorem naczelnym jest dr hab. Adam Fijałkowski (2020)[3].

Cele[edytuj | edytuj kod]

Celem działalności czasopisma jest umożliwianie i pobudzanie dyskusji naukowej wokół najważniejszych dla współczesności problemów edukacyjnych oraz problematyki dziedzin pokrewnych pedagogiki, w tym m.in. pedeutologii, andragogiki, historii wychowania, pedagogiki porównawczej, dydaktyki, pedagogiki społecznej, psychologii edukacji, filozofii edukacji i wychowania estetycznego[3].

Działy[edytuj | edytuj kod]

Głównie działy pisma to: artykuły, teksty w językach angielskim lub niemieckim z polskimi streszczeniami (colloquia), materiały i sprawozdania z badań, edukacja w innych krajach oraz recenzje wydawnicze[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]