La Grande Chartreuse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielka Kartuzja
La Grande Chartreuse
{{{nazwa klasztoru}}}
Państwo  Francja
Miejscowość Saint-Pierre-de-Chartreuse
Kościół rzymskokatolicki
Właściciel Kartuzi
Założyciel klasztoru Bruno Kartuz
Data budowy 1132
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Wielka Kartuzja
Wielka Kartuzja
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wielka Kartuzja
Wielka Kartuzja
Ziemia 45°21′48″N 5°47′37″E/45,363333 5,793611
Strona internetowa klasztoru

La Grande Chartreuse (Wielka Kartuzja) – klasztor macierzysty zakonu kartuzów położony we francuskich Alpach, w masywie Chartreuse w departamencie Isère.

W 1084 roku Bruno z Kolonii i jego sześciu towarzyszy założyli niewielką drewnianą osadę w La Chartreuse, odosobnionej górskiej okolicy niedaleko Grenoble we Francji. Domki usytuowane były wokół krużganku i kamiennego kościółka. Ta pierwsza kartuzja została nazwana La Grande Chartreuse, Wielką Kartuzją i do dziś jest klasztorem macierzystym całego zakonu kartuzów. W roku 1132 klasztor został zniszczony przez lawinę skalną, po czym odbudowano go ok. 2 km na południe od pierwotnego miejsca. Stoi tam do dnia dzisiejszego. Osiem razy zabudowania klasztorne płonęły i osiem razy były na nowo odbudowywane. Dzisiejszy kształt Wielkiej Kartuzji pochodzi w większości z XVII wieku, jednak niektóre elementy są jeszcze z wieku XIV i XV.

W roku 2005 niemiecki reżyser Philip Gröning nakręcił w La Grande Chartreuse film dokumentalny Wielka cisza, w którym po raz pierwszy ukazano szerszej publiczności życie codzienne w zakonie.

Linki zewnętrzne[edytuj]