Lech Ostasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lech Ostasz (ur. 4 marca 1958 we wsi Murzynko[1] koło Torunia[2]) – psycholog i filozof.

Życiorys[edytuj]

Ukończył studia z zakresu psychologii i filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim gdzie uzyskał magisterium z psychologii i absolutorium z filozofii. Studia doktoranckie odbył na Uniwersytecie we Fryburgu i na Uniwersytecie w Monachium kończąc je w 1987 obroną pracy doktorskiej.

W latach 1990-1997 pracował na stanowisku adiunkta w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego (w tym okresie, w 1995 roku uzyskał habilitację). W latach 1997-1998 zatrudniony był na stanowisku profesorskim na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku do dziś zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prowadził odczyty na Uniwersytetach: w Monachium, Wiedniu, Bochum. W trymestrze 2006 Academic Visitor na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Jego zainteresowania dotyczą m.in. kwestii: powiązanie filozofii z psychologią i antropologią kulturową, wiedza o człowieku i jej zastosowania (psychoterapia, etyka, życie społeczne), budowanie systemu filozoficznego w klasycznym sensie. Lech Ostasz łączy refleksję i badania nad kulturą z jej uprawianiem, swoją twórczością obejmując niezwykle szerokie pole poznawczo-estetyczne. Jest autorem nie tylko szeregu prac z zakresu filozofii, antropologii i psychologii. Wydał też powieść i kilka tomików poezji. Niektóre prace publikuje we współpracy z innymi autorami. Współpracuje m.in. z czasopismem „Res Humana”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich (oddział w Krakowie). Chętnie wraca do swoich wcześniej wydanych książek - poprawia, poszerza i udoskonala je przygotowując kolejne wydania.

Wybrane publikacje[edytuj]

filozofia i nauki społeczne:

beletrystyka:

  • Dramaty, 1996.
  • Walden trzy, 2001.
  • Subtelni buntownicy, 2002.
  • Wiersze wybrane, Wydawnictwo Laterna, 2007.
  • Śmieciarze i inne dramaty, Wydawnictwo Laterna, 2007.
  • (pod pseudonimem literackim Julian Kerc) Mity o rzeczach najstarszych i najnowszych. Dla dorosłych i dla dzieci, Wydawnictwo Laterna, Krynica Morska 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Autor o autorze
  2. Słownik biograficzny profesorów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wydanie II (zespół redakcyjny Maria Fafińska i inni), Olsztyn 2009, s. 148.