Lee Radziwill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lee Radziwill
Ilustracja
Lee Radziwill, Krishna Hutheesing (1962)
Imię i nazwisko Caroline Lee Bouvier Canfield Radziwiłł Ross
Data i miejsce urodzenia 3 marca 1933
Southampton Stany Zjednoczone

Lee Radziwill, właśc. Caroline Lee Bouvier Canfield Radziwiłł Ross (ur. 3 marca 1933 w Southampton w stanie Nowy Jork) – amerykańska działaczka i aktorka, młodsza siostra Jacqueline Kennedy, żony prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego.

Lee Radziwill jest córką Johna Vernou Bouviera III oraz Janet Lee Norton. Po dziadku ze strony ojca Jamesie T. Lee otrzymała imię Lee.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wychodziła za mąż trzy razy; pierwszy raz w kwietniu 1953, za wydawcę Michaela Canfielda. Rozwiedli się sześć lat później.

Drugi związek zawarła 19 marca 1959 z polskim księciem Stanisławem Albrechtem Radziwiłłem. Radziwiłł, by poślubić Lee, rozszedł się ze swą poprzednią małżonką Grace Marią Kolin. W pięć miesięcy po ślubie na świat przyszedł ich syn Anthony Radziwill, rok po nim córka Anna Christina Radziwill. Radziwiłłowie rozwiedli się 3 marca 1974.

Kilka lat później Lee zaręczyła się z kalifornijskim magnatem hotelowym Newtonem Cope. Zaręczyny zerwano pięć minut przed ceremonią ślubną. We wrześniu 1988 wyszła za mąż ponownie za reżysera i choreografa Herberta Rossa. Rozwiedli się w 2001.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku Radziwill próbowała zrobić karierę jako aktorka. Nie udało jej się pomimo międzynarodowej kampanii reklamowej. W 1967 pojawiła się w roli rozpieszczonej bogaczki Tracy Lord w sztuce The Philadelphia Story. Przedstawienie było wystawiane w The Ivanhoe Theatre w Chicago. Jej gra została bardzo źle przyjęta. Rok później próbowała jeszcze zagrać w telewizyjnej adaptacji hollywoodzkiego filmu Laura[1], który również nie został zbyt dobrze przyjęty przez publiczność amerykańską. Po tej porażce, Radziwiłł nie podejmowała kolejnych prób związania swojego życia ze sceną.

W latach siedemdziesiątych ponownie zaczęło o niej być głośno za sprawą jej dwóch brytyjskich domów, których wnętrza zaprojektował włoski scenograf Renzo Mongiardino. Zaczęła nawet sama projektować. W roku 1972 pojawiła się w towarzystwie The Rolling Stones, w czasie ich tournée po Ameryce. W 2003 Radziwill opublikowała swą książkę Happy Times. Jest też współautorką One Special Summer, którą napisały ze swą siostrą Jacqueline Kennedy Onassis[2].

W roku 2006 zaczęto wystawiać na Broadwayu musical zatytułowany Grey Gardens, w którym zostaje przedstawiona postać małej Lee Radziwill, odwiedzającej dom ciotki Edith Ewing Bouvier Beale z okazji zaręczyn Edith Bouvier Beale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Laura, w: www.imdb.com, dn.10 maja 2007.
  2. Other works for Lee Radziwill, w: uk.imdb.com, dn.10 maja 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]