Lego Racers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lego Racers
Producent Lego Media International
Wydawca IPS (Polska)
Data wydania 1999
Gatunek wyścigi
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Nintendo 64, Game Boy Color, PlayStation
Nośniki CD-ROM
Wymagania

P 166 MMX, 32 MB RAM, CD-ROM

Kontrolery klawiatura lub joystick

Lego Racers – gra komputerowa koncernu Lego wydana w 1999 roku. Gra polega na ściganiu się samochodzikami zbudowanymi z klocków Lego. Prosta fabuła jest oparta na usadowieniu wyścigów w światach znanych z serii klocków Lego. Rocket Racer, znany kierowca wyścigowy, organizuje wyścigi, w których biorą udział ludziki Lego, także te z przeszłości. Stawką jest puchar, który zdobywa się po pokonaniu samego Racera w wielkim finale.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Na początku dostępne są cztery postacie: Joan of Kart, Turbo Charger, Scooter i Roboracer. Twórcy dali możliwość zbudowania własnego samochodu i stworzenia własnych kierowców; wszystko z klocków Lego.

Pierwszym etapem jest stworzenie kierowcy. Można go zbudować z dostępnych klocków. Po wygraniu turnieju i jednoczesne pokonanie mistrza toru dostaje się w nagrodę jego klocki tj. nakrycie głowy, twarz, tułów oraz spodnie.

Po stworzeniu wizerunku kierowcy przechodzi się do etapu licencji. Tam nadaje się swemu ludzikowi imię, a także wyraz twarzy na zdjęciu.

Ostatnim etapem stworzenia swej postaci jest budowa samochodu. Dostępnych jest kilka typów podwozia, a klocków przybywa, tak jak w menu budowy kierowcy, wraz z wygrywaniem kolejnych wyścigów. Budowa jest ułatwiana przez możliwość obracania kamery. Po zakończeniu budowy klika się na ludzika widocznego w lewym dolnym rogu ekranu.

Ustawienia dotyczące wyścigu można określić w opcjach gry. Wyścigi podzielone zostały na cztery warianty: Turniej, Wyścig pojedynczy, Wyścig na czas oraz w przypadku podłączenia joysticka - Wyścig dwuosobowy.

Wyścigi[edytuj | edytuj kod]

W wyścigu pojedynczym gracz bierze udział w rajdzie na jednym torze. W trybie tym, w przeciwieństwie do trybu Turnieju, nie obowiązuje klasyfikacja punktowa.

W wyścigu na czas gracz ustanawia rekordy toru grając przeciwko Veronice Voltage, w grze przedstawionej jako koleżanka Rocket Racera i jego mechanik. Po pokonaniu jej we wszystkich wyścigach czasowych otrzymujemy nowe części.

Do wyścigu dwuosobowego jest niezbędne podłączenie do komputera dwóch urządzeń pozwalających na kierowanie samochodem (np. klawiatura i joystick). Ekran dzieli się na dwie połowy, na których widać obu ścigających się kierowców. W tym trybie nie ma możliwości ścigania się z przeciwnikiem sterowanym przez komputer (jedynie z drugim graczem), ale za to jest to jedyny tryb, gdzie można ustawić wyścig nawet na 5 okrążeń (w każdym innym trybie wyścigi składają się z trzech okrążeń). Tryb multiplayer odblokowuje się po podłączeniu joysticka, jednak możliwe jest ustawienie sterowania obu graczy za pomocą klawiatury.

Turniej[edytuj | edytuj kod]

Turniej jest rozgrywany etapami, których jest siedem. Każdy z pierwszych sześciu turniejów składa się z czterech wyścigów, natomiast ostatni turniej to jeden wyścig, w którym przeciwnikiem gracza jest Rocket Racer, będący jednocześnie ostatnim mistrzem do pokonania. W każdym wyścigu turniejowym gracz rywalizuje z pięcioma kierowcami (jeden mistrz i czterech innych kierowców). Za kolejne miejsca w wyścigu przyznawane są punkty:

 • 30 punktów za 1. miejsce
 • 20 punktów za 2. miejsce
 • 10 punktów za 3. miejsce
 • 3 punkty za 4. miejsce
 • 2 punkty za 5. miejsce
 • 1 punkt za 6. miejsce

Gracz wygrywa mistrzostwo, jeśli na koniec turnieju posiada największą liczbę punktów z całej stawki. W przypadku identycznej ilości punktów gracza oraz któregoś z jego przeciwników, zwycięzcą turnieju jest gracz.

Każdy z siedmiu turniejów firmuje tzw. Mistrz Toru, który ma określone upodobania. Pokonując kolejnych mistrzów gracz odblokowuje możliwość gry w kolejnych mistrzostwach, a także otrzymuje zestawy klocków potrzebne do budowy kierowcy i samochodu.

Aby przejść w turnieju do kolejnego wyścigu (z wyjątkiem siódmego turnieju, który składa się tylko z jednego wyścigu), gracz musi po każdym wyścigu posiadać wymaganą ilość punktów:

 • 10 punktów po pierwszym wyścigu, by przejść do drugiego
 • 20 punktów po drugim wyścigu, by przejść do trzeciego
 • 30 punktów po trzecim wyścigu, by przejść do czwartego

Na trasach są porozmieszczane specjalne klocki wzmacniające możliwości samochodu gracza. Można wykorzystywać je od razu, albo dodając zbierane specjalne, białe klocki, wzmacniać ich siłę.

Mistrzowie torów to charakterystyczne postacie ze światów Lego pojawiających się w grze. Każdy posiada swoje preferencje co do jazdy i używania klocków bonusowych. Najczęściej to oni wygrywają, jeśli nie uczyni tego gracz, chociaż zdarzają się wyjątki. Kolejni mistrzowie to:

 • Captain Redbeard
 • King Kahuka
 • Basil the Bat Lord
 • Johnny Thunder
 • Baron von Barron
 • Gypsy Moth
 • Rocket Racer