Lei Feng

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Lei.
Grób Lei Fenga

Lei Feng (chiń.: 雷鋒; pinyin: Léi Fēng; ur. 18 grudnia 1940 w Wangcheng, zm. 15 sierpnia 1962) — żołnierz Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Wkrótce po śmierci przedstawiany był przez propagandę jako uosobienie bezinteresowności i skromności, jawił się także jako człowiek zupełnie oddany Mao Zedongowi. W pośmiertnej kampanii zatytułowanej „Ucz się od towarzysza Lei Fenga” rozpoczętej przez Mao w 1963 roku młodzież całego Państwa Środka była indoktrynowana by iść za jego przykładem. Lei Feng jest jednym z nielicznych wzorców osobowych z epoki Mao, które są nadal używane przez chińską propagandę m.in. w czasie corocznego Dnia Lei Fenga, który przypada 5 marca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Wangcheng w prowincji Hunan (blisko miasta Leifeng, które otrzymało nazwę po jego śmierci), jako Lei Zhengxing (雷正兴) w rodzinie ubogich chłopów. Został sierotą w wieku 7 lat. Najpierw jego ojca zabili Japończycy, a potem matka popełniła samobójstwo po molestowaniu, jakie spotkało ją ze strony syna miejscowego obszarnika. Chłopiec został wówczas adoptowany przez starszych krewnych i zmienił imię na Feng (鋒).

Od najmłodszych lat Lei Feng przejawiał nienawiść do obszarników, nie tylko ze względu na samobójstwo matki, ale także dlatego, że sam jako dziecko został napadnięty w lesie, kiedy rąbał drewno, przez żonę obszarnika. Z tego powodu miał się przyłączyć do młodzieżowego korpusu Komunistycznej Partii Chin. W 1960 roku został członkiem jednostki transportowej Armii Ludowo Wyzwoleńczej. Był filigranowej postury - mierzył 154 cm i ważył 55 kg, ale dzięki pracowitości i przynależności do partii piął się w wojskowej hierarchii.

Według oficjalnej biografii Lei Feng zasłynął swoim altruizmem. Żołd przeznaczał na wspomaganie ubogich, np. przeznaczył zaoszczędzone 200 juanów na potrzeby jednej z komun ludowych (0,1 juana wystarczało wówczas na dzienne wyżywienie dla jednej osoby). Chętnie pomagał kolegom m.in. cerując im skarpetki.

Lei umarł bardzo młodo w wypadku. W wieku 22 lat zginął pod telefonicznym słupem, przewróconym przez wojskową ciężarówkę. Po śmierci ukazały się jego dzienniki, które przyczyniły się do rozpowszechniania jego wizerunku jako przykładu radosnej i szlachetnej postawy w życiu osobistym i zawodowym.

Kampania „Ucz się od Towarzysza Lei Fenga”[edytuj | edytuj kod]

Została ona rozpoczęta w 5 marca 1963 przez przewodniczącego Mao Zedonga i była preludium do rewolucji kulturalnej. Z początku obejmowała ona studiowanie dzienników Lei Fenga i pomaganie innym. W okresie rewolucji nabrała bardziej radykalnego charakteru. Dzień Lei Fenga jest obchodzony w ChRL do dziś, choć obecnie związany jest z takimi tematami jak np. bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Lei Feng jako postać wzorcowa[edytuj | edytuj kod]

Lei Feng stał się jedną z postaci wzorcowych w komunistycznej propagandzie. Miał gloryfikować takie cechy, jak nieugięta wiara w komunistyczne ideały, całkowite oddanie się woli partii, samodoskonalenie i pomoc innym. Liderzy KPCh sławili Lei Fenga szczególnie jako personifikację altruizmu, prawdziwie bezinteresowną jednostkę. Chociaż jego historyczna autentyczność stawiana jest pod znakiem zapytania, to wzorzec ten jest mocno zakorzeniony w świadomości obywateli Państwa Środka.

Znaczenie w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Lei Fenga, mieszczące się w Fushun, Liaoning

Nauka o "czynach Lei Fenga" jest nadal obowiązkowa w systemie edukacyjnym ChRL. Jego wizerunek często widnieje przed wejściem do wielu wiejskich szkół podstawowych. Wiele z filmów ukazujących jego życie funkcjonują jako obowiązkowe w szkolnictwie.

5 marca został oficjalnie ustanowionym dniem „Nauki od Lei Fenga”. Owego dnia młodzież szkolna wykonuje porządkowe prace takie jak sprzątanie parków, szkół i miejsc użyteczności publicznej. Lokalne media przy okazji tego święta często relacjonują wydarzenia.

Lei Feng Jinianguan (Memoriał Lei Fenga) i statua tego samego imienia znajdują się w Changsha. Miejscowy szpital nosi jego imię.

W marcu 2006 roku ukazała się gra online zatytułowana „Ucz się od Lei Fenga” w której gracz musi robić dobre uczynki, zwalczać szpiegów, wrogów ludu oraz kolekcjonować pamiątki po przewodniczącym Mao. W przypadku wygranej gracza, dostępuje on zaszczytu spotkania w wirtualnej rzeczywistości samego Mao.

Postać historyczna czy fikcyjna?[edytuj | edytuj kod]

Historyczność postaci Lei Fengu do dnia dzisiejszego jest przedmiotem dyskusji[1]. Do zwolenników teorii , że Lei Feng , nie był postacią rzeczywistą zaliczał się m.in. Tiziano Terzani[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jung Chang. Wild Swans. Anchor Books, 1992 ​ISBN 0-385-42547-3​.
  • Living Revolution: Lei Feng Readings. Morning Sun: A film and website about Cultural Revolution. Long Bow Group, Inc. (c2003). Retrieved on 2007-09-13.
  • Lusby gives "Dongbei Ren Dang Huo Lei Feng", which would almost certainly transliterate to 東北人当活雷锋. As of September 2007, this had two Google hits compared to 128,000 for 東北人都是活雷鋒.
  • Jo Lusby (4 December 2006). "A Man for the Northeast: Sudden pop star Xue Cun and his meteoric (animated) rise to fame". City Weekend. The URL is to the Google Cache, since the article has now been removed from the City Weekend website.
  • Wan, Abby, Xuexi Lei Feng! Learn From The People's Hero, City Weekend, March 28 - April 10 2002, p. 10-13

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podobnie zresztą jak Sowiecki Pawlik Morozow
  2. Terzani Tiziano, Zakazane Wrota, Warszawa 2011, s. 230.