Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1985

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Główny artykuł: Letnia Uniwersjada 1985.

Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1985 – zawody lekkoatletyczne rozegrane na Kobe Universiade Memorial Stadium w Kobe w sierpniu 1985 roku. Reprezentanci Polski zdobyli pięć medali, w tym dwa złote[1].

Rezultaty[edytuj]

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Silver FISU.svg Srebro Bronze FISU.svg Brąz
100 m Nigeria Chidi Imo Kuba Andrés Simón Stany Zjednoczone Lee McNeill
200 m Kuba Leandro Peñalver Kanada Atlee Mahorn Korea Południowa Chang Jae-keun
400 m Nigeria Innocent Egbunike Kuba Roberto Hernández Nigeria Sunday Uti
800 m Polska Ryszard Ostrowski Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Kalinkin Stany Zjednoczone John Marshall
1500 m Wielka Brytania Chris McGeorge Stany Zjednoczone Adam Dixon Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Dragan Zdravković
5000 m Włochy Stefano Mei Kanada Carey Nelson Kanada Rob Lonergan
10 000 m Stany Zjednoczone Keith Brantly Meksyk Jesús Herrera Japonia Shuichi Yoneshige
Maraton Włochy Orlando Pizzolato Włochy Salvatore Nicosia Stany Zjednoczone Paul Gompers
3000 m z przeszkodami Włochy Franco Boffi Wielka Brytania Eddie Wedderburn Holandia Hans Koeleman
110 m przez płotki Stany Zjednoczone Cletus Clark Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) György Bakos Stany Zjednoczone Keith Talley
400 m przez płotki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tagir Zemskow Nigeria Henry Amike Wybrzeże Kości Słoniowej René Djédjémel Mélédjé
4 x 100 m  Kuba
Sergio Maximo Querol
Andrés Simón
Ricardo Chacón
Leandro Peñalver[2]
 Kanada  Stany Zjednoczone
4 x 400 m  Kuba
Roberto Ramos
Roberto Hernández
Lázaro Martínez
Leandro Peñalver[3][4]
 ZSRR
Tagir Zemskow
Sergey Kutsebo
Yevgeniy Lomtyev
Vladimir Prosin[4]
 Stany Zjednoczone
Clarence Daniel
Leroy Dixson
Dale Laverty
Cedric Vaughans[4]
Chód na 20 km Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Mostowicz Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Pierłow Kanada Guillaume Leblanc
Skok wzwyż Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Paklin Kuba Francisco Centelles Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gerd Nagel
Skok o tyczce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Rodion Gataullin Francja Philippe Collet Stany Zjednoczone Dave Volz
Skok w dal Kuba Jaime Jefferson Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Robert Emmijan Polska Stanisław Jaskułka
Trójskok Stany Zjednoczone Charles Simpkins Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Jakowlew Wielka Brytania John Herbert
Pchnięcie kulą Czechosłowacja Remigius Machura Włochy Alessandro Andrei Ludowa Republika Bułgarii Wenczisław Christow
Rzut dyskiem Kuba Luis Delís Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vaclovas Kidykas Kuba Juan Martínez
Rzut młotem Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Heinz Weis Włochy Lucio Serrani Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Nikulin
Rzut oszczepem Rumunia w epoce komunizmu Dumitru Negoiţă Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Wolfram Gambke Francja Jean-Paul Lakafia
Dziesięciobój Stany Zjednoczone Mike Ramos Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Valter Külvet Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Michael Neugebauer

Kobiety[edytuj]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Silver FISU.svg Srebro Bronze FISU.svg Brąz
100 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Slusar Ludowa Republika Bułgarii Anelia Nunewa Jamajka Grace Jackson
200 m Jamajka Grace Jackson Polska Elżbieta Tomczak Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Slusar
400 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatiana Aleksiejewa Kuba Ana Fidelia Quirot Nigeria Sadia Showunmi
800 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadieżda Zwiagincewa Rumunia w epoce komunizmu Cristeana Cojocaru Kuba Ana Fidelia Quirot
1500 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Kitowa Rumunia w epoce komunizmu Margareta Keszeg Stany Zjednoczone Darlene Beckford
3000 m Stany Zjednoczone Cathy Branta Stany Zjednoczone Kathy Hayes Kanada Angela Chalmers
10 000 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Marina Rodczenkowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Guskowa Stany Zjednoczone Kirsten O'Hara
Maraton Japonia Mami Fukao Stany Zjednoczone Patti Gray Francja Sylvie Bornet
100 m przez płotki Ludowa Republika Bułgarii Ginka Zagorczewa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadieżda Korżunowa Francja Anne Piquereau
400 m przez płotki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Margarita Navickaitė Rumunia w epoce komunizmu Cristeana Cojocaru Maroko Nawal El Moutawakel
4 × 100 m  Stany Zjednoczone  ZSRR  Bułgaria
4 × 400 m  ZSRR
Margarita Jesevičienė
Nadieżda Łobojko
Jelena Korban
Tatiana Aleksiejewa[5]
 Kanada
Charmaine Crooks
Esmie Lawrence
Camille Cato
Molly Killingbeck[5]
 Stany Zjednoczone
Chód na 5000 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandra Grigoriewa Chińska Republika Ludowa Yan Hong Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalia Sierbinienko
Skok wzwyż Kuba Silvia Costa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ludmiła Petrus Polska Danuta Bułkowska
Skok w dal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Walukiewicz Ludowa Republika Bułgarii Silwia Christowa Rumunia w epoce komunizmu Marieta Ilcu
Pchnięcie kulą Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalia Lisowska Chińska Republika Ludowa Yang Yanqin Stany Zjednoczone Ramona Pagel
Rzut dyskiem Kuba Maritza Martén Ludowa Republika Bułgarii Cwetanka Christowa Rumunia w epoce komunizmu Daniela Costian
Rzut oszczepem Kuba Ivonne Leal Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Beate Peters Kuba María Colón
Siedmiobój Polska Małgorzata Nowak Rumunia w epoce komunizmu Liliana Nastase Wielka Brytania Judy Livermore

Przypisy

  1. AZS: Polskie medale letnich uniwersjad (pol.). [dostęp 23 lipca 2010].
  2. All-time Men's best 4x100m relay (ang.). alltime-athletics.com. [dostęp 1 listopada 2011].
  3. Janusz Waśko, Andrzej Socha: Athletics National Records Evolution 1912 – 2006. Zamość - Sandomierz: 2007, s. 178.
  4. a b c All-time Men's best 4x400m relay (ang.). alltime-athletics.com. [dostęp 1 listopada 2011].
  5. a b All-time Women's best 4x400m relay (ang.). alltime-athletics.com. [dostęp 1 listopada 2011].

Bibliografia[edytuj]