Leontij Benois

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leontij Benois
Ilustracja
Leontij Benois
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1856
Peterhof
Data i miejsce śmierci 8 lutego 1928
Leningradzie
Praca
Projekty Budynek Banku Polskiego w Warszawie

Leontij Benois, ros. Леонтий Николаевич Бенуа (ur. 11 sierpnia 1856 w Peterhofie, zm. 8 lutego 1928 w Leningradzie) – architekt rosyjski, syn architekta Mikołaja Benois, brat malarza Aleksandra Benois i dziadek aktora Sir Petera Ustinova.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Benois tworzył w stylu eklektycznym, wykorzystując w swoich projektach kościołów styl rosyjskiego Odrodzenia a w budynkach komercyjnych rosyjską wersję Art Nouveau. Preferował prostotę zamiast dużej liczby detali.

Oprócz bycia architektem Benois nauczał w różnych szkołach, był profesorem i rektorem Imperialnej Akademii Sztuk Pięknych (1903–1906, 1911–1917) w Petersburgu i wydawcą magazynu o architekturze „Zodchiy”.

Interesował się również planowaniem miast. W 1911 wraz z Jenakiewem i Pieretjatkowiczem przygotował projekt transformacji Petersburga zwracając uwagę na konieczność kontrolowania założeń urbanistycznych i rozwoju infrastruktury i usług miejskich.

Od jego nazwiska pochodzi nazwa obrazu Leonarda Madonna Benois, który odziedziczył po swoim teściu i przekazał do Ermitażu.

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Zaprojektował między innymi:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]