Leopold Eysymont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Korab

Leopold Stanisław Eysymontt (ur. 25 listopada 1781 w Krukówku (powiat augustowski), zm. 27 kwietnia 1852 w Kozłowie pow. garwoliński, kapitan Wojska Polskiego, pisarz i ziemianin, syn Kazimierza i Anny z Nowickich[1].

Od czasu opublikowania III tomu Herbarza Uruskiego w 1906 roku podawano, że Leopold urodził się w Łomży, jako syn Augustyna i Barbary[2]. Także prof. B. Hryniewiecki w swoim artykule biograficznym w PSB powołał się właśnie na to źródło.[3] Dopiero 5 stycznia 2014 roku dzięki współpracy polskich genealogów Włodzimierza Sroczyńskiego i Sławomira Olczyka udało się znaleźć oryginalną metrykę ślubu, która jednoznacznie zweryfikowała tę nieprawdziwą, a obowiązującą przez ponad stulecie w literaturze fachowej, informację.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wywodził się ze szlachty powiatu grodzieńskiego. Uczył się w szkole wojskowej w Grodnie, a następnie na Uniwersytecie Wileńskim.

W latach 18111812 służył pod dowództwem gen. H. Jominiego, biorąc udział m.in. w oblężeniu Modlina[potrzebny przypis]. W randze kapitana przeszedł do armii Księstwa Warszawskiego.

W roku 1832 osiadł w majątku rodzinnym w Kozłowie pow. garwoliński. Tam poświęcił się naukowej stronie rolnictwa. Z inspiracji Michała Oczapowskiego, w roku 1844 wydał pierwszą w Polsce książkę z dziedziny łąkoznawstwa i melioracji pt. „Sztuczne skrapianie łąk, czyli nawadnianie ich przemysłowe, to jest praktyczna nauka zaprowadzenia i utrzymania łąk skrapialnych, oblewnych albo spławialnych z dodatkiem o zalewie albo zatopie łąk tudzież o obchodzeniu się z łąkami samorodnymi”[4]. W latach następnych zbierał jeszcze materiały do statystyki rolniczej, lecz nie zdążył ich wydać.

Zmarł otoczony powszechnym szacunkiem 27 kwietnia 1852 roku w Kozłowie pow. garwoliński. Pochowany został w Parysowie.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Miał sześcioro dzieci Karolinę Chmielewską, Mieczysława, Walerię Pniewską, marszałkową garwolińską, Józefę Abramowiczową, Alfreda Włodzimierza oraz Filipinę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Akt ślubu z 28 listopada 1816 roku nr 165 z Cyrkułu I w Warszawie, Archiwum Państwowe Miasta stołecznego Warszawa, Akta stanu cywilnego gminy warszawskiej I cyrkułu, Zespół 72/183/0/-/41, k. 183v-184v
  2. S. Uruski, Rodzina Polska, T. III, W. 1906, s. 394
  3. B. Hryniewiecki, Leopold Stanisław Eysymontt, Polski Słownik Biograficzny, t. V, s. 328
  4. Było to w istocie streszczenie książki Friedricha Vörlandera. Książka liczyła 127 stron i 2 tablice rycin.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • B. Hryniewiecki, Leopold Stanisław Eysymontt, Polski Słownik Biograficzny, t. V, s. 328 (tam też krótka bibliografia).