Lew Pajewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lew Pajewski
prezbiter
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

19 września 1850
Osinogródek

Data i miejsce śmierci

1912/1919
Słonim/Tbilisi

Proboszcz parafii św. Symeona Słupnika w Kamieńcu Litewskim
Okres sprawowania

1894–1906

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Diakonat

1875

Prezbiterat

1875

Lew Siemionowicz Pajewski (ur. 7 września?/19 września 1850 w Osinogródku[1], zm. 1912 w Słonimiu[1] lub 1919 w Tbilisi[2]) – rosyjski duchowny prawosławny, badacz historii regionalnej ziemi brzeskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem duchownego prawosławnego Siemiona Pajewskiego, proboszcza parafii w Sorokach, Osinogródku, Łukowie i Chocisławiu. Rodzina Pajewskich posiadała długoletnie tradycje kapłańskie – najpierw należący do niej mężczyźni byli duchownymi unickimi, zaś po synodzie połockimprawosławnymi[2].

Ukończył prawosławne seminarium duchowne w Wilnie i w 1875 w soborze Trójcy Świętej w Warszawie został wyświęcony na diakona. Następnie przyjął święcenia kapłańskie[1]. Od 1875 do 1885 był proboszczem parafii w Witulinie i Konstantynowie[2]. Przez kolejne dziewięć lat kierował parafią Opieki Matki Bożej w Szczytnikach Małych, natomiast od 1894 do 1905 służył w parafii św. Symeona Słupnika w Kamieńcu. W 1897, podczas pobytu cara Mikołaja II w Puszczy Białowieskiej, ks. Pajewski uzyskał u niego audiencję i przekonał go do dofinansowania przez państwo budowy nowej cerkwi w Kamieńcu. Budynek ten faktycznie powstał, ale już po przeniesieniu duchownego do innej parafii[1]. Kapłan służył od 1906 do śmierci w 1912 w soborze Przemienienia Pańskiego w Słonimie[1]. Według innego źródła zmarł siedem lat później w Tbilisi[2].

Badania regionalistyczne[edytuj | edytuj kod]

Lew Pajewski łączył działalność duszpasterską z prywatnymi badaniami nad dziejami regionu brzeskiego. Prowadził badania archeologiczne i etnograficzne, badał miejscowe archiwa[1]. Swoje prace publikował na łamach prasy cerkiewnej (w oficjalnych organach prasowych eparchii warszawskiej oraz wileńskiej i litewskiej) i świeckiej („Wilenskij Wiestnik”, „Moskowskija wiedomosti”, „Grodnienskija Gubiernskija Wiedomosti”)[2]. Brał udział w zjazdach archeologów w Moskwie, Rydze i Wilnie[3].

Badał archiwa nieistniejących klasztorów bazyliańskich w Żyrowicach oraz w Białej Podlaskiej[3]. Szczególną wartość przedstawiają jego prace dotyczące Brześcia. Na początku lat 90. XIX w. duchowny wykonał, zaś w 1895 wydał drukiem opis zawartości archiwum miejskiego w Brześciu i przechowywanych w nim źródeł, w tym map i dokumentów z okresu przedrozbiorowego[2]. Z kolei w 1894 Lew Pajewski odnalazł w jednej z cerkwi brzeskich unicką księgę wizytacji świątyni katedralnej oraz cerkwi podlegających kapitule brzeskiej z 1759 (łac. Liber visitationum Ecclesiae Cathedralis et Ecclesiarum Capitularium Brestensium) i na jej podstawie dokonał opisu świątyń unickich w Brześciu[2], zniszczonych podczas budowy twierdzy brzeskiej[1]. Ponieważ księga wizytacji w kolejnych latach zaginęła, praca Pajewskiego jest jedynym źródłem, z którego możliwe jest poznanie przynajmniej znacznej części jej treści[2]. Osobną pracę duchowny poświęcił również Kamieńcowi, opisując lokalną kulturę materialną i duchową, w szczególności lokalne obyczaje i prawosławne cerkwie[1]. Opublikował ponadto rozprawę poświęconą krytyce działalności Jozafata Kuncewicza[4].

Pajewski uważał się za Rosjanina. Uważał, że Rosjanie („Wielkorosjanie”) i Białorusini posiadają wspólną przeszłość i kulturę opartą na prawosławiu, a zatem powinni ściśle współpracować w ramach jednego państwa[4]. Jego poglądy były widoczne w publikowanych artykułach, co sprawiało, że jego teksty zalicza się do historiografii cerkiewnej podporządkowanej oficjalnej polityce państwowej (zachodniorusizm). Równocześnie jego prace nie zawierają przekłamań, a fakty i dokumenty przedstawiane są w rzetelny sposób[2].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jego synem był Michaił Pajewski, po wstąpieniu do monasteru Melchizedek, późniejszy metropolita miński i białoruski[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h W. Głazow, ЛЕВ ПАЕВСКИЙ, СВЯЩЕННИК И ИСТОРИК. [dostęp 2014-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-21)].
  2. a b c d e f g h i A. Gil, Unickie cerkwie Brześcia w opisie wizytacyjnym z 1726 roku, „Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej”, nr 10/2006, s. 29-30.
  3. a b Паевский Лев Семенович
  4. a b c A. Radziukiewicz, Król prawdy, Przegląd Prawosławny, nr 7 (313), lipiec 2011.