Liga Światowa w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
piłka siatkowa Liga Światowa 2009
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2008 2010 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Miejsce finału - Belgrad Arena
Miejsce finału - Belgrad Arena
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator FIVB
Szczegóły turnieju
Gospodarz Belgrad,  Serbia
Otwarcie 12 czerwca 2009
Zamknięcie (finał) 26 lipca 2009
Liczba drużyn 16
I miejsce  Brazylia
II miejsce  Serbia
III miejsce  Rosja
Państwa uczestniczące

20. edycja Ligi Światowej siatkarzy rozpoczęła się 12 czerwca 2009 r. W fazie eliminacyjnej występuje 16 drużyn podzielonych na cztery grupy. Turniej finałowy po raz drugi w historii odbędzie się w Belgradzie w Serbii. Zasady przyznawania dzikiej karty dot. tylko punktów zdobytych przez poszczególne drużyny. Reguły dotyczące finału będą takie same jak w poprzednich trzech latach.

Sytuacja w rankingu przed turniejem[edytuj]

Ostatni ranking FIVB przed rozpoczęciem Ligi Światowej opublikowany został 15 stycznia 2009 roku i obejmował 5 turniejów (turniej olimpijski 2008, Ligę Światową 2008, Puchar Świata 2007, mistrzostwa kontynentalne 2007 oraz Mistrzostwa Świata 2006)[1].

Pozycja Reprezentacja Liczba punktów
1  Brazylia 223,0
2  Stany Zjednoczone 198,0
3  Rosja 185,0
4  Bułgaria 132,5
5  Serbia 117,0
6  Włochy 111,0
7  Polska 105,5
8  Chiny 69,5
9  Japonia 53,0
12  Argentyna 44,5
14  Wenezuela 38,5
17  Francja 32,5
18  Korea Południowa 29,0
 Kuba
22  Finlandia 20,0
28  Holandia 11,5

Terminarz[edytuj]

Uczestnicy[edytuj]

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D

 Stany Zjednoczone
 Włochy
 Chiny
 Holandia

 Serbia
 Francja
 Korea Południowa
 Argentyna

 Rosja
 Bułgaria
 Japonia
 Kuba

 Polska
 Brazylia
 Finlandia
 Wenezuela

Składy drużyn[edytuj]

Faza interkontynentalna[edytuj]

Grupa A[edytuj]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
12.06 Werona Włochy  3:0  Chiny 25:16 25:12 25:16        
13.06 Rotterdam Holandia  3:0  Stany Zjednoczone 25:22 25:19 26:24        
Werona Włochy  0:3  Chiny 21:25 23:25 32:34        
14.06 Rotterdam Holandia  2:3  Stany Zjednoczone 16:25 32:30 17:25 25:20 6:15    
19.06 Florencja Włochy  1:3  Stany Zjednoczone 21:25 28:30 25:21 21:25      
20.06 Apeldoorn Holandia  3:0  Chiny 26:24 28:26 25:20        
21.06 Apeldoorn Holandia  3:0  Chiny 25:18 25:20 25:15        
Catania Włochy  1:3  Stany Zjednoczone 19:25 25:18 22:25 20:25      
27.06 San Jose Stany Zjednoczone  3:0  Chiny 25:20 25:19 25:21        
Eindhoven Holandia  2:3  Włochy 25:21 25:23 19:25 15:25 9:15    
28.06 San Jose Stany Zjednoczone  3:0  Chiny 25:20 25:23 25:22        
Eindhoven Holandia  0:3  Włochy 23:25 15:25 20:25        
03.07 Mantova Włochy  3:0  Holandia 25:19 25:19 25:22        
04.07 Nankin Chiny  3:2  Stany Zjednoczone 25:19 27:29 18:25 26:24 15:12    
05.07 Nankin Chiny  1:3  Stany Zjednoczone 18:25 25:20 21:25 12:25      
Modena Włochy  3:0  Holandia 25:23 25:20 25:23        
11.07 Hoffman Estates Stany Zjednoczone  1:3  Włochy 25:20 20:25 22:25 24:26      
Nankin Chiny  2:3  Holandia 18:25 25:19 27:29 25:11 22:24    
12.07 Hoffman Estates Stany Zjednoczone  3:1  Włochy 25:19 18:25 25:22 25:21      
Nankin Chiny  3:0  Holandia 25:21 25:20 25:23        
17.07 Nankin Chiny  0:3  Włochy 23:25 18:25 17:25        
18.07 Wichita Stany Zjednoczone  3:0  Holandia 25:21 32:30 31:29        
Nankin Chiny  2:3  Włochy 26:28 25:21 25:17 21:25 13:15    
19.07 Wichita Stany Zjednoczone  3:0  Holandia 25:19 25:18 26:24        

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Stany Zjednoczone 21 12 9 3 30 15 2.000 1076 989 1.088
2  Włochy 20 12 8 4 27 17 1.588 1030 951 1.083
3  Holandia 16 12 4 8 16 26 0.615 916 993 0.922
4  Chiny 15 12 3 9 14 29 0.483 923 1012 0.912

Źródło: [1]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Grupa B[edytuj]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
12.06 Nisz Serbia  0:3  Francja 22:25 17:25 27:29        
13.06 Suwon Korea Południowa  3:2  Argentyna 20:25 25:22 34:36 25:16 15:13    
14.06 Suwon Korea Południowa  2:3  Argentyna 25:21 21:25 25:19 20:25 12:15    
Belgrad Serbia  3:1  Francja 25:19 25:22 19:25 25:23      
19.06 Lyon Francja  2:3  Argentyna 19:25 25:19 25:22 20:25 9:15    
20.06 Jeonju Korea Południowa  1:3  Serbia 25:14 27:29 18:25 18:25      
21.06 Jeonju Korea Południowa  3:0  Serbia 25:22 28:26 25:22        
Nicea Francja  3:2  Argentyna 25:21 26:24 19:25 22:25 15:9    
26.06 Belgrad Serbia  2:3  Argentyna 25:20 22:25 25:18 23:25 13:15    
Montpelier Francja  3:1  Korea Południowa 25:18 25:19 16:25 25:21      
28.06 Tuluza Francja  3:2  Korea Południowa 25:23 24:26 34:32 20:25 15:10    
Nowy Sad Serbia  3:0  Argentyna 25:15 27:25 25:19        
3.07 Paryż Francja  1:3  Serbia 22:25 21:25 25:15 19:25      
4.07 Buenos Aires Argentyna  2:3  Korea Południowa 30:32 20:25 25:21 25:22 10:15    
5.07 Liévin Francja  1:3  Serbia 16:25 14:25 25:21 20:25      
Buenos Aires Argentyna  3:0  Korea Południowa 31:29 25:20 25:23        
10.07 Formosa Argentyna  3:1  Serbia 25:22 27:25 21:25 25:18      
11.07 Ch'ŏnan Korea Południowa  0:3  Francja 14:25 24:26 20:25        
Formosa Argentyna  2:3  Serbia 25:16 21:25 25:21 20:25 10:15    
12.07 Ch'ŏnan Korea Południowa  1:3  Francja 21:25 25:21 29:31 23:25      
17.07 San Juan Argentyna  3:1  Francja 28:26 25:21 21:25 25:18      
Nisz Serbia  3:1  Korea Południowa 20:25 25:19 25:20 25:22      
18.07 San Juan Argentyna  3:2  Francja 32:30 22:25 21:25 25:18 15:7    
19.07 Belgrad Serbia  3:1  Korea Południowa 23:25 25:17 25:21 25:22      

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Serbia 20 12 8 4 27 20 1.350 1079 1028 1.050
2  Argentyna 19 12 7 5 29 15 1.933 1193 1186 1.006
3  Francja 18 12 6 6 26 24 1.083 1117 1125 0.993
4  Korea Południowa 15 12 3 9 18 31 0.581 1101 1151 0.957

Źródło: [2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Serbia awansowała automatycznie jako gospodarz fazy finałowej
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Grupa C[edytuj]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
13.06 Hawana Kuba  3:1  Bułgaria 24:26 29:27 25:18 25:22      
Tokorozawa Japonia  0:3  Rosja 22:25 23:25 16:25        
14.07 Hawana Kuba  3:1  Bułgaria 25:19 23:25 25:21 25:20      
Tokorozawa Japonia  1:3  Rosja 22:25 22:25 25:22 12:25      
20.06 Hawana Kuba  3:2  Rosja 25:18 24:26 22:25 25:23 15:11    
Warna Bułgaria  3:1  Japonia 26:24 19:25 25:21 25:22      
21.06 Hawana Kuba  2:3  Rosja 21:25 25:19 25:18 20:25 13:15    
Warna Bułgaria  1:3  Japonia 16:25 25:14 24:26 21:25      
27.06 Toyama Japonia  0:3  Kuba 22:25 19:25 25:27        
Chabarowsk Rosja  1:3  Bułgaria 29:31 25:16 23:25 20:25      
28.06 Toyama Japonia  0:3  Kuba 22:25 21:25 18:25        
Chabarowsk Rosja  3:0  Bułgaria 25:22 25:18 25:22        
4.07 Tokio Japonia  1:3  Bułgaria 23:25 25:23 29:31 26:28      
Chabarowsk Rosja  3:2  Kuba 25:14 24:26 19:25 25:23 25:23    
5.07 Tokio Japonia  3:2  Bułgaria 26:24 13:25 21:25 25:23 15:13    
Chabarowsk Rosja  0:3  Kuba 19:25 17:25 21:25        
10.07 Surgut Rosja  3:0  Japonia 25:19 25:12 25:22        
11.07 Surgut Rosja  1:3  Japonia 23:25 23:25 25:22 21:25      
Warna Bułgaria  3:2  Kuba 13:25 23:25 25:23 26:24 15:10    
12.07 Warna Bułgaria  3:0  Kuba 25:22 25:21 25:21        
17.07 Warna Bułgaria  0:3  Rosja 21:25 27:29 24:26        
18.07 Hawana Kuba  3:0  Japonia 25:19 25:13 25:21        
Warna Bułgaria  0:3  Rosja 21:25 22:25 21:25        
19.07 Hawana Kuba  3:1  Japonia 25:17 27:25 22:25 25:19      

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Kuba 20 12 8 4 30 17 1.765 1099 1001 1.098
2  Rosja 20 12 8 4 28 17 1.647 1046 988 1.059
3  Bułgaria 17 12 5 7 20 26 0.769 1048 1084 0.967
4  Japonia 15 12 3 9 13 31 0.419 943 1063 0.887

Źródło: [3]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Rosja otrzymała dziką kartę.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Grupa D[edytuj]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
13.06 Caracas Wenezuela  3:0  Finlandia 27:25 25:21 25:22        
São Paulo Brazylia  3:1  Polska 23:25 25:18 25:20 25:19      
14.06 São Paulo Brazylia  3:0  Polska 25:20 25:20 25:15        
Caracas Wenezuela  1:3  Finlandia 23:25 22:25 25:22 23:25      
19.06 Brasilia Brazylia  3:2  Finlandia 25:22 26:28 25:16 23:25 15:9    
20.06 Caracas Wenezuela  2:3  Polska 25:21 19:25 25:20 25:27 11:15    
Brasilia Brazylia  3:0  Finlandia 25:17 25:19 25:20        
21.06 Caracas Wenezuela  0:3  Polska 21:25 11:25 18:25        
26.06 Tampere Finlandia  3:2  Wenezuela 19:25 26:24 24:26 25:13 27:25    
27.06 Łódź Polska  0:3  Brazylia 23:25 22:25 10:25        
Tampere Finlandia  3:0  Wenezuela 25:21 25:23 25:19        
28.06 Łódź Polska  0:3  Brazylia 19:25 21:25 20:25        
3.07 Tampere Finlandia  0:3  Brazylia 19:25 15:25 23:25        
Wrocław Polska  3:0  Wenezuela 25:15 25:22 25:20        
4.07 Tampere Finlandia  3:2  Brazylia 22:25 23:25 25:22 25:22 17:15    
Wrocław Polska  3:1  Wenezuela 27:29 25:14 25:21 25:22      
10.07 Tampere Finlandia  3:1  Polska 25:21 25:18 22:25 28:26      
11.07 Caracas Wenezuela  0:3  Brazylia 15:25 12:25 17:25        
Tampere Finlandia  3:0  Polska 25:18 25:22 25:22        
12.07 Caracas Wenezuela  0:3  Brazylia 23:25 32:34 19:25        
15.07 Bydgoszcz Polska  1:3  Finlandia 16:25 25:21 20:25 23:25      
16.07 Bydgoszcz Polska  3:2  Finlandia 29:27 20:25 25:16 22:25 15:9    
18.07 Belo Horizonte Brazylia  3:0  Wenezuela 28:26 25:18 25:13        
19.07 Belo Horizonte Brazylia  3:0  Wenezuela 25:20 25:22 25:15        

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Brazylia 23 12 11 1 35 6 5.833 1008 809 1.246
2  Finlandia 19 12 7 5 25 22 1.136 1059 1066 0.993
3  Polska 17 12 5 7 18 26 0.692 959 994 0.965
4  Wenezuela 13 12 1 11 9 33 0.273 876 1033 0.848

Źródło: [4]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Faza finałowa[edytuj]

Grupa E[edytuj]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
22.07 Belgrad Serbia  3:0  Stany Zjednoczone 25:20 25:23 25:22     10340  
23.07 Belgrad Stany Zjednoczone  0:3  Rosja 22:25 22:25 23:25     1150  
24.07 Belgrad Rosja  1:3  Serbia 23:25 23:25 25:23 21:25   12360  

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Serbia 4 2 2 0 6 1 6.000 173 157 1.102
2  Rosja 3 2 1 1 4 3 1.333 167 165 1.012
3  Stany Zjednoczone 2 2 0 2 0 6 0.000 132 150 0.880

Źródło: [5]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Grupa F[edytuj]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
22.07 Belgrad Argentyna  1:3  Kuba 22:25 25:22 24:26 24:26   1000  
23.07 Belgrad Kuba  1:3  Brazylia 18:25 25:23 17:25 19:25   750  
24.07 Belgrad Brazylia  3:0  Argentyna 25:20 25:22 25:20     1160  

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Brazylia 4 2 2 0 6 1 6.000 173 141 1.227
2  Kuba 3 2 1 1 4 4 1.000 178 193 0.922
3  Argentyna 2 2 0 2 1 6 0.167 157 174 0.902

Źródło: [6]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Półfinały[edytuj]

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
25.07 Belgrad Brazylia  3:0  Rosja 25:17 25:21 25:21     4600  
Belgrad Serbia  3:1  Kuba 18:25 25:13 25:21 27:25   14800  

Mecz o 3. miejsce[edytuj]

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
26.07 Belgrad Rosja  3:0  Kuba 25:13 26:24 25:16     4200  

Finał[edytuj]

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
26.07 Belgrad Brazylia  3:2  Serbia 22:25 25:23 25:22 23:25 15:12 22680  

Klasyfikacja końcowa[edytuj]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal world centered-2.svg  Brazylia
Silver medal world centered-2.svg  Serbia
Bronze medal world centered-2.svg  Rosja
4.  Kuba
5.  Argentyna
6.  Stany Zjednoczone
7.  Włochy
8.  Finlandia
9.  Francja
10.  Bułgaria
11.  Polska
12.  Holandia
13.  Chiny
14.  Korea Południowa
15.  Japonia
16.  Wenezuela

Nagrody indywidualne[edytuj]

Najlepszy
zawodnik (MVP)
Najlepszy
punktujący
Najlepszy
atakujący
Najlepszy
blokujący
Najlepszy
zagrywający
Najlepszy
przyjmujący
Najlepszy
libero
Najlepszy
rozgrywający
Brazylia
Sérgio
Serbia
Ivan Miljković
Kuba
Roberlandy Simón Aties
Kuba
Roberlandy Simón Aties
Kuba
Wilfredo Leon Venero
Rosja
Jurij Bierieżko
Rosja
Aleksiej Werbow
Serbia
Nikola Grbić

Przypisy

  1. Ranking FIVB z 15 stycznia 2009 roku (ang.). [dostęp 22 czerwca 2009].