Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podział świata na konfederacje siatkarskie.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (oficjalny skrót FIVB, od fr. Fédération Internationale de Volleyball) – międzynarodowa organizacja sportowa z siedzibą w Lozannie (od 1984), założona w dniach 18-20 kwietnia 1947 (podczas Kongresu w Paryżu), zrzeszająca wszystkie 220 krajowych związków piłki siatkowej, zajmująca się koordynowaniem rozwoju piłki siatkowej na świecie.

FIVB jest odpowiedzialna za organizowanie wszelkich oficjalnych międzynarodowych rozgrywek siatkarskich (siatkówki halowej oraz plażowej) na świecie – zarówno żeńskich, jak i męskich – na szczeblu reprezentacyjnym:

Historia[edytuj]

Kraje założycielskie[edytuj]

Wśród założycieli FIVB było 14 krajowych federacji siatkarskich:

Prezydenci[edytuj]

Pierwszym prezydentem FIVB został Francuz Paul Libaud, a na jednego z jego zastępców wybrano polskiego delegata – Zygmunta Nowaka. W 1984 podczas Kongresu w Los Angeles nowym szefem światowej centrali siatkarskiej mianowano Rubena Acostę z Meksyku. Sprawował on tę funkcję aż do 2008 roku (później został prezydentem honorowym). Po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie prezydentem FIVB został Chińczyk Wei Jizhong. Na 33. kongresie FIVB w Anaheim (USA) we wrześniu 2012 prezydentem federacji został Ary Graça (Brazylia).

Członkowie[edytuj]

Obecnie do FIVB przynależy 220 krajowych związków piłki siatkowej, zrzeszonych w 5 kontynentalnych konfederacjach:

Linki zewnętrzne[edytuj]