Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
FIVB
Podział świata na konfederacje siatkarskie.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (oficjalny skrót FIVB, od fr. Fédération Internationale de Volleyball) – międzynarodowa organizacja sportowa z siedzibą w Lozannie (od 1984), założona w dniach 18-20 kwietnia 1947 (podczas Kongresu w Paryżu), zrzeszająca 222 federacje piłki siatkowej (2020)[1], zajmująca się koordynowaniem rozwoju piłki siatkowej na świecie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

FIVB jest odpowiedzialna za organizowanie wszelkich oficjalnych międzynarodowych rozgrywek siatkarskich (siatkówki halowej oraz plażowej) na świecie – zarówno żeńskich, jak i męskich – na szczeblu reprezentacyjnym:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kraje założycielskie[edytuj | edytuj kod]

Wśród założycieli FIVB było 14 krajowych federacji siatkarskich:

W 2020 FIVB skupiała 222 federacji siatkarskich[1].

Prezydenci[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym prezydentem FIVB został Francuz Paul Libaud, a na jednego z jego zastępców wybrano polskiego delegata – Zygmunta Nowaka. W 1984 podczas Kongresu w Los Angeles nowym szefem światowej centrali siatkarskiej mianowano Rubena Acostę z Meksyku. Sprawował on tę funkcję aż do 2008 roku (później został prezydentem honorowym). Po igrzyskach olimpijskich w Pekinie prezydentem FIVB został Chińczyk Wei Jizhong. Na 33. kongresie FIVB w Anaheim (USA) we wrześniu 2012 prezydentem federacji został Ary Graça (Brazylia).

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie do FIVB przynależy 222 krajowych związków piłki siatkowej, zrzeszonych w 5 kontynentalnych konfederacjach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Federation. [w:] Fédération Internationale de Volleyball [on-line]. fivb.com. [dostęp 2020-02-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]