Liliane Bettencourt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liliane Bettencourt
Liliane Henriette Charlotte Schueller Bettencourt
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 października 1922
Paryż

Data i miejsce śmierci

21 września 2017
Paryż

Zawód, zajęcie

ekonomistka, bizneswoman, filantropka

Miejsce zamieszkania

Paryż

Narodowość

Francuzka

Majątek

39,5 mld USD (2017)

Rodzice

Eugène Schueller
Louise Doncieux

Małżeństwo

André Bettencourt (1950-2007; jego śmierć)

Dzieci

Françoise Bettencourt Meyers

Liliane Henriette Charlotte Schueller Bettencourt (ur. 21 października 1922 w Paryżu, zm. 21 września 2017 tamże[1]) – francuska ekonomistka, bizneswoman i filantropka. Główny udziałowiec koncernu L’Oréal.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była drugą najbogatszą osobą we Francji. Tygodnik Forbes zaklasyfikował ją w 2017 roku na 14. miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie i najbogatszą żyjącą kobietę. Ten sam tygodnik oszacował majątek Liliane Bettencourt na 39,5 miliarda USD[2].

Była jedyną córką Eugène Schuellera − francuskiego chemika, który w 1907 roku założył koncern L’Oréal, do którego należą też marki Giorgio Armani, Ralph Lauren, Lancôme, Cacharel, Garnier, L’Oreal Paris, Maybelline New York, Biotherm i Vichy. Matka Bettencourt zmarła gdy Liliane miała 5 lat. Już jako nastolatka praktykowała w różnych filiach koncernu i brała udział w najważniejszych imprezach przedsiębiorstwa.

W roku 1950 wyszła za francuskiego polityka André Bettencourta. Razem żyli w Neuilly-sur-Seine, we Francji. Miała jedną córkę − Françoise Bettencourt Meyers, która wyszła za Jeana Pierre'a Meyera − wnuka rabina zmarłego w Auschwitz. Françoise jest obecnie członkiem rady nadzorczej koncernu L’Oréal.

W 1957 roku Liliane Bettencourt odziedziczyła majątek po ojcu, przejmując po nim 27,5% akcji L’Oréala. 26,4% akcji należy do koncernu Nestlé, a pozostałe 46,1% jest rozproszone wśród drobnych udziałowców giełdowych.

Utworzyła ona Bettencourt-Schueller Foundation, która przyznaje młodym europejskim naukowcom Nagrodę Liliane Bettencourt Prize w dziedzinie nauk biologiczno-medycznych.

Była wdową, mieszkała w Paryżu. Z powodu postępującej demencji została ubezwłasnowolniona[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liliane Bettencourt, femme la plus riche du monde, s’est éteinte. ledauphine.com. [dostęp 2017-09-22]. (fr.).
  2. The World's Billionaires List. [dostęp 2017-08-20]. (ang.).
  3. Najbogatsza Francuzka ubezwłasnowolniona przez sąd. forbes.pl. [dostęp 2013-03-21]. (pol.).