Linda McCartney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linda McCartney
Ilustracja
Linda McCartney (1976)
Data i miejsce urodzenia

24 września 1941
Scarsdale

Data i miejsce śmierci

17 kwietnia 1998
Tucson

Zawód, zajęcie

artysta fotograf, muzyk i obrończyni praw zwierząt

Narodowość

amerykańska

Strona internetowa

Linda Louise McCartney z domu Eastman (ur. 24 września 1941 w Scarsdale, zm. 17 kwietnia 1998 w Tucson) – amerykańska fotograf, muzyk i obrończyni praw zwierząt.

Paul i Linda McCartney, 1976

Żona Paula McCartneya, członka The Beatles. Brała udział w kilku projektach muzycznych męża. Napisała kilka książek kucharskich przeznaczonych dla wegetarian. Album fotograficzny jej autorstwa, Linda McCartney's Sixties zawiera liczne zdjęcia przedstawiające znanych muzyków lat sześćdziesiątych. Cały jej majątek został przekazany rodzinie McCartney poprzez wybrany przez nią za życia fundusz. Była autorką zdjęcia wykorzystanego na tylnej okładce albumu Electric Ladyland Jimiego Hendrixa[1]. Zmarła na raka piersi, który zaatakował też wątrobę, na swoim rancho w Tucson (Arizona)[2]. Dowiedziała się o chorobie trzy lata przed śmiercią.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Linda McCartney była członkinią zespołu Wings, który działał w latach 19711981. W 1973 razem ze swoim mężem Paulem została nominowana do Oscara za utwór „Live and Let Die” napisany do filmu Żyj i pozwól umrzeć o Jamesie Bondzie. Wydała płytę Wide Prairie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Derek Taylor, Electric Ladyland, wyd. CD, książeczka, MCA Records, 1997 (ang.).
  2. 15 lat temu zmarła Linda McCartney, muzyka.interia.pl [dostęp 2015-12-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]