Linia kolejowa Windhuk – Nakop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa
Windhuk – Nakop
Dane podstawowe
Długość

865 km

Rozstaw szyn

1067 mm

Zdjęcie LK
Stacja w Gibeon w czerwcu 2009

Linia kolejowa Windhuk – Nakop to niezelektryfikowana linia kolejowa w Namibii łącząca stolicę tego kraju z miastem Upington w Republice Południowej Afryki. Linia została wybudowana pomiędzy 1914 i 1915 rokiem jako połączenie kolejowe Windhuk–Keetmanshoop w imieniu kolei państwowych Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej. Linia kolejowa jest obsługiwana przez TransNamib na odcinku do miasta Karasburg. Dalsze połączenie do Republiki Południowej Afryki jest obecnie niewykonywane.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dworzec w Gibeon w 1920

Linia kolejowa Lüderitz – Seeheim od początku była budowana w rozstawie przylądkowym, dlatego ten sam rozstaw szyn wykorzystano przy budowie tej linii. Roboty rozpoczęto z obu końców. Prace na południu prowadziło Deutsche Kolonial-Eisenbahn-Bau- und Betriebsgesellschaft (DKEBBG), a na północy konsorcjum kierowane przez Artura Koppel z Berlina. Obie ekipy budowlane spotkały się w Narib.

Linia została otwarta 3 marca 1912 roku, a jej obsługa była początkowo wspólnie prowadzona przez Lüderitz-Bahn i DKEBBG. Od 1 kwietnia 1913 roku koleje państwowe rozpoczęły obsługę trasy jako Deutsch-Südwestafrikanische Eisenbahn (DSWAE). Trasę obsługiwało:

Personel składał się z 512 pracowników, w tym 127 Europejczyków.

Ruch pasażerski był obsługiwany tylko raz w tygodniu w każdą stronę. Odbywał się tylko podczas dnia, tak by zapewnić nocleg pasażerów w Mariental.

Obecne wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Dworzec w Grünau w sierpniu 2003

Trasa jest obsługiwana wielokrotnie w ciągu tygodnia przez TransNamib. Przewozy wykonywane są przez łączone pociągi towarowo-pasażerskie na trasie do Karasburga, dalszy odcinek do Republiki Południowej Afryki jest niewykorzystywany.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Brenda Bravenboer, Walter Rusch: The First 100 Years of State Railways in Namibia. Windhoek 1997, ISBN 0-86976-401-2
  • Helmut Schroeter: Die Eisenbahnen der ehemaligen deutschen Schutzgebiete Afrikas und ihre Fahrzeuge = Die Fahrzeuge der deutschen Eisenbahnen 7. Frankfurt 1961.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]