London Philharmonic Orchestra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
London Philharmonic Orchestra (2010)
Royal Festival Hall

The London Philharmonic Orchestra (LPO) – Londyńska Orkiestra Filharmonicznabrytyjska orkiestra z siedzibą w Royal Festival Hall w londyńskim Southbank Centre. Jedna z ważniejszych orkiestr Zjednoczonego Królestwa.

Orkiestra została założona przez Thomasa Beechama w 1932 roku i swój pierwszy koncert dała w dniu 7 października tego samego roku w londyńskiej Queen's Hall. Od tego czasu kierowało nią wielu wybitnych dyrygentów, w tym: Adrian Boult, Bernard Haitink, Georg Solti, Klaus Tennstedt, Kurt Masur[1].

Obecnym głównym dyrygentem orkiestry jest Edward Gardner, powołany w 2021 roku. Zastąpił on na tym stanowisku odchodzącego na emeryturę Władimira Jurowskiego, pełniącego funkcję głównego dyrygenta od 2007 roku[1].

Oprócz występów koncertowych i realizacji przedstawień operowych w Wielkiej Brytanii i na świecie, zespół nagrywa również ścieżki dźwiękowe do filmów i gier wideo, posiada własną wytwórnię płytową, propaguje muzykę w szkołach i lokalnych społecznościach[1].

London Philharmonic Orchestra występuje na stałe w Royal Festival Hall od momentu jego otwarcia w 1951 roku. Posiada także stałe siedziby w: Brighton, Eastbourne, Saffron Walden. Od 1964 roku uczestniczy w letnim festiwalu muzyki operowej Glyndebourne Festival Opera. Wydarzeniami są jej liczne koncerty za granicą. Orkiestra odwiedziła już m.in.: Koreę Południową, Tajwan, Chiny, Belgię Francję, Niemcy, Holandię, Hiszpanię, Grecję, Szwajcarię, Stany Zjednoczone[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d About the LPO. London Philharmonic Orchestra. [dostęp 2022-12-29]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]