Louisa May Alcott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Louisa May Alcott
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 listopada 1832
Germantown

Data i miejsce śmierci

6 marca 1888
Boston

Język

angielski

Dziedzina sztuki

proza

Muzeum artysty

Orchard House w Concord

Ważne dzieła

Małe kobietki

podpis
Strona internetowa

Louisa May Alcott (ur. 29 listopada 1832 w Germantown w stanie Pensylwania, zm. 6 marca 1888 w Bostonie) – amerykańska pisarka, jedna z pionierek literatury kobiecej i powieści dla dziewcząt w Stanach Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Germantown (Pensylwania), jako córka Amosa Bronsona Alcotta, pedagoga i filozofa oraz Abigail May, energicznej, filantropijnej córki prominentnej liberalnej rodziny bostońskiej. Louisa dorastała w Concord i Bostonie, cierpiąc z powodu ubóstwa w wyniku niezdolności jej ojca samolubnego idealisty, który nie był w stanie utrzymać rodziny. Bronson Alcott zwyczajowo poświęcał swoją żonę i córki, odmawiając kompromisu z przekupnym światem, najbardziej rzucającym się w oczy, gdy poddał je eksperymentowi w ascetycznym wspólnym życiu na farmie Fruitlands w 1843 r. Jednak środowisko intelektualne Alcottów było bogate i stymulujące: rodzice Louisy wytrwale zachęcali ją do pisania, a wśród ich przyjaciół byli liderzy w dziedzinie abolicji i praw kobiet, w tym filozofowie transcendentalni Ralph Waldo Emerson, Margaret Fuller i Henry David Thoreau. Louisa chodziła na spacery z Thoreau i prowadziła bibliotekę Emersona[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W czasie wojny domowej pracowała jako pielęgniarka-wolontariuszka i na tych obserwacjach oraz doświadczeniach oparta jest jej pierwsza, zasługująca na uwagę publikacja – Hospital Sketches (Szkice szpitalne). W kilka lat później, kiedy wydawca zwrócił się do niej o napisanie książki dla dziewcząt, powstała powieść Little Women (Małe kobietki). Książka zdobyła ogromne powodzenie, zapoczątkowując realistyczną powieść dla młodzieży. O sukcesie zadecydowała sprawnie skonstruowana fabuła, przekonująco naszkicowane postacie i zabawne, z dużym dowcipem opisane sytuacje. Powieść została przynajmniej dwukrotnie sfilmowana.

Mieszkała w Concord w stanie Massachusetts. W jej domu powstało muzeum jej imienia.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katharine M. Rogers, Alcott, Louisa May (1832-1888), author, American National Biography Online, Oxford University Press, luty 2000, DOI10.1093/anb/9780198606697.article.1600022 [dostęp 2022-02-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]