Przejdź do zawartości

Luís Filipe (książę Bragança)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludwik Filip
Ilustracja
ilustracja herbu
podpis
następca tronu Portugalii[1]
Okres

od 19 października 1889
do 1 lutego 1908

Poprzednik

Karol I Dyplomata

Następca

Manuel II

Dane biograficzne
Dynastia

Bragança

Data i miejsce urodzenia

21 marca 1887
Lizbona

Data i miejsce śmierci

1 lutego 1908
Lizbona

Ojciec

Karol I Dyplomata

Matka

Amelia Orleańska

Odznaczenia
Wstęga Trzech Orderów (Portugalia) Wielki Łańcuch Orderu Wieży i Miecza (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Avis (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Wielki Łańcuch Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z Vila Viçosa Order Skrzydła Świętego Michała (Portugalia) Order Złotego Runa (Hiszpania) Order Podwiązki (Wielka Brytania)

Ludwik Filip, książę Bragança, książę Beira, port. Luís Filipe Maria Carlos Amélio Fernando Victor Manuel António Lourenço Miguel Rafael Gabriel Gonzaga Xavier Francisco de Assis Bento de Bragança Orleães Sabóia e Saxe-Coburgo-Goth (ur. 21 marca 1887 w Lizbonie, zm. 1 lutego 1908 w Lizbonie) – książę portugalski, następca tronu od 1889, syn króla Karola I i królowej Amelii Orleańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od momentu wstąpienia swojego ojca na tron (19 października 1889) do swojej śmierci był następcą tronu Portugalii. W 1907 był regentem w czasie, kiedy król przebywał poza krajem. W tym samym roku odwiedził portugalskie kolonie w Afryce.

Zginął razem ze swoim ojcem, w zamachu na rodzinę królewską, dokonanym przez dwóch radykalnych republikanów (Alfredo Costa i Manuela Buiça). Król Karol poniósł śmierć na miejscu, następca tronu zmarł po dwudziestu minutach mimo udzielonej pomocy lekarskiej. Ponieważ przeżył ojca to - mimo tak krótkiego czasu - pojawiały się opinie by uznać go za prawowitego króla, jednakże ponieważ nie został ogłoszony królem przez parlament, formalnie za króla uznany nie został. Został pochowany obok ojca w Królewskim Panteonie Dynastii Braganza, w klasztorze São Vicente de Fora, w Lizbonie.

Tron przypadł młodszemu bratu księcia – Manuelowi II (także rannemu w zamachu). Dwa lata później Manuel II, ostatni król Portugalii, abdykował.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1 lutego 1908 Ludwik Filip śmiertelnie ranny (po zamachu w Lizbonie, w którym zginął jego ojciec Karola I) miał panować przez 20 minut jako król. Po tym czasie umarł i prawo do tronu przeszło na jego młodszego brata Manuela II. Jednakże z punktu widzenia prawa portugalskiego takie panowanie de facto nie miało miejsca, gdyż nie zostało proklamowane przez parlament