Lubek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lubek
Ilustracja
Państwo  Polska
Pasmo Mierzeja Helska
Wysokość 12,5 m n.p.m.
Położenie na mapie gminy Jastarnia
Mapa lokalizacyjna gminy Jastarnia
Lubek
Lubek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lubek
Lubek
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Lubek
Lubek
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu puckiego
Lubek
Lubek
Ziemia54°43′30″N 18°36′44″E/54,725000 18,612222

Lubek (pot. Libek) – najwyższa wydma Mierzei Helskiej (12,5 m n.p.m.) na terenie gminy Jastarnia, w powiecie puckim. Nazwa Lubek pochodzi od statku Lübeck, który wszedłszy na mieliznę, rozbił się tutaj prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII w[1].

Wydany w 1883 tom IV Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich[2] wspomina historię rozbitego statku:

"Wieś [Kuźnica] należała do dóbr starosty puckiego. Lustracya tegoż starosty z r. 1678 donosi: Od r.1660 trzymał tę osadę Wojciech Byzewski jure emphiteutico[3] do lat 30. Ale popełniwszy kryminał praedae z rozbitego okrętu lubeckiego i circumstancyi zabicia ludzi niewinnych w tym okręcie od nawalności salwowanych z zięciem swoim Matysem Walkowcem, zgodził się z panem Karolem Fondoren, plenipotentem pryncypałów przerzeczonego okrętu lubeckiego i residuitatem annorum emphiteuticorum puścił temu to Fondoren. Powinność posesora taka: brzegu morskiego pilnować, piwo pańskie i gorzałkę szynkować i czynszu za rok dawać fl.8"

Równolegle od wydmy Lubek aż do Rewy ciągnie się przez Zatokę Pucką tzw. Rybitwia Mieliznapiaszczysty pas, którym można by przejść środkiem zatoki, nie zanurzając się powyżej pasa, gdyby nie Głębinka, sztuczna przerwa wygarnięta dla ruchu kutrów rybackich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]