Ludwik Jan Maria Burbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ludwik de Penthièvre)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Duc-bourbon-penthievre.jpg

Ludwik Jan Maria Burbon, fr. Louis Jean Marie de Bourbon, duc de Penthièvre (16 listopada 17254 marca 1793) – książę Penthievre, francuski szlachcic i admirał.

Coat of arms of Louis Jean Marie de Bourbon, Duke of Penthièvre.png

Urodził się w Rambouillet jako jedyny syn Ludwika Aleksandra Burbona (1678-1747), hrabiego Tuluzy i legitymizowanego syna króla Ludwika XIV. Jego matką była Maria Wiktoria de Noailles (1688-1766). Po śmierci ojca Ludwik odziedziczył wszystkie jego stanowiska i ziemie, i stał się jednym z najbogatszych ludzi we Francji. Dodatkowo po śmierci synów jego stryja Ludwika Augusta odziedziczył również ich ziemie: Dombes (w 1755) i Eu (w 1775), oraz zamki w Sceaux, Anet, Aumale, Dreux i Gisors.

Służył w wojsku pod dowództwem wuja – marszałka Adriena Maurice'a de Noailles. Walczył wspaniale w bitwie pod Dettingen (1743) i pod Fontenoy (1745). Tytuł admirała Francji traktował jednak wyłącznie jako synekurę. Po odbyciu służby wojskowej, zamieszkał w zaciszu Rambouillet i Sceaux. Wspierał młodych poetów jakich jak Jean-Pierre'a Clarisa de Florian i działał charytatywnie. Przeżył swojego syna i dziedzica – Ludwika Aleksandra, księcia de Lamballe, oraz wdowę po nim – Marię Luizę Savoy, księżną de Lamballe i przyjaciółkę królowej Marii Antoniny, która została zamordowana 3 września 1792. Ostatecznie jego ogromną fortunę odziedziczyła córka – Ludwika Maria.

Przeniósł ciała ojca, matki i swoich dzieci z Rambouillet do Collégiale Saint-Étienne w Dreux. Tam w czasie rewolucji francuskiej, groby zostały splądrowane, a ciała wrzucono do wspólnej mogiły. Na miejscu mogiły wybudowano później kaplicę królewską w Dreux – nekropolię dynastii orleańskiej. Jego imieniem nazwano ulicę w Paryżu, niedaleko Avenue des Champs-Élysées. Numer 11 przy rue de Penthièvre – budynek z dużym ogrodem, pochodzący z czasów I Cesarstwa, uważany jest za rezydencję wnuka Ludwika – Ludwika Filipa I, króla Francuzów, z czasów jego młodości. Pod koniec XIX wieku w tym budynku znajdowała się amerykańska ambasada, zaś w latach 20. XX wieku mieścił się w nim salon couture projektantki mody – Lucy, Lady Duff-Gordon (Lucile).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Wywód przodków[edytuj | edytuj kod]

4. Ludwik XIV Burbon      
    2. Ludwik Aleksander Burbon
5. Markiza de Montespan        
      1. Ludwik Burbon-Penthièvre
6. Anne Jules de Noailles    
    3. Maria Wiktoria de Noailles    
7. Marie François de Bournonville      
 

Małżeństwo i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

29 grudnia 1744 Ludwik poślubił Marię Teresę Felicitę d'Este-Modène (1726-1754), córkę Franciszka III Este, księcia Modeny, i Charlotty Aglaé Orleańskiej. Para miała 7 dzieci: