Młynki (województwo lubelskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Młynki
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat puławski
Gmina Końskowola
Liczba ludności (2008) 607
Strefa numeracyjna (+48) 81
Kod pocztowy 24-130
Tablice rejestracyjne LPU
SIMC 0383679
Położenie na mapie gminy Końskowola
Mapa lokalizacyjna gminy Końskowola
Młynki
Młynki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Młynki
Młynki
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Młynki
Młynki
Położenie na mapie powiatu puławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu puławskiego
Młynki
Młynki
Ziemia51°25′30″N 22°02′26″E/51,425000 22,040556

Młynkiwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Końskowola[1].

W obrębie wsi wyróżnia się część integralną – Oleśniak[1].

Historia wsi[edytuj | edytuj kod]

Najstarsza wzmianka źródłowa, wspominająca wieś o nazwie Młynki pochodzi z 1469 r. Z tego roku pochodzi także informacja o „pracowitych” – a więc zapewne wolnych kmieciach – Wawrzyńcu Opacie i Janie Kuli, mieszkańcach Młynek. Co do genezy nazwy Młynki wypowiedziano zdanie, że pochodzi ona od młynów, przerabiających rudę darniową, wydobywaną sąsiednich Rudach. Jest to o tyle prawdopodobne, że wieś lokowana została nad rzeką Kurówką, a technologia wytwarzania żelaza z rudy darniowej wymagała płukania rudy po jej wydobyciu w celu usunięcia zanieczyszczeń, a następnie rozbijania. Fakt, że do tej ostatniej czynności potrzebne były młyny świadczy, że przetwarzano rudę wydobywaną w postaci twardych brył, a więc bogatą w żelazo. Nazwa miejscowości wywodzi się od młynów, które wspominane były w 1453 r. jako leżące na granicy Witowskiej Woli, należącej do Jana Konińskiego oraz Sielc, będących własnością jego brata Pawła.

Powstałe w latach 1470-1480 Księgi uposażeń diecezji krakowskiej (Liber Beneficiorum Dioecesiis Cracoviensis), mające przedstawiać należności względem Kościoła wszystkich miejscowości w diecezji, przynoszą szereg interesujących informacji o Młynkach. Opis wsi, nazwanej po łacinie „Mlynky” brzmi:--Młynki – wieś położona w parafii Konińska Wola, której dziedzicem jest Jan Koniński z rodu Rawiczów. Są w niej łany kmiece, z których dziesięcina snopowa i konopna wybierana i oddawana jest kościołowi oraz plebanowi w Gołębiu, a wartość tej dziesięciny wynosi do 9 grzywien. Nie ma w niej folwarku.

Wieś szlachecka położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie lubelskim województwa lubelskiego[2].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Z Młynkami związany był poeta Józef Czechowicz, który wielokrotnie bawił we wsi u rodziny. Czechowicz zebrał lokalne przyśpiewki i opisywał je w prasie.
  • W Młynkach przez okres wojenny była przechowywana matka Macieja Małeckiego przez Wiktorię Mrozek w domu który nie zachował się do czasów dzisiejszych.
  • z Młynek pochodzili (bracia): Michał Kozak zginął pod Radzyminem 14.08.1920 i ks. Stefan Kozak ksiądz diecezji siedleckiej zginął prawdopodobnie 17.06.1942 w obozie w Dachau
  • W Młynkach w okresie wojennym mieszkał przez kilka miesięcy Satanisław Kowalski ps. "Konrad" zastępca komendanta Obwodu Puławy ZWZ-AK, w gospodarstwie Feliksa Mazuraka ps. "Furmański”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. [dostęp 2013-08-14].
  2. Corona Regni Poloniae. Mapa w skali 1:250 000, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Pracownia Geoinformacji Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]