Maó

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmina Maó
Flaga Maó

Maó (hiszp. Mahón) – gmina oraz stolica Minorki - jednej z wysp achipelagu Balearów. Znajduje się tu głębokowodny port morski, populacja miasta wynosi 26 tysięcy osób[1]. U wejścia portu znajdują się trzy wyspy – Illa del Rei, Illa Plana i Illa Llatzaret[2].

Głównym placem miasta jest Plaça de s'Esplanada, gdzie znajduje się pomnik poświęcony wojnie domowej w Hiszpanii. Z historycznym centrum miasta łączy go główna ulica, Carrer ses Moreres[1].

Uważa się, że nazwa miasta pochodzi od imienia brata Hannibala - Mago Barca, który podobno znalazł tu schronienie w 205 r. p.n.e.

W roku 1287 Mahón został odbity Maurom przez Alfonsa III i przyłączony do Królestwa Majorki. Jego port, niezmiernie ważny ze strategicznego punktu widzenia został wówczas przebudowany i umocniony.

Historyczne centrum Mahón

Obecnie miasto jest siedzibą Rady Minorki (Consell Insular de Menorca). Pod koniec XX wieku historyczne centrum miasta poddane zostało renowacji dzięki dochodom z turystyki.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Znanych jest kilka wersji legendy wiążącej wprowadzenie majonezu, pod obecną nazwą, do kuchni francuskiej z miastem Mahón. Według jednej ma to związek z osobą marszałka Francji, księcia Louis François Armand du Plessis de Richelieu oraz odniesionym tam zwycięstwem nad siłami brytyjskimi w 1756 roku. Dla jego uczczenia marszałek miał tak właśnie nazwać stworzony wtedy przez siebie sos. Według innej wersji obrońcom obleganego przez Francuzów Mahón pozostały jedynie zapasy jaj i oliwy, a ich głównym pożywieniem miały się stać jaja na twardo przyprawiane sosem sporządzonym z mieszaniny jaj i oliwy. Gdy Francuzi zdobyli Mahón, zastali na stołach właśnie taką potrawę, w której również zasmakowali i którą później upowszechnili.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Maó i Wschodnia Minorka: Stolica. W: Majorka i Ibiza. Warszawa: Mediaprofit, 2007, s. 213-215, seria: Podróże marzeń. ISBN 978-83-60174-76-0.
  2. Maó i Wschodnia Minorka: Wokół portu. W: Majorka i Ibiza. Warszawa: Mediaprofit, 2007, s. 218, seria: Podróże marzeń. ISBN 978-83-60174-76-0.