Małgorzata Bonikowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Małgorzata Bonikowska
Ilustracja
Data urodzenia 11 lutego 1970
Zawód, zajęcie politolożka, nauczycielka akademicka
Alma Mater Uniwersytet Warszawski

Małgorzata Monika Bonikowska (ur. 11 lutego 1970)[1] – polska politolożka, nauczycielka akademicka i doradca rządowy, doktor nauk humanistycznych. Specjalistka ds. stosunków międzynarodowych (szczególnie Unii Europejskiej i państw członkowskich UE).

Od maja 2013 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych[2] – najstarszego polskiego niezależnego think tanku specjalizującego się w polityce zagranicznej. Wykłada w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, w Akademii Finansów i Biznesu Vistula i na uczelni im. Korczaka. Jest współzałożycielką i prezeską ośrodka dialogu i analiz THINKTANK[3]. Zasiadała w radzie programowej Instytutu Lecha Wałęsy.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim (italianistyka), paryskiej Sorbonie (historia i nauki polityczne), PWST (historia kultury – dyplom z wyróżnieniem) oraz dwa programy studiów doktoranckich – w Scuola Superiore di Studi Storici RSM oraz w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk). W 1998 uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych, nostryfikowany na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1996–1997 była stypendystką Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku (Wydział Nauk Politycznych oraz SIPA – School of International and Public Affairs). Od 1997 wykłada w szkołach wyższych, prowadzi projekty edukacyjne i badawcze. Pełniła m.in. funkcje dyrektora Centrum Europejskiego i prorektora ds. międzynarodowych Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie[potrzebny przypis].

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Po studiach pracowała jako dziennikarz w Telewizji Polskiej (1995–98) oraz we włoskiej firmie komunikacyjnej AIPA. Od 1998 kierowała Centrum Informacji Europejskiej w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Przygotowała i realizowała Program Informowania Społeczeństwa o integracji Polski z UE, a także tworzyła sieć Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej[4]. Była doradczynią szefa UKIE, odbyła szkolenia m.in. w Duńskiej Szkole Administracji Państwowej, fińskim i norweskim MSZ. W latach 2001–2008 pracowała jako ekspertka Komisji Europejskiej w Programie Informacji i Komunikacji Komisji Europejskiej w Polsce i kierowała nim w Bułgarii. Doradczyni Ministra Pracy i Ministra Zdrowia. W latach 2008–2016 doradczyni Dyrektora Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Współpracowała z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego[potrzebny przypis].

W roku 2009 współtworzyła ośrodek dialogu i analiz THINKTANK. Ponadto, przygotowała i realizowała Program Informowania Społeczeństwa o integracji Polski z UE. Zasiadała w radzie programowej Instytutu Lecha Wałęsy. W 2013 objęła funkcję prezeski Centrum Stosunków Międzynarodowych. Komentuje politykę europejską i sprawy międzynarodowe w mediach polskich i zagranicznych[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KRS: 0000105653.
  2. Centrum Stosunków Międzynarodowych - Zespół . csm.org.pl. [dostęp 2015-11-04].
  3. dr Małgorzata Bonikowska - THINKTANK. think-tank.pl
  4. Malgorzata Bonikowska Appointed ICF Vice President | IofC ICF. icf.iofc.org. [dostęp 2015-11-04].