Małgorzata Bonikowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Małgorzata Bonikowska
Ilustracja
Data urodzenia

11 lutego 1970

Zawód, zajęcie

politolożka, nauczycielka akademicka

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Małgorzata Monika Bonikowska (ur. 11 lutego 1970)[1] – polska politolożka, nauczycielka akademicka i doradca rządowy, doktor nauk humanistycznych. Specjalistka ds. stosunków międzynarodowych (szczególnie Unii Europejskiej i państw członkowskich UE).

Od maja 2013 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych[2] – najstarszego polskiego niezależnego think tanku specjalizującego się w polityce zagranicznej. Wykłada w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, w Akademii Finansów i Biznesu Vistula i na uczelni im. Korczaka. Jest współzałożycielką i prezeską ośrodka dialogu i analiz THINKTANK[3]. Zasiadała w radzie programowej Instytutu Lecha Wałęsy.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim (italianistyka), paryskiej Sorbonie (historia i nauki polityczne), PWST (historia kultury – dyplom z wyróżnieniem) oraz dwa programy studiów doktoranckich – w Scuola Superiore di Studi Storici RSM oraz w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk). W 1998 uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych, nostryfikowany na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1996–1997 była stypendystką Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku (Wydział Nauk Politycznych oraz SIPA – School of International and Public Affairs). Od 1997 wykłada w szkołach wyższych, prowadzi projekty edukacyjne i badawcze. Pełniła m.in. funkcje dyrektora Centrum Europejskiego i prorektora ds. międzynarodowych Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie[potrzebny przypis].

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Po studiach pracowała jako dziennikarz w Telewizji Polskiej (1995–98) oraz we włoskiej firmie komunikacyjnej AIPA. Od 1998 kierowała Centrum Informacji Europejskiej w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Przygotowała i realizowała Program Informowania Społeczeństwa o integracji Polski z UE, a także tworzyła sieć Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej[4]. Była doradczynią szefa UKIE, odbyła szkolenia m.in. w Duńskiej Szkole Administracji Państwowej, fińskim i norweskim MSZ. W latach 2001–2008 pracowała jako ekspertka Komisji Europejskiej w Programie Informacji i Komunikacji Komisji Europejskiej w Polsce i kierowała nim w Bułgarii. Doradczyni Ministra Pracy i Ministra Zdrowia. W latach 2008–2016 doradczyni Dyrektora Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Współpracowała z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego[potrzebny przypis].

W roku 2009 współtworzyła ośrodek dialogu i analiz THINKTANK. Ponadto, przygotowała i realizowała Program Informowania Społeczeństwa o integracji Polski z UE. Zasiadała w radzie programowej Instytutu Lecha Wałęsy. W 2013 objęła funkcję prezeski Centrum Stosunków Międzynarodowych. Komentuje politykę europejską i sprawy międzynarodowe w mediach polskich i zagranicznych[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KRS: 0000105653
  2. Centrum Stosunków Międzynarodowych - Zespół . csm.org.pl. [dostęp 2015-11-04].
  3. dr Małgorzata Bonikowska - THINKTANK. think-tank.pl
  4. Malgorzata Bonikowska Appointed ICF Vice President | IofC ICF. icf.iofc.org. [dostęp 2015-11-04].