Małgorzata Rejmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Małgorzata Rejmer
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 września 1985
Warszawa
Narodowość polska
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła
  • Toksymia
  • Bukareszt. Kurz i krew

Małgorzata Rejmer (ur. 6 września 1985 w Warszawie) – polska pisarka. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Debiutowała jako trzynastolatka w wierszami w "Okolicy Poetów", jej debiut w prozie to opowiadanie Poczekalnia opublikowane w Lampie Pawła Dunin-Wąsowicza[1].

W 2009 wydała swoją pierwszą powieść Toksymia (wyd. Lampa i Iskra Boża) i w 2010 otrzymała za nią nominację do Nagrody Literackiej Gdynia[2].

W 2013 roku opublikowała książkę Bukareszt. Kurz i krew (wyd. Wydawnictwo Czarne)[3][4], za którą otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu[5] oraz Nagrodę Literacką dla Autorki "Gryfia"[6] i nominację do Nagrody Literackiej Nike[7].

W grudniu 2013 Małgorzata Rejmer została nominowana do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury[8]. Jest laureatką Gwarancji Kultury, nagrody przyznawanej przez TVP Kultura najciekawszym i najważniejszym artystom[9] za "zbiór reportaży z miasta pełnego śladów dawnej świetności i upadku. Za przejmujące historie mieszkańców Bukaresztu, zawieszonych pomiędzy spuścizną komunistycznej dyktatury Ceaușescu a światem Zachodu. Za język reportażu najwyższej próby". 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]