Machado de Assis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Machado de Assis
ilustracja
Imię i nazwisko

Joaquim Maria Machado de Assis

Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1839
Rio de Janeiro, Cesarstwo Brazylii

Data i miejsce śmierci

29 września 1908
Rio de Janeiro, Stany Zjednoczone Brazylii

Narodowość

brazylijska

Dziedzina sztuki

powieść

Epoka

romantyzm, realizm

Ważne dzieła
Faksymile
Odznaczenia
Krzyż Wielki Cesarskiego Orderu Róży (Brazylia)

Machado de Assis, właśc. Joaquim Maria Machado de Assis (ur. 21 czerwca 1839 w Rio de Janeiro, zm. 29 września 1908 tamże) – brazylijski poeta i pisarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1839 w Rio de Janeiro z matki Portugalki i ojca Mulata. Jego rodzina była bardzo biedna, a edukacja młodego Machado nigdy nie wyszła poza poziom elementarny. Matka zmarła we wczesnym dzieciństwie syna, następnie Machado wychowywany był przez macochę Mulatkę. Pracował jako pomocnik drukarza, a następnie jako sprzedawca w księgarni Paulo Brito. Właśnie w tym okresie zaczął pisać opowiadania i wiersze. Swoje pierwsze dzieła publikował w czasopismach. Gdy miał dwadzieścia lat już zaczął zdobywać popularność.

Jego kariera wyniosła go z niskiej klasy społecznej do elity intelektualistów. Jego praca odzwierciedla kilka modnych w europejskiej literaturze tendencji XIX wieku, zawiera realizm, romantyzm, naturalizm, impresjonizm i symbolizm. Jest bardzo szanowany jako brazylijski powieściopisarz.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Machado de Assis pisał powieści, opowiadania, wiersze, sztuki i eseje. Jego książki na język polski tłumaczyła Janina Z. Klawe.